Paroubek předpovídá: Nezaměstnanost na konci roku překročí 10 procent

Praha - Podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka vzroste nezaměstnanost do konce roku na 10 až 12 procent. Paroubek to řekl ve čtvrtek během přednášky pro vysokoškoláky z Bankovního institutu v Praze.

Přidejte svůj názor

Jiří Paroubek, předseda ČSSD

Paroubek zdůraznil, že kritická situace je hlavně v Ústeckém a Moravskoslezském kraji. Při přednášce o ekonomické situaci si neodpustil kritiku odstupující vlády ani analytiků, kteří podle něj nebyli schopni včas předpovědět blížící se finanční kolaps. Studentům pak nabídl vlastní analýzu příčin, průběhu a řešení ekonomické recese.

Šéf socialistů připomněl požadavky ČSSD na přehodnocení rozpočtu pro příští rok a dočasné snížení sazby daně z přidané hodnoty (DPH). Propagoval také plán sociální demokracie na zvýšení starobních důchodů a platů ve veřejné sféře a zavedení novomanželských a studentských půjček.

Většina bodů přednášky vycházela z programu opatření proti krizi, který sociální demokraté představili v polovině prosince. Podle členů odstupující vlády by ale plán socialistů způsobil kolaps veřejných financí. Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) ho dokonce označil za rozpočtový Armageddon.

Až dvoucifernou míru nezaměstnanosti nicméně předpovídají i někteří analytici. Růst nezaměstnanosti souvisí se zpomalováním české ekonomiky. Mezinárodní měnový fond (MMF) ve středu vydal prognózu, že se česká ekonomika letos propadne o rekordních 3,5 procenta. A opoziční i koaliční politici přiznávají, že schodek státního rozpočtu se blíží k hranici 200 miliard korun.

Podle údajů Českého statistického úřadu vzrostla v březnu míra nezaměstnanosti na 7,7 procenta z únorových 7,4 procenta.

Témata: Paroubek, Jiří
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko chce hostit sídlo EBA, nabízí mu budovu blízko centra Prahy

22.07.2017 11:18 Praha - Česká republika má vhodnou budovu v blízkosti centra Prahy, ve které by mohl bezprostředně…

Státní dluh v pololetí stoupl, na každého Čecha připadá 169 tisíc

21.07.2017 15:22 Praha - Státní dluh se v prvním pololetí zvýšil o zhruba 175 miliard korun na 1,789 bilionu Kč. Za…

Unipetrol v pololetí zdvojnásobil čistý zisk, PKN Orlen se překvapivě…

21.07.2017 09:03 Aktualizováno Praha - Petrochemický holding Unipetrol v pololetí zdvojnásobil čistý zisk na 6,399 miliardy korun…

EU zakázala silné vysavače. Od září je nekoupíte

20.07.2017 21:55 Aktualizováno Praha - V předchozích letech to byly ledničky, myčky nádobí, ale i kultovní pomazánkové máslo.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama