O2 získá ještě před odchodem Gandaloviče z ministerstva zakázku za 570 milionů

Praha - Ministerstvo zemědělství se chystá těsně před koncem vlády přidělit technologické zakázky za 570 milionů korun bez tendru. Ministr zemědělství Petr Gandalovič (ODS) v pátek přidělí sjednocení webových portálů a systémovou centralizaci úřadu Telefónice O2, píše čtvrteční Mladá fronta Dnes (MfD).

Přidejte svůj názor

První z projektů vyjde během dvou let na 370 milionů korun a druhý na 199 milionů korun, píše list. "Typ výběrového řízení byl zvolen plně v souladu se zákonem o veřejných zakázkách a vnitřními předpisy ministerstva, přičemž jednací řízení bez uveřejnění musel zadavatel použít z technických důvodů a z důvodů ochrany výhradních práv na straně dodavatele," řekl listu mluvčí ministerstva Petr Vorlíček.

Řízení bez uveřejnění umožňuje zákon v případě, že požadovanou službu nebo výrobek je schopen poskytnout je jeden dodavatel. Podle listu to v tomto případě je Telefónica O2.

Někteří odborníci na informační technologie podle deníku o průhlednosti zakázek pochybují. Sporné je podle nich například to, že zakázka byla zahájena až potom, co sněmovna vyjádřila vládě nedůvěru, a oslovená firma musí předložit nabídku v pátek. Vorlíček potvrdil, že na to měla dva týdny.

"Dva týdny na vypracování nabídky na takto drahý projekt je podle mého názoru velmi málo," řekl listu odborník, který nechtěl zveřejnit své jméno. Zakázka na poslední chvíli se nelíbí ani stínovému ministru zemědělství a jihomoravskému hejtmanovi Michalu Haškovi (ČSSD). Pokud bude tendr uzavřen, bude prý žádat nového ministra Jakuba Šebestu, kterého nominovala ČSSD, aby věc prošetřil.

Odborníci mají pochybnosti o tom, zda může jednu ze zakázek - integraci webových portálů, provést skutečně jen jedna firma, píše MfD. Podle nich mělo ministerstvo vypsat běžnou soutěž, protože postup nemohou obhájit ani tvrzením, že jde o neodkladnou věc, dodal list.

Témata: Gandalovič, Petr | o2
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Už se chystá novela EET. Verdikt soudu přišel pozdě, zoufají si e-shopy

15.12.2017 16:07 Aktualizováno Praha - Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) vítá, že Ústavní soud (ÚS) nezrušil zákon o…

Globus dostal pokutu 183 milionů, dle ÚOHS vnucoval dodavatelům služby

15.12.2017 12:58 Praha - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) dnes vydal prvostupňové rozhodnutí, v němž…

Rána pro EET: Třetí a čtvrtá vlna se musí odložit. Benda jásá

15.12.2017 11:18 Brno - Ústavní soud (ÚS) dnes zrušil plánovaný "náběh" třetí a čtvrté etapy elektronické evidence…

Praha je šestým nejrozvinutějším regionem v EU, porazila i Paříž či Vídeň

15.12.2017 11:11 Praha - Praha je šestým nejrozvinutějším regionem v Evropské unii. Na základě hrubého domácího…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama