Trik na zákaz reklamy na léky

Praha - Farmaceutická firma Abbott přišla na nový trik, jak obejít zákon a dostat léky k co nejvíce pacientům. Radí "nezávisle" pacientům na internetu, píše ve středečním vydání Mladá fronta Dnes.

Přidejte svůj názor

Pacienti se přihlásí firmě sami, a to přesto, že prodává léky na recept, které nesmí prezentovat přímo před nemocnými. Reklama na léky, které jsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, je zakázaná proto, aby pacienti netlačili na lékaře, že chtěli lék, který viděli včera v televizi. Tak by totiž solidární systém brzo zkolaboval, píše Mf Dnes.

Firma Abbott založila zdánlivě nezávislé internetové stránky s radami a hlavně dotazníkem. Ten nabízí lidem zařazeným do projektu, který údajně pomůže v léčbě. Lidé vyplní podrobné osobní údaje, adresu, choroby i léky, které užívají. Tak firma podle Mf Dnes získá databázi pacientů, které následně osloví s nabídkou svého produktu. Lék se jmenuje Humira a projekt, který firma vymyslela, má název Šance na návrat. Cílem má být podle firmy návrat pacientů do aktivního pracovního a společenského života. Projekt samozřejmě platí výrobce léku, který se snaží prosadit mezi čtyřmi dalšími.

Zisk firmy za poslední čtvrtletí loňského roku celosvětově vzrostl o 28 procent především díky tržbám z prodeje léku Humira. Abbott se podle Mf Dnes snaží s lékem Humira prosadit i přesto, že nebyl v Česku na léčbu lupénky schválen. Pojišťovny ho navíc na léčbu lupénky nehradí.

Témata: léky
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministerstvo chce blokovat první nelegální web s nabídkou hazardu

26.07.2017 16:44 Praha - Ministerstvo financí zařadilo kvůli porušování zákona o hazardu první web na seznam…

Škoda Auto zahájila v Kvasinách výrobu SUV modelu Karoq

26.07.2017 14:14 Praha - Automobilka Škoda Auto dnes v závodě v Kvasinách na Rychnovsku zahájila sériovou výrobu…

"Je to paskvil." Petici za zrušení EET podepsalo 20 tisíc lidí, projedná…

26.07.2017 13:37 Aktualizováno Praha - Senát už se návrhem na zrušení elektronické evidence tržeb (EET) zabýval loni v prosinci a…

Češi utrácí v e-shopech stále víc peněz, přidávají se senioři

26.07.2017 10:57 Aktualizováno Praha - Dle údajů portálu Heureka.cz Češi při nákupech v e-shopech utratili během prvního pololetí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama