Od ledna vzniknou na základě novely nové účetní jednotky. O co jde?

Praha – Od Nového roku vstupuje v platnost novela zákona o účetnictví. Zákon bude nově rozlišovat kategorie na mikro, malou, střední a velkou účetní jednotku. Podobně to bude i u konsolidačních skupin, tedy skupiny podniků ovládaných jedním vlastníkem.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ilustrační foto

Novela kromě jiného stanoví kategorie účetních jednotek podle velikosti. Malým a mikro jednotkám by měla změna zákona ulevit od administrativní zátěže. U vybraných podniků určuje kvůli větší průhlednosti zveřejňování plateb odváděných vládám.

Nově budou také stanoveny "subjekty veřejného zájmu", které dosud stanovoval zákon o auditorech. Jde například banky, pojišťovny a zdravotní pojišťovny nebo všechny firmy s veřejně obchodovanými cennými papíry.

Novela přináší povinnost vytvářet a zveřejňovat zprávu o platbách vládám, kterou budou sestavovat velké účetní jednotky a subjekty veřejného zájmu kvůli větší transparentnosti plateb odváděných vládám. Půjde o účetní jednotky, které působí v těžebním průmyslu nebo v odvětví těžby dřeva v původních lesích.

Součástí zákona je i nová úprava režimu jednoduchého účetnictví a možnost jeho použití určenými účetními jednotkami při splnění stanovených podmínek. Tato změna se dotjne především neziskových organizací, například spolků, které vykonávají převážně společensky prospěšnou činnost a pro které by bylo vedení podvojného účetnictví náročně a nákladné.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zálohy na PET lahve? Karlovarské minerálky o tom uvažují, částka patrně…

23.01.2018 16:02 Praha - Společnost Karlovarské minerální vody zvažuje, že zavede zálohy na PET lahve. Chce tím…

Obsah nákupních košíků Čechů: Co se změnilo od revoluce?

23.01.2018 16:01 Fronty na maso a na banány dnes znějí především mladším generacím místy humorně. Přesto před…

Co se děje, když na svatbě místo "ano" zazní "ne"?

22.01.2018 19:47 Aktualizováno "Táži se vás, pane ženichu, zda vstupujete dobrovolně do manželství se zde přítomnou slečnou,…

Binec v účetnictví: Ministerstvo pro místní rozvoj udělalo chyby v řádu…

22.01.2018 17:02 Aktualizováno Praha - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil údaje závěrečného účtu, vedení účetnictví a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama