V Česku začne platit třetí sazba DPH 10%. Na co se má vztahovat?

Praha - Česko čeká od příštího roku velká změna, pokud zákon schválí Senát a podepíše prezident. Poslanecká sněmovna dnes odsouhlasila vznik třetí sazby DPH, která bude činit 10%. Další sazby zůstávaj stějné - 21% a 15%. Vláda si od nové sazby slibuje snížení cen pro koncové spotřebitele, nicméně dle ekonomů nelze markantní zlevňování očekávat.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Součástí schválené předlohy je i zrušení sjednocené daně z přidané hodnoty na 17,5 procenta od roku 2016. Důvodem je podle vlády snaha zabránit zvýšení daně na potraviny a další sociálně citlivé položky, u kterých by DPH musela vzrůst o 2,5 procentního bodu.

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek v České televizi uvedl, že sjednocená sazba DPH by snížila daňovou zátěž u DPH o 24 miliard korun. "Vláda ty prostředky, které vybírá, nepoužívá ke stabilizaci veřejných rozpočtů, ale k tomu, aby zvyšovala běžné výdaje a plýtvala," uvedl.

"Zavedení třetí snížené sazby sice může vést ke snížení cen pro konečné spotřebitele, nicméně nelze očekávat žádné markantní zlevňování. Zavedení třetí sazby je další komplikace již tak složitého daňového systému. V praxi to bude znamenat dodatečné administrativní náklady, a to nejen pro podnikatele, ale možná i pro samotný stát," uvedl odborník na nepřímé daně PwC ČR Martin Diviš. Stát se prostřednictvím daňových zákonů snaží podle něj vytvářet sociální politiku, což není ten nejefektivnější nástroj.

"Zavedením třetí sazby DPH naroste počet sporných případů týkajících se správného použití sazby DPH, a zvětší se tedy prostor pro případné obcházení zákona," upozornil partner v poradenské společnosti Mazars Pavel Klein.

Do nové sazby budou spadat tři položky. První je kojenecká výživa a potraviny pro malé děti. Jejím nižším zdaněním chce vláda podpořit rodiny s dětmi. Druhou položkou jsou radiofarmaka, očkovací látky, léky, kontrastní prostředky pro rentgenová vyšetření, diagnostické reagencie určené k podávání pacientům, chemické antikoncepční přípravky na hormonálním základě - určené pro zdravotní služby, prevenci nemocí a léčbu pro humánní lékařské účely.

Poslanci přistoupili na návrh svého kolegy Josefa Uhlíka (KDU-ČSL) a skupinu léčiv v nové sazbě rozšířili i o veterinární léčiva. Poukazuje na to, že i když tato léčiva obsahují stejné účinné látky jako léky pro lidi, jsou dosud zatížena sazbou 21 procent. Chovatelé by tak podle něj mohli dávat přednost nákupu levnějších léčiv v běžných lékárnách, přitom prý nelze zaručit bezpečnost lidských léčiv použitých na zvířatech. Ministr financí Andrej Babiš (ANO)) s tímto návrhem souhlasil.

Třetí položkou jsou tištěné knihy, obrázkové knihy pro děti; hudebniny, tištěné nebo ručně psané, též vázané nebo ilustrované. Sazba se ale nebude vztahovat na zboží, kde reklama přesahuje 50 procent plochy.

Vládní většina ve Sněmovně odmítla další pozměňovací návrhy opozičních poslanců. Exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) navrhoval převést do nové sazby všechny položky ze současné 15procentní sazby. Neuspěl ani Jiří Dolejš (KSČM), který navrhoval, aby současná 15procentní sazba snížila na deset procent.

„Vláda se rozhodla zavést třetí sazbu daně z přidané hodnoty a přitom ministerstvo financí už teď říká, že se chce vrátit ke dvěma sazbám a nejradši by sazbu jenom jednu. Proč potom zavádět sazbu třetí? Pro podnikatele to bude znamenat velké náklady na výměnu účetního softwaru, který je připravený na dvě sazby, ale tu třetí nastavit neumí. A přitom všechny tyhle náklady budou nakonec zbytečné, když to vláda za pár měsíců zase změní," zdůrazňuje na webu ods.cz Zbyněk Stanjura.

Poslanci ODS navrhovali snížit základní i sníženou sazbu DPH o jeden procentní bod. „Ti samí lidé, kteří před volbami protestovali proti procentnímu zvýšení DPH, dnes sazbu vrátit nechtějí. Přitom DPH se zvyšovala kvůli očekávaným výpadkům v souvislosti se zavedením druhého penzijního pilíře. Ten přinesl náklady ve výši zhruba 1,5 miliardy korun. Na zvýšené DPH stát za dva roky vybral na 60 miliard korun. Pokud dnes někdo říká, že si rozpočet nemůže nižší DPH dovolit, není to pravda," zdůrazňuje Petr Fiala a připomíná, že jako kompromisní variantu navrhoval snížení dolní sazby DPH na 10 procent a ponechání základní sazby na 21 procentech. „Takový návrh nezavádí zbytečnou třetí sazbu DPH a zároveň odpovídá představám vládních poslanců. Nerozumím vládní koalici, proč na takový kompromis nebyla ochotná přistoupit," říká Petr Fiala, předseda ODS.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krize zažehnána? J&T se dohodla s čínskou CITIC Group na prodeji pohledávek

25.05.2018 10:10 Praha - Skupina J&T se dohodla s čínskou CITIC Group na prodeji pohledávek J&T za firmou CEFC.…

Češi v dluhové pasti: Experti zavrhli sedmiletou variantu oddlužení…

24.05.2018 16:59 Praha - Z takzvané oddlužovací novely insolvenčního zákona bude zřejmě odstraněna sedmiletá…

GDPR vyjde české firmy na 25 miliard, stát nechal podnikatele na holičkách

24.05.2018 16:14 Praha - Zavedení evropského nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR), které začne platit od pátku,…

V představenstvu ČEPS bude Jakub Skavroň, Babišův člověk

24.05.2018 16:08 Praha - Novým členem představenstva provozovatele tuzemské přenosové soustavy ČEPS se od června…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama