Vraků na šrotovné je u nás 2,5 miliónu

Praha - O šrotovné ve výši 30 tisíc korun, které má být v České republice zavedeno od 1. září, by mohli požádat vlastníci až 2,5 miliónu ojetin. Až 60 procent ze 4,4 miliónu osobních aut registrovaných v naší zemi je totiž starších než deset let, informuje sobotní vydání deníku Právo.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Přestože zdaleka ne všichni vlastníci těchto starých aut na nové se svými finančními prostředky dosáhnou, může zbytek lidí připravit podle Práva pro státní pokladnu krušné chvíle. Nejen, že by nečekaný nápor nezvládl jakýkoliv protikrizový program, ani automobilky by nebyly schopny tak velkou poptávku uspokojit. Ročně se v naší republice totiž prodává přibližně 120 tisíc nových osobních aut.

"Počítáme s částkou 2,5 miliardy korun, což by mělo stačit na uspokojení zhruba 80 tisíc žadatelů," odpověděl stínový ministr průmyslu a obchodu ČSSD Milan Urban na otázku Práva kolik stát celkem na šrotovné vyčlení. Právo však upozorňuje, že při teoretickém zájmu všech majitelů ojetin by šrotovné přišlo stát na neuvěřitelných 75 miliard korun.

Na desetileté věkové hranici pro možnost zažádat o šrotovné se tento týden při společném jednání o protikrizových opatřeních shodli zástupci koalice a sociální demokracie. O šrotovné bude přitom možno zažádat pouze při koupi nového automobilu v ceně do 500 tisíc korun.

Podle Urbana je možné, že automobilky šrotovné podpoří a stejnou částku z cen svých automobilů sleví. Podle něj by tak člověk, který nechá své staré auto sešrotovat a koupí si nové, mohl ušetřit až 60 tisíc korun.

Témata: šrotovné
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obchody už chystají povánoční výprodeje. Nenechte se zmást "slevami"

11.12.2017 16:49 Praha - Prodejny nad 200 metrů čtverečních musejí mít podle zákona 25. a 26. prosince zavřeno. E…

Ceny některých potravin letí vzhůru. Inflace je ale za vrcholem, uklidňují…

11.12.2017 15:12 Aktualizováno Praha - Spotřebitelské ceny vzrostly v listopadu proti říjnu o 0,1 %. Toto zvýšení ovlivnil zejména…

ČNB je spokojena. Inflace v souladu s prognózou, ekonomický otřes se nečeká

11.12.2017 14:13 Praha - Podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu vzrostla cenová hladina v…

Česku hrozí žaloba. Německý správce chce zpátky naftu za miliardu korun

11.12.2017 12:54 Praha - Insolvenční správce zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe Mirko Möllen chce od Česka…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama