Nervozita na Karvinsku: OKD chce do dvou let propustit polovinu zaměstnanců

Karviná - Těžební společnost OKD chce do tří let propustit polovinu zaměstnanců. Výkonný ředitel OKD Dale Ekmark to dnes řekl na schůzi karvinského zastupitelstva. Uzavřeny by měly být doly Paskov, Lazy a Darkov a společnost plánuje, že v ní do roku 2018 bude pracovat 5000 až 6000 lidí. Předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík ČTK řekl, že jde jen o politický boj, protože na tak rychlé uzavírání dolů firma nemá peníze. Premiér Bohuslav Sobotka uvedl, že vláda bude usilovat o to, aby propuštění lidé dostali v kraji jinou práci. Zdůraznil, že vláda nemůže přebírat odpovědnost za soukromého podnikatele.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

OKD, Důl Paskov

"Konkrétně přehodnocujeme naše možnosti v Důlním závodě 3 (Paskov) a Důlním závodě 1 (lokality Lazy a Darkov) a uzavření prostor, které byly nebo brzy budou vytěženy, jako je severní část důlního pole v Důlním závodě 2 (Důl ČSM)," řekl dnes Ekmark. Časový harmonogram má být upřesněn v nadcházejících měsících. Mluvčí OKD Ivo Čelechovský uvedl, že cílem restrukturalizace je vytvořit štíhlejší organizaci, která bude udržitelná v novém prostředí dlouhodobě nízkých cen s uhlím.

Dlouhodobý technický výhled podle Ekmarka naznačuje, že budoucí OKD se zřejmě bude skládat z Důlního závodu 1 (lokalita ČSA - bývalý Důl Karviná) a Důlního závodu 2 (Důl ČSM). "Nedávno jsme obdrželi souhlasné stanovisko k EIA. Pro naši budoucnost bude naprosto nezbytné, abychom zajistili povolení těžby pro rozšíření činnosti na Karvinsku," sdělil. Souhlas ministerstva životního prostředí k rozšíření těžby platí do roku 2023 a týká se i oblasti Karviné-Starého Města, což Ekmark pro OKD a jeho budoucí těžbu považuje za klíčové. Firma ještě musí splnit řadu podmínek.

"Útlum musí být postupný, nikoli skokový. Region se na to musí připravit," reagoval karvinský primátor Tomáš Hanzel (ČSSD). Podle něj je prioritou udržet těžbu co nejdéle, alespoň do roku 2020 až 2023. "Musíme tlačit na to, aby byla co nejdříve zprovozněna průmyslová zóna Nad Barborou a vybrán velký a schopný investor, který by tady mohl vytvářet nová pracovní místa," uvedl. Domnívá se však, že není reálná šance, aby zóna byla připravena například do dvou let. "Vytváříme maximální tlak na vládu, na celé situaci a na tom všem špatném je dobré, že si všichni uvědomili, že je tady problém a je třeba ho řešit," řekl Hanzel.

Psali jsme:  

"Chceme nabídnout eventuálně propuštěným zaměstnancům OKD druhou šanci, to znamená: chceme podpořit jejich dojíždění do práce, chceme nabídnout dotace zaměstnavatelům v Moravskoslezském kraji, kteří by je mohli zaměstnat," řekl novinářům premiér Sobotka s tím, že v regionu je 10.000 volných pracovních míst. "OKD je soukromý podnik a ten nese hlavní odpovědnost," dodal.

Ministr Jan Mládek (ČSSD) uvedl, že informací se bude na nejbližší schůzi zabývat vláda. "Je to silný impuls, abychom spolu s ministerstvem práce a sociálních věcí aktivně přispěli k maximálnímu zmírnění sociálních následků," řekl. "Připravujeme speciální programy, které maximálně ulehčí situaci propuštěným zaměstnancům. Prioritou je jednoznačně najít pro co největší počet z nich uplatnění v novém zaměstnání," uvedla ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD).

OKD je v existenčních problémech

Podle odborového předáka Pytlíka jsou na uzavření dolů či sociální program potřeba miliardy korun, které firma nemá, miliardu by stály i výkupy pozemků. "Rád bych viděl, jak bude vypadat přesný plán na rok 2016, kde vezmou vlastníci peníze na technické uzavření dolů, na sociální program, na výkupy," řekl Pytlík.

Moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD) řekl, že s tolika propuštěnými v tak krátké době se nepočítalo. "Klidně může jít o eskalování napětí, vzhledem k tomu, co se odehrávalo kolem OKD v poslední době. Nic to nemění na tom, že stát společnosti a jejím vlastníkům nedá ani korunu," řekl Novák.

Majitel OKD, firma New World Resources (NWR), se nechtěla blíž vyjádřit. "Vzhledem k jednáním s vládou a věřiteli nebudem záležitost za NWR komentovat," řekl ČTK poradce pro vztahy s investory NWR Radek Němeček.

I přes úsporná opatření je pro OKD těžba uhlí kvůli jeho klesajícím cenám ztrátová. V OKD a u dodavatelských firem podle Ekmarka pracuje zhruba 10.000 až 12.000 lidí. Naprostá většina pochází z regionu. Ztráta práce hrozí i dalším tisícům lidí v navazujících profesích. V kraji by šlo o největší propouštění za dlouhá léta. Okres Karviná přitom patří na čelní místa republikového žebříčku, kde na jedno volné pracovní místo připadá nejvíce uchazečů, v prosinci to bylo 17,1 uchazeče, nezaměstnanost na Karvinsku byla 11 procent.

Podobnou situaci ale severní Morava a Slezsko už zažily. V 90. letech 20. století, kdy se zavíralo mnoho dolů, přišly o práci desetitisíce lidí. V roce 1990 měly OKD téměř 98.000 zaměstnanců, o deset let později jich bylo něco přes 20.000.

Analytik J&T Banky Bohumil Trampota ČTK řekl, že jakkoliv je dnešní oznámení negativní vůči regionu, dalo se očekávat. "Situace v mateřské společnosti NWR je velice špatná. Zachránit by ji mohlo pouze to, pokud by raketově vzrostly ceny koksovatelného uhlí, což se ale nepředpokládá," uvedl analytik. Za aktuálních podmínek podle něj nedokáže NWR generovat hotovost, současný stav hotovosti přitom stačí jen na několik měsíců.

Představenstvo NWR loni opustil podnikatel Zdeněk Bakala. Nadále mu ale patří poloviční podíl ve skupině CERCL Mining, bývalé BXR Mining, která podle webu společnosti stále 50,5 procenta akcií NWR vlastní.

Témata: OKD | NWR | propouštění
Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bouříte se proti EU? Můžete dostat až roční trest

21.05.2018 22:25 Aktualizováno Praha - Řada Čechů nesouhlasí s členstvím České republiky v Evropské unii a dává to najevo…

Vzpomínáte na českou hru Dostihy a sázky? Přichází nová edice, zájem je…

21.05.2018 16:07 Aktualizováno Praha - České deskové hry Dostihy a sázky se za více než 30 let existence prodalo 2,5 milionu kusů.…

Češi mají zájem o fotovoltaiku na střechách rodinných domů, bariérou je…

21.05.2018 15:36 Praha - Lidé v Česku mají stále větší zájem o fotovoltaické elektrárny na střechy rodinných domů.…

Kladenská huť Poldi jde koncem června znovu do dražby, cena se nemění

21.05.2018 12:59 Kladno - Zkrachovalá kladenská huť Poldi půjde koncem června znovu do dražby. Vyvolávací cena bude…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama