Spořitelny začínají zvýhodňovat vklady

Praha - Nových smluv o stavebním spoření je letos méně. Píše to ve středu list E15.

Přidejte svůj názor

Zatímco české banky od začátku loňského roku hlásí nárůst klientských vkladů, stavebním spořitelnám trh propadá. Důvodem je také fakt, že úroky na termínovaných vkladech či garantovaných produktech v bankách mnohdy převyšují sazby na stavebním spoření.

Stavební spořitelny totiž stále drží úroky z vkladů na úrovni maximálně do dvou procent. Výjimkou je stavební spořitelna Wüstenrot, která minulý měsíc navýšila úrok na 2,2 procenta. Klienti na růst sazby přitom podle mluvčí spořitelny Heleny Duškové slyší. „V porovnání s rokem 2007 vzrostl zájem o nové smlouvy po navýšení úroku o 18 procent,“ říká s tím, že loňský výsledek ovlivnila mimořádná marketingová akce, takže meziročně jsou výsledky neporovnatelné.

Českomoravská stavební spořitelna podle marketingového šéfa Rostislava Trávníčka nahrazuje úrok bonifikací. „Každému klientovi, který složí na novou smlouvu minimálně třicet tisíc korun, dáme bonus tři tisíce,“ uvedl. Šéf marketingu a PR Raiffeisen stavební spořitelny Tomáš Vášáry uvedl, že spořitelna chystá novou strategii, kterou zveřejní koncem dubna.

Stavební spořitelna České spořitelny a Modrá pyramida podle vyjádření svých mluvčích změny v úrocích či bonusech pro nové klienty nechystají. „On tu moc velký prostor není, stavební spořitelny musejí hlavně držet nízké úroky na úvěrech a zvýšení na vkladech by se do nich promítlo,“ poznamenala mluvčí Modré pyramidy Hana Vaněčková.

Jan Lener z poradenské firmy Broker Consulting říká, že zájem o uzavírání nových smluv o stavebním spoření se neodvíjí jen od úroku, ale také od jeho bezpečnosti a relativně vysokého výnosu při dlouhodobém vkladu. Zvýšení úroků ze spoření by tento produkt však podle něj zatraktivnilo. „Dalo by to do ruky nový argument prodejcům stavebního spoření, a to by mohlo zvednout prodeje o deset až dvacet procent,“ dodal.

Zástupci stavebních spořitelen argumentují, že tato forma spoření má proti tradičním bankovním depozitům či investičním produktům dvě výhody: jednak státní příspěvek až tři tisíce ročně a také osvobození od srážkové patnáctiprocentní daně z úrokového výnosu. „To dohromady dává roční efektivní úrok skoro sedm procent,“ říká Trávníček. Na druhé straně vypovězení smluv před uplynutím doby šesti let je pro klienty výrazně nevýhodné.

Podle Asociace stavebních spořitelen uzavřely spořitelny za první tři letošní měsíce 233 tisíc nových smluv, loni to bylo 253 tisíc smluv.

Témata: spořitelny
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Spořitelny začínají zvýhodňovat vklady

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Placené volno nebo úlevy na daních? Jaké výhody má studium při práci - anotační foto

Placené volno nebo úlevy na daních? Jaké výhody má studium při práci

23.03.2017 20:43 MAGAZÍN - Rozhodnutí začít se studiem při zaměstnání není jednoduché. Dodatečné zvyšování…

Stávka ve zlínském Mitasu? Odboráři už mají dostatek podpisů - anotační foto

Stávka ve zlínském Mitasu? Odboráři už mají dostatek podpisů

23.03.2017 16:57 Zlín - Odboráři zlínského závodu společnosti Mitas již sebrali dostatek podpisů pro vyhlášení…

Babiš hájí vznik státního podniku pro EET. Jednání výboru označil za frašku - anotační foto

Babiš hájí vznik státního podniku pro EET. Jednání výboru označil za frašku

23.03.2017 16:14 Aktualizováno Praha – Ministr financí Andrej Babiš (ANO) dnes před poslanci z z kontrolního výboru obhajoval…

Zeman podepsal nové zákony: Autorské poplatky vzrostou jen o inflaci, zamezí se mezinárodním únikům daní - anotační foto

Zeman podepsal nové zákony: Autorské poplatky vzrostou jen o inflaci,…

23.03.2017 16:03 Praha - Prezident Miloš Zeman podepsal novelu, která má zamezit mezinárodním daňovým únikům. Další…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama