Paroubek předpovídá: Nezaměstnanost na konci roku překročí 10 procent

Praha - Podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka vzroste nezaměstnanost do konce roku na 10 až 12 procent. Paroubek to řekl ve čtvrtek během přednášky pro vysokoškoláky z Bankovního institutu v Praze.

Přidejte svůj názor

Jiří Paroubek, předseda ČSSD

Paroubek zdůraznil, že kritická situace je hlavně v Ústeckém a Moravskoslezském kraji. Při přednášce o ekonomické situaci si neodpustil kritiku odstupující vlády ani analytiků, kteří podle něj nebyli schopni včas předpovědět blížící se finanční kolaps. Studentům pak nabídl vlastní analýzu příčin, průběhu a řešení ekonomické recese.

Šéf socialistů připomněl požadavky ČSSD na přehodnocení rozpočtu pro příští rok a dočasné snížení sazby daně z přidané hodnoty (DPH). Propagoval také plán sociální demokracie na zvýšení starobních důchodů a platů ve veřejné sféře a zavedení novomanželských a studentských půjček.

Většina bodů přednášky vycházela z programu opatření proti krizi, který sociální demokraté představili v polovině prosince. Podle členů odstupující vlády by ale plán socialistů způsobil kolaps veřejných financí. Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) ho dokonce označil za rozpočtový Armageddon.

Až dvoucifernou míru nezaměstnanosti nicméně předpovídají i někteří analytici. Růst nezaměstnanosti souvisí se zpomalováním české ekonomiky. Mezinárodní měnový fond (MMF) ve středu vydal prognózu, že se česká ekonomika letos propadne o rekordních 3,5 procenta. A opoziční i koaliční politici přiznávají, že schodek státního rozpočtu se blíží k hranici 200 miliard korun.

Podle údajů Českého statistického úřadu vzrostla v březnu míra nezaměstnanosti na 7,7 procenta z únorových 7,4 procenta.

Témata: Paroubek, Jiří
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Druhé slosování Účtenkovky se blíží, bude se opět hrát o luxusní vůz

12.12.2017 12:44 Praha - Ministerstvo financí vybralo ve výběrovém řízení na dodavatele osobního automobilu pro…

Obchody už chystají povánoční výprodeje. Nenechte se zmást "slevami"

11.12.2017 16:49 Praha - Prodejny nad 200 metrů čtverečních musejí mít podle zákona 25. a 26. prosince zavřeno. E…

Ceny některých potravin letí vzhůru. Inflace je ale za vrcholem, uklidňují…

11.12.2017 15:12 Aktualizováno Praha - Spotřebitelské ceny vzrostly v listopadu proti říjnu o 0,1 %. Toto zvýšení ovlivnil zejména…

ČNB je spokojena. Inflace v souladu s prognózou, ekonomický otřes se nečeká

11.12.2017 14:13 Praha - Podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu vzrostla cenová hladina v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama