Ministerstvo plánuje zrušit daňový bonus na dítě, prý se moc podvádělo

Praha – Dnešní Hospodářské noviny uvedly, že rezort financí připravuje plán na na zrušení daňového bonusu na dítě. Domnívá se totiž, že dochází k mnoha podvodům. Podle ministra financí Andreje Babiše jsou to ale nesmysly. Proti tomuto plánu se ostře ohradily i další dvě koaliční strany.

Diskuse: 6

Ministerstvo plánuje zrušit daňový bonus na dítě, prý se moc podvádělo - anotační foto

List uvedl, že vyplacená suma dlouhodobě roste. Podle úředníků se zvyšuje mimo jiné kvůli podvodům s touto úlevou.  Stát vyplatil na bonusu při jeho zavedení před deseti lety 1,5 miliardy korun, za rok 2014 to už bylo přes devět miliard korun.

Daňový bonus vzniká tak, že po uplatnění slevy na dítě ve výši 13 až 17 tisíc korun (podle počtu dětí) se daň kvůli nízkým příjmům dostane do záporné hodnoty. Stát pak tuto "zápornou daň" vyplatí - ročně to může být až 60 tisíc korun.

Š0f rezortu ale popírá, že by měl být bonus zrušen úplně. „Je to nesmysl. Nevím, kde Hospodářské noviny chodí na takové nesmysly. Naopak. My jsme zavedli daňové zvýhodnění pro pracující rodiče na druhé a třetí dítě, udělali jsme to už dvakrát a uděláme to i potřetí. Takže nevím, odkud se vzala ta informace," reagoval dnes v Bruselu na informace z tisku ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Proti jeho vyjádření se ohradil šéfredaktor Hospodářských novin Martin Jašminský. "Náš článek je v pořádku, což si lze ověřit dotazem na příslušných úřadech, ať už ministerstvu financí nebo Generálním finančním ředitelství," sdělil ČTK.

Podle náměstkyně ministerstva financí zodpovědné za daně Aleny Schillerové by se daňový bonus mohl změnit v sociální dávku, aby nadále poskytoval úlevu jen pracujícím s nižšími příjmy a zabránilo se jeho zneužívání. Kdy by mohl být daňový bonus zrušen, nelze podle ní nyní ale říct.

Ministertvo později vydalo zprávu, podle které jedná s Ministerstvem práce a sociálních věcí o možnosti, že by byl tento daňový bonus nahrazen sociální dávkou, což by systém zjednodušilo, snížilo prostor pro zneužívání a zároveň nijak nezhoršilo postavení nízkopříjmových rodin s dětmi. „Podoba i parametry takového opatření jsou v současné době předmětem diskusí. Rozhodně však platí, že nikdo o peníze nepřijde a drtivé většiny rodin, které si uplatňují pouze slevu na dani a nikoliv daňový bonus, se případná změna vůbec nedotkne," uvedl rezort.

Způsobů, jak se k podvodně dostat k penězům od státu, je hned několik. Slevu na dani si například uplatní oba rodiče nebo vytvoří vedlejší fiktivní příjmy z pronájmu bytu nebo auta tak, aby dosáhli zhruba 60.000 korun ročně. Pak mají na výhodu nárok.

Problém také spočívá v neschopnosti státu propojit data, která o lidech má, do navzájem spolupracujících databází. Finanční úřady dosud například neuměly automaticky odhalit, že si slevu na stejné dítě uplatňují oba rodiče.

Ve Sněmovně je přitom nyní koaliční návrh zákona, který bonus zvyšuje u druhého dítěte zhruba ze 16 tisíc na 17 tisíc korun ročně a u třetího dítěte ze 17 tisíc na 20 tisíc korun ročně. Pro rodiny s jedním dítětem se výše bonusu měnit nemá.

Klíčová slova: Ministerstvo financí Daně děti

Diskuse

Ministerstvo plánuje zrušit daňový bonus na dítě, prý se moc podvádělo

Počet příspěvků: , poslední 15.01.2016 10:21
(Zobrazeno posledních 6 příspěvků)

Přidejte vlastní názor…

Doporučujeme

Obchodníkům o druhém adventním víkendu vzrostly tržby

04.12.2016 17:42 Praha - Většině obchodníků o druhém adventním víkendu vzrostly tržby. Některým dokonce až v řádu desítek...

Minimální mzda by měla být v roce 2018 12 tisíc korun

04.12.2016 15:14 Praha - Minimální mzda by od roku 2018 měla být zhruba 12.000 korun. V Otázkách Václava Moravce to dnes uvedl...

Průměrná mzda podle odhadů opět stoupla. Většina lidí na ni nedosáhne

04.12.2016 14:37 Praha - Průměrná mzda ve třetím čtvrtletí letošního roku opět stoupla, a to až o 4,5 procenta. Vyplývá to z...

Češi začali udávat. Po spuštění EET dorazilo 159 oznámení o nevydání účtenky

02.12.2016 19:40 Aktualizováno Praha/Brno - Při včerejším spuštění elektronické evidence tržeb (EET) zaznamenala Finanční správa také...

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Anketa

Souhlasíte se zavedením elektronické evidence tržeb (EET)?

Hlasovalo 6648 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama