Češi častěji bankrotují

Praha - Češi vyhlašují osobní bankrot dvakrát častěji než v loňském roce. Vyplývá to z údajů insolventního rejstříku společnosti Naxos, píše sobotní Deník.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

V březnu 2009 podalo návrh na oddlužení třikrát více lidí, než ve stejném měsíci roku 2008. Za první tři měsíce roku 2009 Naxos zaznamenal 465 žádostí, sdělil deníku zástupce společnosti Libor Nevšímal. "V současné ekonomické situaci by měl navíc trend zvyšujícího se počtu návrhů na oddlužení pokračovat," varoval Nevšímal.

Zadlužení občané také mnohem častěji vyhledávají poradenské služby. "V průběhu prvního čtvrtletí jsme dokonce zaznamenali v porovnání s měsíčním průměrem loňského roku více než stoprocentní nárůst," uvedl pro Deník ředitel Obecně prospěšnosti poradna při finanční tísni David Šmejkal.

Do finanční tísně se podle Šmejkala nejčastěji dostávají lidé s měsíčním příjmem od deseti do dvaceti tisíc. "Nejdůležitější příčinou je určitě to, že si lidé vezmou mnoho půjček, které nezvládají splácet," tvrdí Šmejkal. Druhou nejpočetnější skupinou zadlužených jsou lidé, kteří přišli o práci. Peníze ale schází i lidem po rozvodu, při nemoci, nebo na mateřské dovolené. Dlužné částky se podle zkušeností Šmejkala pohybují kolem 300 tisíc korun.

Problémy s penězi lze řešit žádostí o vyhlášení osobního bankrotu. Ta se podává k insolvenčnímu soudu. "Oddlužen je ten, kdo uhradí alespoň 30 procent svých dluhů. A to buď najednou, prodejem svého majetku, nebo srážkami ze mzdy po dobu pěti let," píše Deník.

Témata: Ekonomika | bankrot
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Státní dluh v pololetí stoupl, na každého Čecha připadá 169 tisíc

21.07.2017 15:22 Praha - Státní dluh se v prvním pololetí zvýšil o zhruba 175 miliard korun na 1,789 bilionu Kč. Za…

Unipetrol v pololetí zdvojnásobil čistý zisk, PKN Orlen se překvapivě…

21.07.2017 09:03 Aktualizováno Praha - Petrochemický holding Unipetrol v pololetí zdvojnásobil čistý zisk na 6,399 miliardy korun…

EU zakázala silné vysavače. Od září je nekoupíte

20.07.2017 21:55 Aktualizováno Praha - V předchozích letech to byly ledničky, myčky nádobí, ale i kultovní pomazánkové máslo.…

ČR loni vyvezla zbraně za rekordních 18 miliard, letos to má být horší

20.07.2017 16:27 Praha - Export zbraní z Česka dosáhl loni rekordní hodnoty 18,2 miliardy korun, v roce 2015 to bylo…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama