Ministerstvo plánuje zrušit daňový bonus na dítě, prý se moc podvádělo

Praha – Dnešní Hospodářské noviny uvedly, že rezort financí připravuje plán na na zrušení daňového bonusu na dítě. Domnívá se totiž, že dochází k mnoha podvodům. Podle ministra financí Andreje Babiše jsou to ale nesmysly. Proti tomuto plánu se ostře ohradily i další dvě koaliční strany.

Přidejte svůj názor 6 komentářů

Ilustrační foto

List uvedl, že vyplacená suma dlouhodobě roste. Podle úředníků se zvyšuje mimo jiné kvůli podvodům s touto úlevou.  Stát vyplatil na bonusu při jeho zavedení před deseti lety 1,5 miliardy korun, za rok 2014 to už bylo přes devět miliard korun.

Daňový bonus vzniká tak, že po uplatnění slevy na dítě ve výši 13 až 17 tisíc korun (podle počtu dětí) se daň kvůli nízkým příjmům dostane do záporné hodnoty. Stát pak tuto "zápornou daň" vyplatí - ročně to může být až 60 tisíc korun.

Š0f rezortu ale popírá, že by měl být bonus zrušen úplně. „Je to nesmysl. Nevím, kde Hospodářské noviny chodí na takové nesmysly. Naopak. My jsme zavedli daňové zvýhodnění pro pracující rodiče na druhé a třetí dítě, udělali jsme to už dvakrát a uděláme to i potřetí. Takže nevím, odkud se vzala ta informace," reagoval dnes v Bruselu na informace z tisku ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Proti jeho vyjádření se ohradil šéfredaktor Hospodářských novin Martin Jašminský. "Náš článek je v pořádku, což si lze ověřit dotazem na příslušných úřadech, ať už ministerstvu financí nebo Generálním finančním ředitelství," sdělil ČTK.

Podle náměstkyně ministerstva financí zodpovědné za daně Aleny Schillerové by se daňový bonus mohl změnit v sociální dávku, aby nadále poskytoval úlevu jen pracujícím s nižšími příjmy a zabránilo se jeho zneužívání. Kdy by mohl být daňový bonus zrušen, nelze podle ní nyní ale říct.

Ministertvo později vydalo zprávu, podle které jedná s Ministerstvem práce a sociálních věcí o možnosti, že by byl tento daňový bonus nahrazen sociální dávkou, což by systém zjednodušilo, snížilo prostor pro zneužívání a zároveň nijak nezhoršilo postavení nízkopříjmových rodin s dětmi. „Podoba i parametry takového opatření jsou v současné době předmětem diskusí. Rozhodně však platí, že nikdo o peníze nepřijde a drtivé většiny rodin, které si uplatňují pouze slevu na dani a nikoliv daňový bonus, se případná změna vůbec nedotkne," uvedl rezort.

Způsobů, jak se k podvodně dostat k penězům od státu, je hned několik. Slevu na dani si například uplatní oba rodiče nebo vytvoří vedlejší fiktivní příjmy z pronájmu bytu nebo auta tak, aby dosáhli zhruba 60.000 korun ročně. Pak mají na výhodu nárok.

Problém také spočívá v neschopnosti státu propojit data, která o lidech má, do navzájem spolupracujících databází. Finanční úřady dosud například neuměly automaticky odhalit, že si slevu na stejné dítě uplatňují oba rodiče.

Ve Sněmovně je přitom nyní koaliční návrh zákona, který bonus zvyšuje u druhého dítěte zhruba ze 16 tisíc na 17 tisíc korun ročně a u třetího dítěte ze 17 tisíc na 20 tisíc korun ročně. Pro rodiny s jedním dítětem se výše bonusu měnit nemá.

Vstupte do diskuze (6)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zahraniční dluh Česka ke konci loňska vzrostl

23.03.2018 10:56 Praha - Zahraniční dluh Česka ke konci loňska činil 4,372 bilionu korun. Meziročně vzrostl téměř o…

Rozdělení ČEZ kvůli výstavbě jádra? Je to hloupost, tvrdí ministr Hüner

23.03.2018 08:33 Praha - Podle ministra průmyslu v demisi Tomáše Hünera (za ANO) je rozdělení společnosti ČEZ kvůli…

Novou ředitelkou CzechInvestu bude Silvana Jirotková

22.03.2018 16:40 Praha - Novou generální ředitelkou státní agentury CzechInvest se k pondělí 26. března stane…

V Kauflandu zkolabovaly pokladny, desítky obchodů byly několik hodin…

22.03.2018 13:21 Aktualizováno Praha - Obchodní řetězec Kaufland se dnes několik hodin potýkal s výpadkem pokladního systému. Po…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama