Ceny zájezdů by mohly spadnout díky snížené sazbě DPH

Praha - Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) ve středu slíbilo Asociaci českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA), že zahájí s ministerstvem financí jednání o možném snížení sazby daně z přidané hodnoty (DPH) u zájezdů. Informoval o tom Tomio Okamura, mluvčí AČCKA.

Přidejte svůj názor

"Naše asociace požádala při dvoustranném jednání ministra pro místní rozvoj Cyrila Svobodu (KDU-ČSL), aby inicioval zařazení DPH na marži cestovních kanceláří do snížené devítiprocentní sazby," řekl Okamura.

Důvodem je podle Okamury především pokles prodejů zájezdů českých cestovních kanceláří a propad příjezdů zahraničních turistů do České republiky. "Povinnost zařazení sazby DPH na marži cestovních kanceláří do základní sazby, tedy 19 procent, vyplývá ze Směrnice EU o DPH z roku 2006," vysvětlil Okamura. "Naše asociace požádala ministra, abychom jako předsednická země EU iniciovali změnu, aby byla marže cestovních kanceláří zařazena do přílohy Směrnice. Tam jsou uvedeny činnosti, u kterých si každý členský stát může stanovit sazbu DPH podle svého rozhodnutí," dodal.

Různé sazby DPH u služeb v cestovním ruchu nejsou v EU výjimečné. "Státní podpora cestovního ruchu není v Evropě v současné době ekonomické krize výjimkou. Podpůrná opatření již odsouhlasilo Řecko, Kypr, Egypt, Thajsko, Keňa a další světové země," zmínil pár příkladů Okamura. Česká republika podle něj zatím žádný krizový balíček pro cestovní ruch nepřipravila.

Podle údajů České statistického úřadu bylo vloni v České republice na příjmech z cestovního ruchu alespoň nějakým způsobem závislých 478 tisíc aktivně činného obyvatelstva, tj. téměř 10 procent činného obyvatelstva. Češi utratili vloni za cesty do zahraničí 77,5 miliardy korun, naopak zahraniční turisté u nás vloni utratili 130 miliard korun.

Témata: cestování
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nákupní horečka před Vánoci: Co je letos trhákem pod stromeček?

10.12.2017 22:06 Aktualizováno Praha - Druhý adventní víkend znamenal pro obchodníky růst prodejů oproti prvnímu o desítky procent…

Kaprům v Česku odzvonilo? Vánoční tradicí se stávají vinné klobásy

10.12.2017 18:15 Aktualizováno Praha - Přes veškerou snahu se státu nedaří přimět Čechy, aby více jedli ryby. Loňských 5,1 kg na…

Pošta je zahlcená. Počet balíků před Vánoci stoupl o 120 procent

10.12.2017 12:52 Praha - Množství přepravených balíků doručovatelskými firmami se v prosinci proti běžnému období…

Jak by kandidáti na Hrad přistupovali k ČNB? Zde jsou jejich odpovědi

10.12.2017 11:52 Praha - Prezident republiky dle ústavy jmenuje a případně odvolává guvernéra ČNB, viceguvernéry i…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama