Paroubek: Šrotovné letos bude, ale až na podzim

Praha - Podle předsedy sociální demokracie Jiřího Paroubka se čeští motoristé brzy dočkají šrotovného, nemá smysl jej ale zavádět dříve než na podzim, automobilky totiž zatím mají dostatek objednávek. Paroubek to sdělil v nedělní Partii televize Prima.

Přidejte svůj názor

Jiří Paroubek

Paroubek tak reagoval na sobotní vyjádření odstupujícího premiéra Mirka Topolánka. Ten v deníku MF Dnes prohlásil, že šrotovné letos v České republice zavedeno nebude, jelikož jej automobilky nepotřebují.

"To co pan Topolánek řekl je mimo dohodu. Šrotovné bude dle dohody spuštěno letos prvního září nebo prvního října. Do té doby budou mít automobilky práce dost," řekl Paroubek.

Šrotovné je jedním ze sedmi bodů protikrizového balíku, na kterých se shodla odstupující vládní koalice a ČSSD. Další společné návrhy protikrizových opatření obsahují například slevy na sociálním pojištění, zvýšení podpory v nezaměstnanosti a přídavků na děti.

Podle dohody by šrotovací prémie za likvidaci auta staršího deseti let a koupi nového měla v České republice představovat částku 30 000 korun. Cena nového auta by ale měla být limitována částkou půl milionu korun.

Česká republika, jakožto předsedající země Evropské unie, doposud synchronizaci s okolními státy v oblasti šrotovného odmítala. Nicméně i na ni se projevil vliv zavedení šrotovacích prémií zejména v Německu a na Slovensku. Všechny české automobilky tak v současné chvíli mají díky poptávce z okolních zemí dostatek objednávek minimálně do konce roku. Zájem je zejména o vozy Škoda Fabie, jejichž prodej se například v Německu v březnu zvedly meziročně o 95 procent na 25 000. Podobně na tom jsou i další dvě české automobilky, nošovická Hyundai i kolínská TPCA.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministerstvo chce blokovat první nelegální web s nabídkou hazardu

26.07.2017 16:44 Praha - Ministerstvo financí zařadilo kvůli porušování zákona o hazardu první web na seznam…

Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq

26.07.2017 14:14 Praha - Automobilka Škoda Auto dnes v závodě v Kvasinách na Rychnovsku zahájila sériovou výrobu…

"Je to paskvil." Petici za zrušení EET podepsalo 20 tisíc lidí, projedná…

26.07.2017 13:37 Aktualizováno Praha - Senát už se návrhem na zrušení elektronické evidence tržeb (EET) zabýval loni v prosinci a…

Češi utrácí v e-shopech stále víc peněz, přidávají se senioři

26.07.2017 10:57 Aktualizováno Praha - Dle údajů portálu Heureka.cz Češi při nákupech v e-shopech utratili během prvního pololetí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama