Kalousek chce sebrat mnohasetmilionové odměny manažerům ČEZu

Praha - Mnohasetmilionové odměny špičkových manažerů elektrárenské společnosti ČEZ se staly trnem v oku ministra financí Miroslava Kalouska (KDU-ČSL). Píšou to čtvrteční Lidové noviny (LN).

Přidejte svůj názor

371

Kalousek navrhuje podle LN zrušit motivační program pro špičkové manažery ČEZ, v nichž si mohou přijít prostřednictvím nákupu akcií firmy na stovky milionů korun. „Je potřeba otevřít diskusi o tom, jestli má být akciový motivační program uplatňován ve firmě, kde je dominantní účast státu a kde cenu akcií mohou ovlivnit politická rozhodnutí více než manažerská schopnost vedení,“ řekl listu Kalousek.

Mluvčí ČEZ Eva Nováková uvedla, že se vedení společnosti diskusi nebrání. "Vzhledem k současné finanční krizi je tato debata legitimní," řekla Nováčková.

Členové představenstva ČEZ mají od roku 2001 právo zakoupit akcie za cenu vyplývající z průměrné ceny akcií před nástupem do funkce. Ty mohou v případě růstu kurzu později prodat. Ponechat si manažeři podle interních předpisů společnosti musejí alespoň deset procent takto nabytých akcií.

Podle Kalouska by se měly snížit odměny i v dalších firmách, které ovládá stát. Patří mezi ně České dráhy, Česká pošta, Letiště Praha, České aerolinie nebo pivovar Budvar. "V době krize musí šetřit stát i jeho podniky. Je hloupé, když si musí všichni utahovat opasky a státní podniky utrácejí, jako by se nechumelilo," podotkl Kalousek. Za nesmyslnou ale označil výzvu předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka a ČSSD, aby se snížily ceny elektřiny. Stát na ně podle Kalouska nemá výrazný vliv.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Objem veřejných stavebních zakázek do května vzrostl o 73 procent

20.05.2018 11:33 Praha - Veřejní investoři v Česku zadali do konce dubna stavebním firmám 1737 zakázek za 64,5…

Tvrdík: Zaplacení dluhu CEFC Europe zabránily kroky J&T

19.05.2018 12:42 Praha - Dosavadní místopředseda CEFC Europe Jaroslav Tvrdík na twitteru potvrdil, že CITIC Group v…

J&T nemá informace, že by dnes dostala zaplaceno za dluh CEFC

18.05.2018 16:00 Praha - Skupina J&T nemá žádné informace o tom, že by ji čínská společnost CITIC Group dnes…

Tkáč: J&T je připravena přijmout platbu CITIC a vrátit CEFC

18.05.2018 12:07 Aktualizováno Praha - Skupina J&T je připravena ihned přijmout od CITIC Group platbu za dluh CEFC Europe u česko…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama