Od ledna vzniknou na základě novely nové účetní jednotky. O co jde?

Praha – Od Nového roku vstupuje v platnost novela zákona o účetnictví. Zákon bude nově rozlišovat kategorie na mikro, malou, střední a velkou účetní jednotku. Podobně to bude i u konsolidačních skupin, tedy skupiny podniků ovládaných jedním vlastníkem.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Novela kromě jiného stanoví kategorie účetních jednotek podle velikosti. Malým a mikro jednotkám by měla změna zákona ulevit od administrativní zátěže. U vybraných podniků určuje kvůli větší průhlednosti zveřejňování plateb odváděných vládám.

Nově budou také stanoveny "subjekty veřejného zájmu", které dosud stanovoval zákon o auditorech. Jde například banky, pojišťovny a zdravotní pojišťovny nebo všechny firmy s veřejně obchodovanými cennými papíry.

Novela přináší povinnost vytvářet a zveřejňovat zprávu o platbách vládám, kterou budou sestavovat velké účetní jednotky a subjekty veřejného zájmu kvůli větší transparentnosti plateb odváděných vládám. Půjde o účetní jednotky, které působí v těžebním průmyslu nebo v odvětví těžby dřeva v původních lesích.

Součástí zákona je i nová úprava režimu jednoduchého účetnictví a možnost jeho použití určenými účetními jednotkami při splnění stanovených podmínek. Tato změna se dotjne především neziskových organizací, například spolků, které vykonávají převážně společensky prospěšnou činnost a pro které by bylo vedení podvojného účetnictví náročně a nákladné.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda nové Sněmovně předloží stejný návrh státního rozpočtu

23.10.2017 15:49 Aktualizováno Praha - Vláda dnes potvrdila, že nově zvolené Poslanecké sněmovně předloží schválený návrh státního…

Soud opět zamítl žalobu na neplatnost prodeje pivovaru Náchod

23.10.2017 14:07 Hradec Králové - Krajský soud v Hradci Králové dnes opět zamítl žalobu na neplatnost prodeje…

Je jedno, kdo půjde s Babišem. Stejně bude vládnout on. Komentář Vojtěcha…

23.10.2017 14:03 Po volbách vznikne nová vláda. Babišovo ANO má 78 mandátů ze dvou set a jeho protivníci se štítí…

České volby nevyvedly trh z míry, koruna je nejsilnější od intervencí

23.10.2017 13:20 Aktualizováno Praha - Koruna dnes po poledni posílila k euru na 25,64 Kč/EUR. Posunula tak nejsilnější hodnotu od…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama