Kalousek chce sebrat mnohasetmilionové odměny manažerům ČEZu

Praha - Mnohasetmilionové odměny špičkových manažerů elektrárenské společnosti ČEZ se staly trnem v oku ministra financí Miroslava Kalouska (KDU-ČSL). Píšou to čtvrteční Lidové noviny (LN).

Přidejte svůj názor

371

Kalousek navrhuje podle LN zrušit motivační program pro špičkové manažery ČEZ, v nichž si mohou přijít prostřednictvím nákupu akcií firmy na stovky milionů korun. „Je potřeba otevřít diskusi o tom, jestli má být akciový motivační program uplatňován ve firmě, kde je dominantní účast státu a kde cenu akcií mohou ovlivnit politická rozhodnutí více než manažerská schopnost vedení,“ řekl listu Kalousek.

Mluvčí ČEZ Eva Nováková uvedla, že se vedení společnosti diskusi nebrání. "Vzhledem k současné finanční krizi je tato debata legitimní," řekla Nováčková.

Členové představenstva ČEZ mají od roku 2001 právo zakoupit akcie za cenu vyplývající z průměrné ceny akcií před nástupem do funkce. Ty mohou v případě růstu kurzu později prodat. Ponechat si manažeři podle interních předpisů společnosti musejí alespoň deset procent takto nabytých akcií.

Podle Kalouska by se měly snížit odměny i v dalších firmách, které ovládá stát. Patří mezi ně České dráhy, Česká pošta, Letiště Praha, České aerolinie nebo pivovar Budvar. "V době krize musí šetřit stát i jeho podniky. Je hloupé, když si musí všichni utahovat opasky a státní podniky utrácejí, jako by se nechumelilo," podotkl Kalousek. Za nesmyslnou ale označil výzvu předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka a ČSSD, aby se snížily ceny elektřiny. Stát na ně podle Kalouska nemá výrazný vliv.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministerstvo chce blokovat první nelegální web s nabídkou hazardu

26.07.2017 16:44 Praha - Ministerstvo financí zařadilo kvůli porušování zákona o hazardu první web na seznam…

Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq

26.07.2017 14:14 Praha - Automobilka Škoda Auto dnes v závodě v Kvasinách na Rychnovsku zahájila sériovou výrobu…

"Je to paskvil." Petici za zrušení EET podepsalo 20 tisíc lidí, projedná…

26.07.2017 13:37 Aktualizováno Praha - Senát už se návrhem na zrušení elektronické evidence tržeb (EET) zabýval loni v prosinci a…

Češi utrácí v e-shopech stále víc peněz, přidávají se senioři

26.07.2017 10:57 Aktualizováno Praha - Dle údajů portálu Heureka.cz Češi při nákupech v e-shopech utratili během prvního pololetí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama