Kdy jste dostali první mobil? Dnes ho mají už pětileté děti, ukázal průzkum

Praha - Už prckové mají v Česku mobil, celkem běžně ho můžete vidět třeba u pětiletých dětí. Prvňáci a druháci pak mobilní telefon berou jako standard, vyplývá z průzkumu NMS Market Research pro virtuálního operátora SAZKAmobil.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Mobily, ilustrační fotografie

Věk nejmladšího dítěte s mobilním telefonem se u většiny dotazovaných (71 procent) pohybuje v rozmezí šest až deset let. Roste ale také počet dětí, které telefonem disponují již v pěti letech (13 procent).

Dvě třetiny respondentů podle průzkumu oceňují, že dítě může v případě nouze zavolat o pomoc, třetina pozitivně hodnotí také možnost spojení s dalšími členy rodiny, například prarodiči.

Účet za telefon se ve třech čtvrtinách případů pohybuje pod 200 korunami. Jen osm procent dětí za telefon utratí více než 300 korun měsíčně. Průzkum dále ukázal, že platby za telefonování dětí ve věku do 15 let jsou ve většině případů zajišťovány prostřednictvím předplacené karty (kreditu).

V 70 procentech případů děti volají rodičům, zhruba čtvrtina odchozích hovorů směřuje kamarádům. Mobilní zařízení přitom využívají hlavně k volání a psaní SMS (66 procent), některé využívají také internet (23 procent). Mobily dále slouží k přehrávání hudby (43 procent), focení (35 procent), hraní her (58 procent) či spouštění aplikací, jako je Facebook, Instagram nebo WhatsApp.

Víte, co je nomofobie?

Nomofobici se bojí, že se jim vybije baterie, ztratí signál nebo jim přístroj někdo ukradne. Jedním z příznaků nomofobie je třeba to, že postižení nejsou schopni telefon vypnout. „Víme, že mozek lidí, kteří svůj mobilní telefonu užívají příliš, na něj reaguje jako na drogu," říká psycholožka Elizabeth Watermanová.

Podle průzkumu, který byl proveden v Británii, trpí nomofobií především lidé kolem 20 let a nemoc postihuje většinou ženy. Autoři výzkumu ovšem upozorňují, že v řadě případů jsou to muži, kdo s sebou pro jistotu nosí mobily hned dva.

Česko na tom v porovnání s Velkou Británií není o moc lépe. Podle odhadů trpí nomofobií každý druhý Čech, uvedl ČRo.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obchody už chystají povánoční výprodeje. Nenechte se zmást "slevami"

11.12.2017 16:49 Praha - Prodejny nad 200 metrů čtverečních musejí mít podle zákona 25. a 26. prosince zavřeno. E…

Ceny některých potravin letí vzhůru. Inflace je ale za vrcholem, uklidňují…

11.12.2017 15:12 Aktualizováno Praha - Spotřebitelské ceny vzrostly v listopadu proti říjnu o 0,1 %. Toto zvýšení ovlivnil zejména…

ČNB je spokojena. Inflace v souladu s prognózou, ekonomický otřes se nečeká

11.12.2017 14:13 Praha - Podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu vzrostla cenová hladina v…

Česku hrozí žaloba. Německý správce chce zpátky naftu za miliardu korun

11.12.2017 12:54 Praha - Insolvenční správce zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe Mirko Möllen chce od Česka…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama