Klíčová daňová změna: Ekonomové i podnikatelé zavedení EET většinou vítají

Praha - Sněmovnou dnes prošel zákon o elektronické evidenci tržeb, který pravicová opozice hlasitě kritizovala. Ekonomové naopak EET vítají. Podle nich bude přínosem.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Jako první se do evidence zapojí hotely a restaurace, a to zřejmě už od letošního listopadu. Záleží na tom, kdy zákon vyjde ve sbírce. Ještě ho musí schválit Senát a podepsat prezident.

"Elektronická evidence tržeb je přínosem pro narovnání podnikatelského prostředí a pro poctivé podnikatele. Daně mají platit všichni," uvedl Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy.

Naopak podle prvního místopředsedy Strany soukromníků České republiky Rudolfa Baránka je schválení evidence tržeb rána pro všechny živnostníky a řadu menších a středních firem. "Plně podporujeme pravicovou parlamentní opozici v záměru podat ústavní stížnost ohledně zákona o elektronické evidenci tržeb," uvedl.

Podle Václava Klause, který býval i ministrem financí, evidence tržeb zkomplikuje život drobným a menším podnikatelům a mnoho z nich kvůli evidenci skončí. "Řekl bych, že buzerace je ještě příliš jemné slovo," řekl exprezident Hitrádiu Orion. Výběr daní se podle něj zlepší jen zanedbatelně. "Já si myslím, že elektronická evidence tržeb je schválnost, že je to falešný boj s tak zvanou korupcí a že tudy cesta rozhodně nevede," dodal.

Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý připomněl, že ve hře zůstává řada otázek. Jde podle něj především o to, jak vláda dostojí svému slibu nabídnout podnikatelům kompenzace za zvýšenou administrativní zátěž a náklady spojené s pořízením potřebného zařízení. "Důležité je i to, jak bude probíhat technické ukotvení evidence, jak je systém připraven na řešení případných technických potíží, či jaké vzdělávací programy nebo semináře pro podnikatele MF připraví. Elektronizace a digitalizace ekonomiky, veřejné správy a života vůbec je fenoménem doby, který můžeme v mnoha detailech i oprávněně kritizovat, ale nelze jej zastavit," dodal.

Podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška zákon o elektronické evidenci tržeb přinese více peněz do státní kasy a zároveň narovná podnikatelské prostředí. "Je možné, že se ukáže, jak tvrdí opozice, že některé hospody či prodejny nejsou při poctivém odvádění DPH provozuschopné. Nechávat je ale fixlovat a kazit trh poctivým není řešením," uvedl.

Hlavní ekonom Deloitte David Marek pak upozornil, že česká daňový systém má dva zásadní problémy. Je neefektivní a zároveň je poměrně drahý. "Logickou odpovědí na oba nešvary, nízkou efektivitu a vysoké náklady, je využití moderních digitálních technologií. Žijeme v 21. století, a technologický pokrok by měla reflektovat i státní správa. Elektronická evidence tržeb by mohla být užitečným nástrojem, bude-li správně implementována," uvedl.

Elektronická evidence tržeb je podle odborníka na nepřímé daně z PwC ČR Martina Diviše ze strany státu dobrým krokem, jak si zajistit, že mu neunikají daně.

"Zavedení elektronické evidence tržeb vítáme - i s vědomím toho, že s sebou přinese určitou administrativní zátěž. Rozhodně je to ale krok správným směrem k narovnání podmínek v našem oboru, aby všichni odváděli, co odvádět mají, a skončila dnešní nekalá konkurence. A pokud s sebou tento krok následně ještě přinese snížení DPH, bude to pro nás velmi příjemné," uvedl Tomáš Blabla, ředitel Resortu Valachy Velké Karlovice, který provozuje trojici hotelů ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku.

Zástupci restauratérů zavedení evidence rovněž podporují. "Prošla s tím i snížená sazba DPH pro restaurace, což my jsme od začátku chtěli," řekl ČTK prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek. DPH se má restauratérům u pokrmů a nealkoholických nápojů snížit z 21 procent na 15 procent. Asociace zavedení tohoto kontrolního opatření dlouhodobě podporovala s podmínkou, že dopadne stejně na všechny provozovatele restauračních zařízení. To podle Stárka současný vládní návrh splňuje.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zahraniční dluh Česka ke konci loňska vzrostl

23.03.2018 10:56 Praha - Zahraniční dluh Česka ke konci loňska činil 4,372 bilionu korun. Meziročně vzrostl téměř o…

Rozdělení ČEZ kvůli výstavbě jádra? Je to hloupost, tvrdí ministr Hüner

23.03.2018 08:33 Praha - Podle ministra průmyslu v demisi Tomáše Hünera (za ANO) je rozdělení společnosti ČEZ kvůli…

Novou ředitelkou CzechInvestu bude Silvana Jirotková

22.03.2018 16:40 Praha - Novou generální ředitelkou státní agentury CzechInvest se k pondělí 26. března stane…

V Kauflandu zkolabovaly pokladny, desítky obchodů byly několik hodin…

22.03.2018 13:21 Aktualizováno Praha - Obchodní řetězec Kaufland se dnes několik hodin potýkal s výpadkem pokladního systému. Po…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama