Balené vody jsou nekvalitní, z 18 vyhověly jen 4

Občanské sdružení TEST se v nejnovějším vydání zaměřilo svého časopisu na stále velmi populární vody z PET lahví. Jejich test ale dopadl neslavně, většina totiž pohořela.

Přidejte svůj názor

Nadlimitní počty bakterií ve vodách, látky, které by se v nich neměly vyskytovat jako benzo(a)pyren, aromatické uhlovodíky, chloroform a další, to jsou výsledky testu balených vod v ČR, který provedl časopis TEST.

Podrobným rozborem bylo posuzováno 18 vzorků vod a pro srovnání ještě pět vod z kohoutku odebraných ve velkých městech ČR.

Ukázalo se, že velkým problémem balených vod jsou počty bakterií. Při kultivaci se ukázaly velké rozdíly, dle normy by se počet vykultivovaných kolonií měl vlézt do stovky v jednom mililitru při 22 stupních Celsia. Například voda Bonny od Vesety ČR tuto hodnotu překročila 48x. Slavně nedopadly v tomto testu ani vody Deep voda, Euro shopper a S Budget, přičemž první dvě skončily s hodnotou 5600 kolonií, třetí jmenovaná dokonce 8000 kolonií. Rekordmanem se stala voda Saguaro, kde bylo z mililitru vody vypěstováno 9600 kolonií bakterií.

Podle časopisu TEST vysoký počet kolonií značí buď nevhodný zdroj například s průsaky povrchové vody do spodních vod, problémy při zpracování nebo nevhodné skladování.

Naproti tomu u dvou vod, Rájce a Dobré vody, nebyla vypěstována kolonie žádná, což budí podezření z nedovolených úprav, mírný výskyt bakterií je totiž přirozený.

Rozbor vody z vodovodu ukázal, že co se mikrobiologické čistoty týče, není se čeho obávat. žádný ze vzorků nepřekročil zákonem stanovenou mez.

Chlorem - nechlorem

Další sledovanou hodnotou byla chlorace. Zatímco přírodní vody se nesmí chemicky desinfikovat vůbec a zbytky po chlorování vody by v nich nesmí být parné, voda z kohoutku může být do jisté míry chemicky upravována. Česká republika si stanovila v obsahu chloroformu - zbytku po desinfekci chlorem - tvrdší podmínky než zbytek EU.

Nejprve se podívejme na vody z kohoutku. Zde má absolutně nejvyšší kvalitu voda z Brna, která obsahuje jen 0,6 mikrogramu chloroformu v litru vody. To je hluboko pod limitem 30 µg pro chloroform. Směrnice EU udává jen obsah celé skupiny látek nazývaných trihalomethany, kterých může být ve vodě až 100 mikrogramů. Na to hřeší voda z Ostravy, která sice ani zdaleka nedosahuje evropské normy pro trihalomethany, nicméně svými 38 µg chloroformu překračuje normu českou.

Ač by se stopy po desinfekci chlorem neměly v balených vodách vůbec objevit, protože je zakázána, například ve vodě Aqua Bella bylo naměřeno 5,2 µg těchto látek.

Prohřešek se vyhnul málokomu

Většina vod obsahovala nějakou z nadlimitních hodnot. Například vody Bonaqua a Aqua bella měly problémy s obsahem Benzo(a)pyrenu, prokázaně karcinogenního aromatického uhlovodíku. Vody Euro shopper, Tesca value a S budget měly zase příliš nízké pH, v Aquille Aqualinea se zase objevil vyšší podíl polycyklických aromatických uhlovodíků. Voda Aqua bella měla problém i s obsahem dusitanů.

Čtveřice vítězí nad ostatními

Nakonec pouhé čtyři vody nepřekročily normou daná měřítka v žádném ohledu. Šlo o vody San terra aqua z Kauflandu, Albert quality, Horský pramen (kojenecká voda) a Pheralphi.

Lépe dopadly vody z kohoutku. Normě nevyhověla voda z Plzně, která obsahovala více železa, než měla, nicméně železo není zdravotním rizikem a podepíše se jen na chuti. Voda z Brna navíc obsahuje zvýšený obsah dusičnanů, který je ale stále dostatečně pod hranicí normy. Rozpor norem ohledně vody z Ostravy a chloroformu je popsán výše.

Přesné výsledky testů obsahuje aktuální vydání časopisu TEST, část věnovaná vodám je volně ke stažení na tomto odkazu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Estonsko je zděšené. Tamní banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska

25.05.2018 16:42 Tallinn - Více než 13 miliard dolarů (asi 287 miliard Kč) se vypralo v letech 2012 až 2016 v…

Světová ekonomika? Putin měl velmi ostrý proslov, udělal geopolitický kiks

25.05.2018 16:36 Petrohrad - Prioritou Ruska je otevřenost vůči světu a aktivní účast v integračních procesech. Na…

Globus stáhnul z prodeje chobotničky, obsahovaly jedovaté kadmium

25.05.2018 16:23 Praha - Kvůli zvýšenému limitu toxického kadmia nařídila Státní veterinární zpráva (SVS) stáhnout z…

Koruna vůči euru padá, je nejslabší od konce roku 2017. Zakročí ČNB?

25.05.2018 15:41 Praha/Stockholm - Guvernér České národní banky Jiří Rusnok předpokládá, že koruna v příštích…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější

reklama
reklama