Ceny zájezdů by mohly spadnout díky snížené sazbě DPH

Praha - Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) ve středu slíbilo Asociaci českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA), že zahájí s ministerstvem financí jednání o možném snížení sazby daně z přidané hodnoty (DPH) u zájezdů. Informoval o tom Tomio Okamura, mluvčí AČCKA.

Přidejte svůj názor

"Naše asociace požádala při dvoustranném jednání ministra pro místní rozvoj Cyrila Svobodu (KDU-ČSL), aby inicioval zařazení DPH na marži cestovních kanceláří do snížené devítiprocentní sazby," řekl Okamura.

Důvodem je podle Okamury především pokles prodejů zájezdů českých cestovních kanceláří a propad příjezdů zahraničních turistů do České republiky. "Povinnost zařazení sazby DPH na marži cestovních kanceláří do základní sazby, tedy 19 procent, vyplývá ze Směrnice EU o DPH z roku 2006," vysvětlil Okamura. "Naše asociace požádala ministra, abychom jako předsednická země EU iniciovali změnu, aby byla marže cestovních kanceláří zařazena do přílohy Směrnice. Tam jsou uvedeny činnosti, u kterých si každý členský stát může stanovit sazbu DPH podle svého rozhodnutí," dodal.

Různé sazby DPH u služeb v cestovním ruchu nejsou v EU výjimečné. "Státní podpora cestovního ruchu není v Evropě v současné době ekonomické krize výjimkou. Podpůrná opatření již odsouhlasilo Řecko, Kypr, Egypt, Thajsko, Keňa a další světové země," zmínil pár příkladů Okamura. Česká republika podle něj zatím žádný krizový balíček pro cestovní ruch nepřipravila.

Podle údajů České statistického úřadu bylo vloni v České republice na příjmech z cestovního ruchu alespoň nějakým způsobem závislých 478 tisíc aktivně činného obyvatelstva, tj. téměř 10 procent činného obyvatelstva. Češi utratili vloni za cesty do zahraničí 77,5 miliardy korun, naopak zahraniční turisté u nás vloni utratili 130 miliard korun.

Témata: cestování
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Státní dluh v pololetí stoupl, na každého Čecha připadá 169 tisíc

21.07.2017 15:22 Praha - Státní dluh se v prvním pololetí zvýšil o zhruba 175 miliard korun na 1,789 bilionu Kč. Za…

Unipetrol v pololetí zdvojnásobil čistý zisk, PKN Orlen se překvapivě…

21.07.2017 09:03 Aktualizováno Praha - Petrochemický holding Unipetrol v pololetí zdvojnásobil čistý zisk na 6,399 miliardy korun…

EU zakázala silné vysavače. Od září je nekoupíte

20.07.2017 21:55 Aktualizováno Praha - V předchozích letech to byly ledničky, myčky nádobí, ale i kultovní pomazánkové máslo.…

ČR loni vyvezla zbraně za rekordních 18 miliard, letos to má být horší

20.07.2017 16:27 Praha - Export zbraní z Česka dosáhl loni rekordní hodnoty 18,2 miliardy korun, v roce 2015 to bylo…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama