Trik na zákaz reklamy na léky

Praha - Farmaceutická firma Abbott přišla na nový trik, jak obejít zákon a dostat léky k co nejvíce pacientům. Radí "nezávisle" pacientům na internetu, píše ve středečním vydání Mladá fronta Dnes.

Přidejte svůj názor

Pacienti se přihlásí firmě sami, a to přesto, že prodává léky na recept, které nesmí prezentovat přímo před nemocnými. Reklama na léky, které jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, je zakázaná proto, aby pacienti netlačili na lékaře, že chtěli lék, který viděli včera v televizi. Tak by totiž solidární systém brzo zkolaboval, píše Mf Dnes.

Firma Abbott založila zdánlivě nezávislé internetové stránky s radami a hlavně dotazníkem. Ten nabízí lidem zařazeným do projektu, který údajně pomůže v léčbě. Lidé vyplní podrobné osobní údaje, adresu, choroby i léky, které užívají. Tak firma podle Mf Dnes získá databázi pacientů, které následně osloví s nabídkou svého produktu. Lék se jmenuje Humira a projekt, který firma vymyslela, má název Šance na návrat. Cílem má být podle firmy návrat pacientů do aktivního pracovního a společenského života. Projekt samozřejmě platí výrobce léku, který se snaží prosadit mezi čtyřmi dalšími.

Zisk firmy za poslední čtvrtletí loňského roku celosvětově vzrostl o 28 procent především díky tržbám z prodeje léku Humira. Abbott se podle Mf Dnes snaží s lékem Humira prosadit i přesto, že nebyl v Česku na léčbu lupénky schválen. Pojišťovny ho navíc na léčbu lupénky nehradí.

Témata: léky
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Už se chystá novela EET. Verdikt soudu přišel pozdě, zoufají si e-shopy

15.12.2017 16:07 Aktualizováno Praha - Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) vítá, že Ústavní soud (ÚS) nezrušil zákon o…

Globus dostal pokutu 183 milionů, dle ÚOHS vnucoval dodavatelům služby

15.12.2017 12:58 Praha - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) dnes vydal prvostupňové rozhodnutí, v němž…

Rána pro EET: Třetí a čtvrtá vlna se musí odložit. Benda jásá

15.12.2017 11:18 Brno - Ústavní soud (ÚS) dnes zrušil plánovaný "náběh" třetí a čtvrté etapy elektronické evidence…

Praha je šestým nejrozvinutějším regionem v EU, porazila i Paříž či Vídeň

15.12.2017 11:11 Praha - Praha je šestým nejrozvinutějším regionem v Evropské unii. Na základě hrubého domácího…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama