Paroubek: Šrotovné letos bude, ale až na podzim

Praha - Podle předsedy sociální demokracie Jiřího Paroubka se čeští motoristé brzy dočkají šrotovného, nemá smysl jej ale zavádět dříve než na podzim, automobilky totiž zatím mají dostatek objednávek. Paroubek to sdělil v nedělní Partii televize Prima.

Přidejte svůj názor

Jiří Paroubek

Paroubek tak reagoval na sobotní vyjádření odstupujícího premiéra Mirka Topolánka. Ten v deníku MF Dnes prohlásil, že šrotovné letos v České republice zavedeno nebude, jelikož jej automobilky nepotřebují.

"To co pan Topolánek řekl je mimo dohodu. Šrotovné bude dle dohody spuštěno letos prvního září nebo prvního října. Do té doby budou mít automobilky práce dost," řekl Paroubek.

Šrotovné je jedním ze sedmi bodů protikrizového balíku, na kterých se shodla odstupující vládní koalice a ČSSD. Další společné návrhy protikrizových opatření obsahují například slevy na sociálním pojištění, zvýšení podpory v nezaměstnanosti a přídavků na děti.

Podle dohody by šrotovací prémie za likvidaci auta staršího deseti let a koupi nového měla v České republice představovat částku 30 000 korun. Cena nového auta by ale měla být limitována částkou půl milionu korun.

Česká republika, jakožto předsedající země Evropské unie, doposud synchronizaci s okolními státy v oblasti šrotovného odmítala. Nicméně i na ni se projevil vliv zavedení šrotovacích prémií zejména v Německu a na Slovensku. Všechny české automobilky tak v současné chvíli mají díky poptávce z okolních zemí dostatek objednávek minimálně do konce roku. Zájem je zejména o vozy Škoda Fabie, jejichž prodej se například v Německu v březnu zvedly meziročně o 95 procent na 25 000. Podobně na tom jsou i další dvě české automobilky, nošovická Hyundai i kolínská TPCA.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

IKEA oponuje Zdechovskému: Nemáme na trhu v ČR dominantní postavení

14.12.2017 15:03 Praha - Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) se domnívá, že IKEA požadavkem na certifikaci FSC …

Jakou barvu má mozek? Tohle jsou nejzákeřnější otázky, které můžete dostat…

14.12.2017 14:15 Aktualizováno Pracovní pohovor bývá velmi stresující záležitostí. Vaši potenciální nadřízení vám kladou…

Za kolik natankujete před Vánocemi? Srovnání cen v ČR a za hranicemi

14.12.2017 09:58 Aktualizováno Praha - Litr benzinu Natural 95 nyní stojí v průměru stejně jako před týdnem - 30,70 Kč. Nafta…

První ceníky energií pro rok 2018 jsou venku. E.ON zdražil elektřinu o 6 %

13.12.2017 18:48 PR článek - Od té doby, co nová pětičlenná rada Energetického regulačního úřadu (ERÚ) v čele s…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama