Ceny zájezdů by mohly spadnout díky snížené sazbě DPH

Praha - Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) ve středu slíbilo Asociaci českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA), že zahájí s ministerstvem financí jednání o možném snížení sazby daně z přidané hodnoty (DPH) u zájezdů. Informoval o tom Tomio Okamura, mluvčí AČCKA.

Přidejte svůj názor

"Naše asociace požádala při dvoustranném jednání ministra pro místní rozvoj Cyrila Svobodu (KDU-ČSL), aby inicioval zařazení DPH na marži cestovních kanceláří do snížené devítiprocentní sazby," řekl Okamura.

Důvodem je podle Okamury především pokles prodejů zájezdů českých cestovních kanceláří a propad příjezdů zahraničních turistů do České republiky. "Povinnost zařazení sazby DPH na marži cestovních kanceláří do základní sazby, tedy 19 procent, vyplývá ze Směrnice EU o DPH z roku 2006," vysvětlil Okamura. "Naše asociace požádala ministra, abychom jako předsednická země EU iniciovali změnu, aby byla marže cestovních kanceláří zařazena do přílohy Směrnice. Tam jsou uvedeny činnosti, u kterých si každý členský stát může stanovit sazbu DPH podle svého rozhodnutí," dodal.

Různé sazby DPH u služeb v cestovním ruchu nejsou v EU výjimečné. "Státní podpora cestovního ruchu není v Evropě v současné době ekonomické krize výjimkou. Podpůrná opatření již odsouhlasilo Řecko, Kypr, Egypt, Thajsko, Keňa a další světové země," zmínil pár příkladů Okamura. Česká republika podle něj zatím žádný krizový balíček pro cestovní ruch nepřipravila.

Podle údajů České statistického úřadu bylo vloni v České republice na příjmech z cestovního ruchu alespoň nějakým způsobem závislých 478 tisíc aktivně činného obyvatelstva, tj. téměř 10 procent činného obyvatelstva. Češi utratili vloni za cesty do zahraničí 77,5 miliardy korun, naopak zahraniční turisté u nás vloni utratili 130 miliard korun.

Témata: cestování
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Měli se důchodci za socialismu lépe než dnes? Spočítali jsme to, a čísla…

22.05.2018 22:13 Aktualizováno "Před 89 se nám žilo lépe." "Za socialismu bylo všechno lepší." "Zlaté komunistické časy." V celém…

Alza po výpadku obnovila provoz

22.05.2018 21:21 Praha - Největší český e-shop Alza.cz začal dnes kolem 19:00 opět vydávat objednané zboží…

Prezident Zeman se sejde se zástupci amerických firem

22.05.2018 18:54 Praha - Prezident Miloš Zeman se ve čtvrtek odpoledne na Pražském hradě setká se zástupci…

Ministři vlády přestali jezdit na podnikatelské mise, stěžují si svazy

22.05.2018 18:00 Aktualizováno Praha - Ekonomičtí ministři vlády v demisi přestali jezdit na zahraniční podnikatelské mise. Podle…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama