Češi častěji bankrotují

Praha - Češi vyhlašují osobní bankrot dvakrát častěji než v loňském roce. Vyplývá to z údajů insolventního rejstříku společnosti Naxos, píše sobotní Deník.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

V březnu 2009 podalo návrh na oddlužení třikrát více lidí, než ve stejném měsíci roku 2008. Za první tři měsíce roku 2009 Naxos zaznamenal 465 žádostí, sdělil deníku zástupce společnosti Libor Nevšímal. "V současné ekonomické situaci by měl navíc trend zvyšujícího se počtu návrhů na oddlužení pokračovat," varoval Nevšímal.

Zadlužení občané také mnohem častěji vyhledávají poradenské služby. "V průběhu prvního čtvrtletí jsme dokonce zaznamenali v porovnání s měsíčním průměrem loňského roku více než stoprocentní nárůst," uvedl pro Deník ředitel Obecně prospěšnosti poradna při finanční tísni David Šmejkal.

Do finanční tísně se podle Šmejkala nejčastěji dostávají lidé s měsíčním příjmem od deseti do dvaceti tisíc. "Nejdůležitější příčinou je určitě to, že si lidé vezmou mnoho půjček, které nezvládají splácet," tvrdí Šmejkal. Druhou nejpočetnější skupinou zadlužených jsou lidé, kteří přišli o práci. Peníze ale schází i lidem po rozvodu, při nemoci, nebo na mateřské dovolené. Dlužné částky se podle zkušeností Šmejkala pohybují kolem 300 tisíc korun.

Problémy s penězi lze řešit žádostí o vyhlášení osobního bankrotu. Ta se podává k insolvenčnímu soudu. "Oddlužen je ten, kdo uhradí alespoň 30 procent svých dluhů. A to buď najednou, prodejem svého majetku, nebo srážkami ze mzdy po dobu pěti let," píše Deník.

Témata: Ekonomika | bankrot
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Měli se důchodci za socialismu lépe než dnes? Spočítali jsme to, a čísla…

22.05.2018 22:13 Aktualizováno "Před 89 se nám žilo lépe." "Za socialismu bylo všechno lepší." "Zlaté komunistické časy." V celém…

Alza po výpadku obnovila provoz

22.05.2018 21:21 Praha - Největší český e-shop Alza.cz začal dnes kolem 19:00 opět vydávat objednané zboží…

Prezident Zeman se sejde se zástupci amerických firem

22.05.2018 18:54 Praha - Prezident Miloš Zeman se ve čtvrtek odpoledne na Pražském hradě setká se zástupci…

Ministři vlády přestali jezdit na podnikatelské mise, stěžují si svazy

22.05.2018 18:00 Aktualizováno Praha - Ekonomičtí ministři vlády v demisi přestali jezdit na zahraniční podnikatelské mise. Podle…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama