Spořitelny začínají zvýhodňovat vklady

Praha - Nových smluv o stavebním spoření je letos méně. Píše to ve středu list E15.

Přidejte svůj názor

Zatímco české banky od začátku loňského roku hlásí nárůst klientských vkladů, stavebním spořitelnám trh propadá. Důvodem je také fakt, že úroky na termínovaných vkladech či garantovaných produktech v bankách mnohdy převyšují sazby na stavebním spoření.

Stavební spořitelny totiž stále drží úroky z vkladů na úrovni maximálně do dvou procent. Výjimkou je stavební spořitelna Wüstenrot, která minulý měsíc navýšila úrok na 2,2 procenta. Klienti na růst sazby přitom podle mluvčí spořitelny Heleny Duškové slyší. „V porovnání s rokem 2007 vzrostl zájem o nové smlouvy po navýšení úroku o 18 procent,“ říká s tím, že loňský výsledek ovlivnila mimořádná marketingová akce, takže meziročně jsou výsledky neporovnatelné.

Českomoravská stavební spořitelna podle marketingového šéfa Rostislava Trávníčka nahrazuje úrok bonifikací. „Každému klientovi, který složí na novou smlouvu minimálně třicet tisíc korun, dáme bonus tři tisíce,“ uvedl. Šéf marketingu a PR Raiffeisen stavební spořitelny Tomáš Vášáry uvedl, že spořitelna chystá novou strategii, kterou zveřejní koncem dubna.

Stavební spořitelna České spořitelny a Modrá pyramida podle vyjádření svých mluvčích změny v úrocích či bonusech pro nové klienty nechystají. „On tu moc velký prostor není, stavební spořitelny musejí hlavně držet nízké úroky na úvěrech a zvýšení na vkladech by se do nich promítlo,“ poznamenala mluvčí Modré pyramidy Hana Vaněčková.

Jan Lener z poradenské firmy Broker Consulting říká, že zájem o uzavírání nových smluv o stavebním spoření se neodvíjí jen od úroku, ale také od jeho bezpečnosti a relativně vysokého výnosu při dlouhodobém vkladu. Zvýšení úroků ze spoření by tento produkt však podle něj zatraktivnilo. „Dalo by to do ruky nový argument prodejcům stavebního spoření, a to by mohlo zvednout prodeje o deset až dvacet procent,“ dodal.

Zástupci stavebních spořitelen argumentují, že tato forma spoření má proti tradičním bankovním depozitům či investičním produktům dvě výhody: jednak státní příspěvek až tři tisíce ročně a také osvobození od srážkové patnáctiprocentní daně z úrokového výnosu. „To dohromady dává roční efektivní úrok skoro sedm procent,“ říká Trávníček. Na druhé straně vypovězení smluv před uplynutím doby šesti let je pro klienty výrazně nevýhodné.

Podle Asociace stavebních spořitelen uzavřely spořitelny za první tři letošní měsíce 233 tisíc nových smluv, loni to bylo 253 tisíc smluv.

Témata: spořitelny
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odboráři chemičky DEZA vyhlásí stávkovou pohotovost, spor o mzdy se…

22.05.2018 13:38 Aktualizováno Val. Meziříčí (Vsetínsko) - Odboráři valašskomeziříčské chemičky DEZA, která patří do koncernu…

"Šmejdům" v energetice odzvoní? Stát plánuje radikální změnu zákonů

22.05.2018 13:29 Aktualizováno Praha - Stát plánuje změnu legislativy, která by měla pomoci v boji proti nekalým praktikám v…

Krnáčová jde na ruku Pentě? Přes odpor náměstkyně prosadila změnu územního…

22.05.2018 13:16 Praha - Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) dnes přes odpor své náměstkyně Petry Kolínské …

Vítkovice Steel stabilizovány? Firmě loni výrazně vzrostl provozní zisk

22.05.2018 12:43 Ostrava - Společnosti Vítkovice Steel, která vyrábí ocelové plechy či štětovnice, vzrostl v loňském…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama