Paroubek: Šrotovné letos bude, ale až na podzim

Praha - Podle předsedy sociální demokracie Jiřího Paroubka se čeští motoristé brzy dočkají šrotovného, nemá smysl jej ale zavádět dříve než na podzim, automobilky totiž zatím mají dostatek objednávek. Paroubek to sdělil v nedělní Partii televize Prima.

Přidejte svůj názor

Jiří Paroubek

Paroubek tak reagoval na sobotní vyjádření odstupujícího premiéra Mirka Topolánka. Ten v deníku MF Dnes prohlásil, že šrotovné letos v České republice zavedeno nebude, jelikož jej automobilky nepotřebují.

"To co pan Topolánek řekl je mimo dohodu. Šrotovné bude dle dohody spuštěno letos prvního září nebo prvního října. Do té doby budou mít automobilky práce dost," řekl Paroubek.

Šrotovné je jedním ze sedmi bodů protikrizového balíku, na kterých se shodla odstupující vládní koalice a ČSSD. Další společné návrhy protikrizových opatření obsahují například slevy na sociálním pojištění, zvýšení podpory v nezaměstnanosti a přídavků na děti.

Podle dohody by šrotovací prémie za likvidaci auta staršího deseti let a koupi nového měla v České republice představovat částku 30 000 korun. Cena nového auta by ale měla být limitována částkou půl milionu korun.

Česká republika, jakožto předsedající země Evropské unie, doposud synchronizaci s okolními státy v oblasti šrotovného odmítala. Nicméně i na ni se projevil vliv zavedení šrotovacích prémií zejména v Německu a na Slovensku. Všechny české automobilky tak v současné chvíli mají díky poptávce z okolních zemí dostatek objednávek minimálně do konce roku. Zájem je zejména o vozy Škoda Fabie, jejichž prodej se například v Německu v březnu zvedly meziročně o 95 procent na 25 000. Podobně na tom jsou i další dvě české automobilky, nošovická Hyundai i kolínská TPCA.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Objem veřejných stavebních zakázek do května vzrostl o 73 procent

20.05.2018 11:33 Praha - Veřejní investoři v Česku zadali do konce dubna stavebním firmám 1737 zakázek za 64,5…

Tvrdík: Zaplacení dluhu CEFC Europe zabránily kroky J&T

19.05.2018 12:42 Praha - Dosavadní místopředseda CEFC Europe Jaroslav Tvrdík na twitteru potvrdil, že CITIC Group v…

J&T nemá informace, že by dnes dostala zaplaceno za dluh CEFC

18.05.2018 16:00 Praha - Skupina J&T nemá žádné informace o tom, že by ji čínská společnost CITIC Group dnes…

Tkáč: J&T je připravena přijmout platbu CITIC a vrátit CEFC

18.05.2018 12:07 Aktualizováno Praha - Skupina J&T je připravena ihned přijmout od CITIC Group platbu za dluh CEFC Europe u česko…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama