Balení potravin jak je známe končí

Praha - Máslo, cukr, mouka mohou být v obchodech libovolně velké. Může za to nová směrnice Evropské unie, která začala platit 11. dubna, píše Mf Dnes v pátečním vydání.

Přidejte svůj názor

Povinnost výrobců dodržovat standardní velikost balení u řady běžných potravin. Podle tvůrců směrnice se už regulace váhy přežila. Jedinou výjimkou zůstávají lihoviny a vína.

Původní pravidla stanovila předepsanou hmotnost, kterou museli výrobci dodržet. Šlo nejen o kávu a konzervy, ale také o zubní pastu, píše Mf Dnes. Lidem se nyní ztíží porovnávání cen, na druhé straně nebudou nuceni kupovat velké balení a plýtvat s potravinami, protože menší nejsou k sehnání.

Podle Tomáše Bartovského, mluvčího ministerstva obchodu a průmyslu budou mít výrobci volnější ruce v inovacích a v reklamě. Změna přináší i kritiku. Právnička Sdružení na obranu spotřebitelů Eva Strnadová varuje, že to přinese zdražení. Lidé podle ní nečtou údaje na výrobku, zboží koupí v domnění, že jde o stejnou gramáž. Mnohým druhům zboží, u kterých by to lidé nečekali, hrozí zmenšování. u některých se to již děje, například u čokoládových tyčinek, jogurtů sušenek. Na ně se dosud regulace nevztahovala.

Témata: Potraviny
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

IKEA oponuje Zdechovskému: Nemáme na trhu v ČR dominantní postavení

14.12.2017 15:03 Praha - Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) se domnívá, že IKEA požadavkem na certifikaci FSC …

Jakou barvu má mozek? Tohle jsou nejzákeřnější otázky, které můžete dostat…

14.12.2017 14:15 Aktualizováno Pracovní pohovor bývá velmi stresující záležitostí. Vaši potenciální nadřízení vám kladou…

Za kolik natankujete před Vánocemi? Srovnání cen v ČR a za hranicemi

14.12.2017 09:58 Aktualizováno Praha - Litr benzinu Natural 95 nyní stojí v průměru stejně jako před týdnem - 30,70 Kč. Nafta…

První ceníky energií pro rok 2018 jsou venku. E.ON zdražil elektřinu o 6 %

13.12.2017 18:48 PR článek - Od té doby, co nová pětičlenná rada Energetického regulačního úřadu (ERÚ) v čele s…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama