Kalousek chce sebrat mnohasetmilionové odměny manažerům ČEZu

Praha - Mnohasetmilionové odměny špičkových manažerů elektrárenské společnosti ČEZ se staly trnem v oku ministra financí Miroslava Kalouska (KDU-ČSL). Píšou to čtvrteční Lidové noviny (LN).

Přidejte svůj názor

371

Kalousek navrhuje podle LN zrušit motivační program pro špičkové manažery ČEZ, v nichž si mohou přijít prostřednictvím nákupu akcií firmy na stovky milionů korun. „Je potřeba otevřít diskusi o tom, jestli má být akciový motivační program uplatňován ve firmě, kde je dominantní účast státu a kde cenu akcií mohou ovlivnit politická rozhodnutí více než manažerská schopnost vedení,“ řekl listu Kalousek.

Mluvčí ČEZ Eva Nováková uvedla, že se vedení společnosti diskusi nebrání. "Vzhledem k současné finanční krizi je tato debata legitimní," řekla Nováčková.

Členové představenstva ČEZ mají od roku 2001 právo zakoupit akcie za cenu vyplývající z průměrné ceny akcií před nástupem do funkce. Ty mohou v případě růstu kurzu později prodat. Ponechat si manažeři podle interních předpisů společnosti musejí alespoň deset procent takto nabytých akcií.

Podle Kalouska by se měly snížit odměny i v dalších firmách, které ovládá stát. Patří mezi ně České dráhy, Česká pošta, Letiště Praha, České aerolinie nebo pivovar Budvar. "V době krize musí šetřit stát i jeho podniky. Je hloupé, když si musí všichni utahovat opasky a státní podniky utrácejí, jako by se nechumelilo," podotkl Kalousek. Za nesmyslnou ale označil výzvu předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka a ČSSD, aby se snížily ceny elektřiny. Stát na ně podle Kalouska nemá výrazný vliv.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

IKEA oponuje Zdechovskému: Nemáme na trhu v ČR dominantní postavení

14.12.2017 15:03 Praha - Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) se domnívá, že IKEA požadavkem na certifikaci FSC …

Jakou barvu má mozek? Tohle jsou nejzákeřnější otázky, které můžete dostat…

14.12.2017 14:15 Aktualizováno Pracovní pohovor bývá velmi stresující záležitostí. Vaši potenciální nadřízení vám kladou…

Za kolik natankujete před Vánocemi? Srovnání cen v ČR a za hranicemi

14.12.2017 09:58 Aktualizováno Praha - Litr benzinu Natural 95 nyní stojí v průměru stejně jako před týdnem - 30,70 Kč. Nafta…

První ceníky energií pro rok 2018 jsou venku. E.ON zdražil elektřinu o 6 %

13.12.2017 18:48 PR článek - Od té doby, co nová pětičlenná rada Energetického regulačního úřadu (ERÚ) v čele s…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama