Vraků na šrotovné je u nás 2,5 miliónu

Praha - O šrotovné ve výši 30 tisíc korun, které má být v České republice zavedeno od 1. září, by mohli požádat vlastníci až 2,5 miliónu ojetin. Až 60 procent ze 4,4 miliónu osobních aut registrovaných v naší zemi je totiž starších než deset let, informuje sobotní vydání deníku Právo.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Přestože zdaleka ne všichni vlastníci těchto starých aut na nové se svými finančními prostředky dosáhnou, může zbytek lidí připravit podle Práva pro státní pokladnu krušné chvíle. Nejen, že by nečekaný nápor nezvládl jakýkoliv protikrizový program, ani automobilky by nebyly schopny tak velkou poptávku uspokojit. Ročně se v naší republice totiž prodává přibližně 120 tisíc nových osobních aut.

"Počítáme s částkou 2,5 miliardy korun, což by mělo stačit na uspokojení zhruba 80 tisíc žadatelů," odpověděl stínový ministr průmyslu a obchodu ČSSD Milan Urban na otázku Práva kolik stát celkem na šrotovné vyčlení. Právo však upozorňuje, že při teoretickém zájmu všech majitelů ojetin by šrotovné přišlo stát na neuvěřitelných 75 miliard korun.

Na desetileté věkové hranici pro možnost zažádat o šrotovné se tento týden při společném jednání o protikrizových opatřeních shodli zástupci koalice a sociální demokracie. O šrotovné bude přitom možno zažádat pouze při koupi nového automobilu v ceně do 500 tisíc korun.

Podle Urbana je možné, že automobilky šrotovné podpoří a stejnou částku z cen svých automobilů sleví. Podle něj by tak člověk, který nechá své staré auto sešrotovat a koupí si nové, mohl ušetřit až 60 tisíc korun.

Témata: šrotovné
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Objem veřejných stavebních zakázek do května vzrostl o 73 procent

20.05.2018 11:33 Praha - Veřejní investoři v Česku zadali do konce dubna stavebním firmám 1737 zakázek za 64,5…

Tvrdík: Zaplacení dluhu CEFC Europe zabránily kroky J&T

19.05.2018 12:42 Praha - Dosavadní místopředseda CEFC Europe Jaroslav Tvrdík na twitteru potvrdil, že CITIC Group v…

J&T nemá informace, že by dnes dostala zaplaceno za dluh CEFC

18.05.2018 16:00 Praha - Skupina J&T nemá žádné informace o tom, že by ji čínská společnost CITIC Group dnes…

Tkáč: J&T je připravena přijmout platbu CITIC a vrátit CEFC

18.05.2018 12:07 Aktualizováno Praha - Skupina J&T je připravena ihned přijmout od CITIC Group platbu za dluh CEFC Europe u česko…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama