V Česku začne platit třetí sazba DPH 10%. Na co se má vztahovat?

Praha - Česko čeká od příštího roku velká změna, pokud zákon schválí Senát a podepíše prezident. Poslanecká sněmovna dnes odsouhlasila vznik třetí sazby DPH, která bude činit 10%. Další sazby zůstávaj stějné - 21% a 15%. Vláda si od nové sazby slibuje snížení cen pro koncové spotřebitele, nicméně dle ekonomů nelze markantní zlevňování očekávat.

Diskuse: 1

V Česku začne platit třetí sazba DPH 10%. Na co se má vztahovat? - anotační foto

Součástí schválené předlohy je i zrušení sjednocené daně z přidané hodnoty na 17,5 procenta od roku 2016. Důvodem je podle vlády snaha zabránit zvýšení daně na potraviny a další sociálně citlivé položky, u kterých by DPH musela vzrůst o 2,5 procentního bodu.

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek v České televizi uvedl, že sjednocená sazba DPH by snížila daňovou zátěž u DPH o 24 miliard korun. "Vláda ty prostředky, které vybírá, nepoužívá ke stabilizaci veřejných rozpočtů, ale k tomu, aby zvyšovala běžné výdaje a plýtvala," uvedl.

"Zavedení třetí snížené sazby sice může vést ke snížení cen pro konečné spotřebitele, nicméně nelze očekávat žádné markantní zlevňování. Zavedení třetí sazby je další komplikace již tak složitého daňového systému. V praxi to bude znamenat dodatečné administrativní náklady, a to nejen pro podnikatele, ale možná i pro samotný stát," uvedl odborník na nepřímé daně PwC ČR Martin Diviš. Stát se prostřednictvím daňových zákonů snaží podle něj vytvářet sociální politiku, což není ten nejefektivnější nástroj.

"Zavedením třetí sazby DPH naroste počet sporných případů týkajících se správného použití sazby DPH, a zvětší se tedy prostor pro případné obcházení zákona," upozornil partner v poradenské společnosti Mazars Pavel Klein.

Do nové sazby budou spadat tři položky. První je kojenecká výživa a potraviny pro malé děti. Jejím nižším zdaněním chce vláda podpořit rodiny s dětmi. Druhou položkou jsou radiofarmaka, očkovací látky, léky, kontrastní prostředky pro rentgenová vyšetření, diagnostické reagencie určené k podávání pacientům, chemické antikoncepční přípravky na hormonálním základě - určené pro zdravotní služby, prevenci nemocí a léčbu pro humánní lékařské účely.

Poslanci přistoupili na návrh svého kolegy Josefa Uhlíka (KDU-ČSL) a skupinu léčiv v nové sazbě rozšířili i o veterinární léčiva. Poukazuje na to, že i když tato léčiva obsahují stejné účinné látky jako léky pro lidi, jsou dosud zatížena sazbou 21 procent. Chovatelé by tak podle něj mohli dávat přednost nákupu levnějších léčiv v běžných lékárnách, přitom prý nelze zaručit bezpečnost lidských léčiv použitých na zvířatech. Ministr financí Andrej Babiš (ANO)) s tímto návrhem souhlasil.

Třetí položkou jsou tištěné knihy, obrázkové knihy pro děti; hudebniny, tištěné nebo ručně psané, též vázané nebo ilustrované. Sazba se ale nebude vztahovat na zboží, kde reklama přesahuje 50 procent plochy.

Vládní většina ve Sněmovně odmítla další pozměňovací návrhy opozičních poslanců. Exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) navrhoval převést do nové sazby všechny položky ze současné 15procentní sazby. Neuspěl ani Jiří Dolejš (KSČM), který navrhoval, aby současná 15procentní sazba snížila na deset procent.

„Vláda se rozhodla zavést třetí sazbu daně z přidané hodnoty a přitom ministerstvo financí už teď říká, že se chce vrátit ke dvěma sazbám a nejradši by sazbu jenom jednu. Proč potom zavádět sazbu třetí? Pro podnikatele to bude znamenat velké náklady na výměnu účetního softwaru, který je připravený na dvě sazby, ale tu třetí nastavit neumí. A přitom všechny tyhle náklady budou nakonec zbytečné, když to vláda za pár měsíců zase změní," zdůrazňuje na webu ods.cz Zbyněk Stanjura.

Poslanci ODS navrhovali snížit základní i sníženou sazbu DPH o jeden procentní bod. „Ti samí lidé, kteří před volbami protestovali proti procentnímu zvýšení DPH, dnes sazbu vrátit nechtějí. Přitom DPH se zvyšovala kvůli očekávaným výpadkům v souvislosti se zavedením druhého penzijního pilíře. Ten přinesl náklady ve výši zhruba 1,5 miliardy korun. Na zvýšené DPH stát za dva roky vybral na 60 miliard korun. Pokud dnes někdo říká, že si rozpočet nemůže nižší DPH dovolit, není to pravda," zdůrazňuje Petr Fiala a připomíná, že jako kompromisní variantu navrhoval snížení dolní sazby DPH na 10 procent a ponechání základní sazby na 21 procentech. „Takový návrh nezavádí zbytečnou třetí sazbu DPH a zároveň odpovídá představám vládních poslanců. Nerozumím vládní koalici, proč na takový kompromis nebyla ochotná přistoupit," říká Petr Fiala, předseda ODS.

Klíčová slova: DPH Daně Ministerstvo financí

Diskuse

V Česku začne platit třetí sazba DPH 10%. Na co se má vztahovat?

Počet příspěvků: , poslední 24.09.2014 22:45
(Zobrazeno posledních 1 příspěvků)

Přidejte vlastní názor…

Doporučujeme

Fúze tabákových gigantů? British American Tobacco chce koupit amerického rivala - anotační foto

Fúze tabákových gigantů? British American Tobacco chce koupit amerického rivala

21.10.2016 16:43 Londýn - Společnost British American Tobacco (BAT) podala nabídku na úplné převzetí amerického výrobce...

Slovensko zpřísnilo zákony o úvěrech, velké nebankovní firmy mizí z trhu - anotační foto

Slovensko zpřísnilo zákony o úvěrech, velké nebankovní firmy mizí z trhu

21.10.2016 16:12 Bratislava - Po zpřísnění podmínek poskytování spotřebitelských půjček na Slovensku odcházejí z místního trhu...

Itálie rozpočet nezmění. Nenecháme se ovládat technokraty z Bruselu, dupl si Renzi  - anotační foto

Itálie rozpočet nezmění. Nenecháme se ovládat technokraty z Bruselu, dupl si...

21.10.2016 14:52 Řím - Italská vláda nehodlá měnit své rozpočtové plány pro příští rok ani v případě, že vůči nim vznese...

Češi se polepšili, počet lidí s dluhem po splatnosti stále klesá

20.10.2016 12:22 Praha - Podle sdružení Solus, které umožňuje přístup k informacím o klientech s potížemi se splácením...

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Anketa

Kdo vyhraje prezidentské volby v USA?

Hlasovalo 7371 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama