ČSÚ: Český průmysl si sáhl na dno

Praha - Průmyslová produkce sezónně očištěná byla v únoru 2009 meziměsíčně nižší o 0,2 procenta, meziročně klesla o 23,4 procenta. Uvedl to v úterý Český statistický úřad (ČSÚ).

Přidejte svůj názor

ČSÚ: Český průmysl si sáhl na dno - anotační foto

Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů klesla o 20,3 procenta.

"Únor měl sice o jeden pracovní den méně, avšak výsledek je i tak velmi špatný. Těžko hledat jakékoliv pozitivum. Nedařilo se žádnému z nosných průmyslových oborů, ani automobilovému průmyslu, ani kovodělnému průmyslu, ani výrobě strojů. Ukázalo se, že ani ukončení odstávek v některých velkých firmách nepomohlo průmyslu k lepšímu výsledku. Německé šrotovné tak snad ovlivní alespoň výsledky dalších měsíců," zhodnotil stav českého průmyslu Petr Dufek, analytik ČSOB.

Někteří analytici jsou ještě optimističtější. "Průmysl si podle nás sáhl v únoru na své dno. Zavedení německého a slovenského šrotovného by mělo pomoci i automobilkám v ČR. Navíc každým měsícem by měly být více cítit stimuly jednotlivých vlád světa na podpoření ekonomiky," uvedla Markéta Šichtařová, analytička společnosti Next Finance.

"Průmyslová výroba v únoru klesla o více než 23 procent, propad důvěry v českou ekonomiku mezi podniky se ale zastavil," prohlásil za Hospodářskou komoru České republiky její tiskový mluvčí Petr Víšek.

K meziročnímu poklesu průmyslové produkce nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů, včetně subdodavatelských prací (příspěvek –4,8 procentního bodu, pokles odvětví o 27,9 procenta), výroba kovodělných výrobků, včetně subdodavatelských prací (příspěvek –3,2 p.b., pokles o 35,8 procenta) a výroba strojů a zařízení, včetně souvisejících služeb a prací (příspěvek –2,8 p.b., pokles o 30,8 procenta).

Průmyslová produkce rostla v odvětví výroba ostatních dopravních prostředků a zařízení, včetně souvisejících služeb a prací (příspěvek 0,1 p.b., růst o 9,1 procenta).

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách se meziročně snížily o 20,6 procenta. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se snížily v běžných cenách o 24,2 procenta. Jejich podíl na celkových tržbách průmyslových podniků činil 47,3 procenta.

Hodnota nových zakázek ve vybraných odvětvích meziročně klesla o 24,7 procenta, z toho zakázek ze zahraničí o 23,5 procenta.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci v průmyslu se v únoru 2009 meziročně snížil o 7,3 procenta. Jejich průměrná měsíční nominální mzda v únoru 2009 meziročně vzrostla o 0,4 procenta a činila 21 600 korun.

Témata: krize
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: ČSÚ: Český průmysl si sáhl na dno

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Konec daňových rájů? Panama se připojí k mezinárodní daňové dohodě - anotační foto

Konec daňových rájů? Panama se připojí k mezinárodní daňové dohodě

25.03.2017 10:24 Brusel - Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře…

Nejvíc rodičů končí rodičovskou mezi 2. a 3. rokem dítěte - anotační foto

Nejvíc rodičů končí rodičovskou mezi 2. a 3. rokem dítěte

24.03.2017 17:38 Praha - Rodiče nejčastěji ukončují rodičovskou mezi druhými a třetími narozeninami dítěte. Udělaly…

Sporný ropovod Keystone XL se postaví, Trumpova administrativa vydala souhlas - anotační foto

Sporný ropovod Keystone XL se postaví, Trumpova administrativa vydala…

24.03.2017 16:33 Aktualizováno Washington - Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa vydala souhlas s výstavbou sporného…

Německo zavedlo mýtné i pro osobní auta, platit se bude od roku 2019 - anotační foto

Německo zavedlo mýtné i pro osobní auta, platit se bude od roku 2019

24.03.2017 13:36 Aktualizováno Berlín - Řidiči osobních aut budou muset od roku 2019 platit za jízdu na německých dálnicích. O…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama