Ceny zájezdů by mohly spadnout díky snížené sazbě DPH

Praha - Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) ve středu slíbilo Asociaci českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA), že zahájí s ministerstvem financí jednání o možném snížení sazby daně z přidané hodnoty (DPH) u zájezdů. Informoval o tom Tomio Okamura, mluvčí AČCKA.

Přidejte svůj názor

"Naše asociace požádala při dvoustranném jednání ministra pro místní rozvoj Cyrila Svobodu (KDU-ČSL), aby inicioval zařazení DPH na marži cestovních kanceláří do snížené devítiprocentní sazby," řekl Okamura.

Důvodem je podle Okamury především pokles prodejů zájezdů českých cestovních kanceláří a propad příjezdů zahraničních turistů do České republiky. "Povinnost zařazení sazby DPH na marži cestovních kanceláří do základní sazby, tedy 19 procent, vyplývá ze Směrnice EU o DPH z roku 2006," vysvětlil Okamura. "Naše asociace požádala ministra, abychom jako předsednická země EU iniciovali změnu, aby byla marže cestovních kanceláří zařazena do přílohy Směrnice. Tam jsou uvedeny činnosti, u kterých si každý členský stát může stanovit sazbu DPH podle svého rozhodnutí," dodal.

Různé sazby DPH u služeb v cestovním ruchu nejsou v EU výjimečné. "Státní podpora cestovního ruchu není v Evropě v současné době ekonomické krize výjimkou. Podpůrná opatření již odsouhlasilo Řecko, Kypr, Egypt, Thajsko, Keňa a další světové země," zmínil pár příkladů Okamura. Česká republika podle něj zatím žádný krizový balíček pro cestovní ruch nepřipravila.

Podle údajů České statistického úřadu bylo vloni v České republice na příjmech z cestovního ruchu alespoň nějakým způsobem závislých 478 tisíc aktivně činného obyvatelstva, tj. téměř 10 procent činného obyvatelstva. Češi utratili vloni za cesty do zahraničí 77,5 miliardy korun, naopak zahraniční turisté u nás vloni utratili 130 miliard korun.

Témata: cestování
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Ceny zájezdů by mohly spadnout díky snížené sazbě DPH

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Konec daňových rájů? Panama se připojí k mezinárodní daňové dohodě - anotační foto

Konec daňových rájů? Panama se připojí k mezinárodní daňové dohodě

25.03.2017 10:24 Brusel - Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře…

Nejvíc rodičů končí rodičovskou mezi 2. a 3. rokem dítěte - anotační foto

Nejvíc rodičů končí rodičovskou mezi 2. a 3. rokem dítěte

24.03.2017 17:38 Praha - Rodiče nejčastěji ukončují rodičovskou mezi druhými a třetími narozeninami dítěte. Udělaly…

Sporný ropovod Keystone XL se postaví, Trumpova administrativa vydala souhlas - anotační foto

Sporný ropovod Keystone XL se postaví, Trumpova administrativa vydala…

24.03.2017 16:33 Aktualizováno Washington - Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa vydala souhlas s výstavbou sporného…

Německo zavedlo mýtné i pro osobní auta, platit se bude od roku 2019 - anotační foto

Německo zavedlo mýtné i pro osobní auta, platit se bude od roku 2019

24.03.2017 13:36 Aktualizováno Berlín - Řidiči osobních aut budou muset od roku 2019 platit za jízdu na německých dálnicích. O…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama