Kde jsou západní platy, ptal se Sobotka. Ekonom má odpověď

Praha - Předseda vlády Bohuslav Sobotka není spokojený s růstem platů, které se nepřibližují německým či rakouským. Předseda Krajské hospodářské komory Ústeckého kraje a ekonom František Jochman se proto rozhodl vysvětlit, proč je situace v Česku natolik vzdálená té na Západě.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Ekonomický propad, ilustrační fotografie

"V situaci, kdy roste HDP, nezaměstnanost je nízká a v celé Evropě postupně dochází k ekonomickému růstu, se náš předseda vlády diví, proč nerostou výplaty tak, abychom se přibližovali našim západním sousedům. Proto navrhuje populistické řešení a chce je prostě příkazem zvýšit. Jak snadné. Zvýší minimální mzdu a platy ve veřejném sektoru, což my ostatní z daní zaplatíme. Nehledí přitom na příčiny toho, proč mzdy přirozeně nerostou a nechápe, proč tato opatření nepřinesou kýžené zvyšování životní úrovně v ČR," vysvětluje na svém blogu na idnes.cz ekonom a podotýká, že velké množství českých pracujících je zaměstnáno u zahraničních investorů. Značná část těchto výrob je prý nenáročných na sofistikovaný pracovní výkon a jsou snadné k přestěhování. Investoři tak nemají důvod mzdy zvyšovat, a pokud by došlo ke zvýšení mzdových nákladů, přestěhují své závody opět o kousek dál na východ např. na Slovensko či do Rumunska.

"Co ovšem jen tak snadno přesunout nelze, je výroba specializovaných věcí s vyšší přidanou hodnotou, která je závislá na znalostech a vysoké kvalifikaci pracovníků, inovacích, výsledcích výzkumu a vývoje a na kvalitním prostředí pro expanzi a růst firem. Ve všech těchto směrech bohužel vláda a příslušná ministerstva (např. právě oproti Německu) žalostně zaostávají a svou nekompetentností brání zvyšování životní úrovně obyvatel naší republiky," dodal ekonom.

Vzdělávací systém podle něj nereflektuje potřeby pracovního trhu a dlouhodobý velký nedostatek kvalifikovaných expertů především technického zaměření. "Zoufalé pokusy firem o zvýšení počtu studentů a žáků technických oborů paní ministryně torpéduje oznámenou vyšší podporou humanitním oborům. Inženýři a inovátoři, kteří mohou přinést růst firem a tím pádem i vyšší platy ostatním zaměstnancům jsou zřejmě nechtění. Firmy, které by se mohly rozvíjet, nemohou, protože prostě na trhu odborníci nejsou, ať je platí sebevíc. Ze školy nevycházejí," uvedl s tím, že nám ještě vyšší počet politologů a filozofů zajistí vyšší platy a růst životní úrovně.

"Prostředky na podporu výzkumu, vývoje a inovací jdou také z velké části mimo potřeby ekonomiky. Zažíváme přehlídku vědeckého sebeuspokojování, které nemá pro hospodářství žádný dopad. Vědci publikují, získávají body, dotace, granty, ale na světových trzích s jejich špičkovými vynálezy až na výjimky neprorazíme, protože žádné nevynalezli. Na trzích nám v moderních technologiích utíká Německo jako rozjetá inovační mašina a z nás se stává pouhá výrobní kolonie," dodal.

Prostředí pro rozvoj firem se podle něj také zhoršuje. Podnikatelé totiž čelí ohromnému množství nařízení, norem, předpisů, zákazů, příkazů, povinností a administrativy. "V tomto byrokratickém chaosu se už nevyznají ani ti, kteří na něj mají dohlížet, natož podnikatel, který je odborník ve svém oboru, nikoliv superbyrokrat. Mnohým nadšeným inovátorům se potom nevyplácí podnikat a přicházet s novými myšlenkami, které by uspěly ve světové konkurenci a zaměstnaly dobře placené české pracovníky. Proč by to dělali, když se k nim stát chová automaticky jako ke zlodějům a snadné kořisti pro úřední kontroly pokuty a šikanu," tvrdí ekonom.

"Vyšší minimální mzda ani stanovení vyšších mezd ve veřejné správě příčiny nižší životní úrovně tedy neřeší. Je to pouze líbivé gesto, jde jen o přerozdělování dalších peněz od někoho k někomu, ale lépe se nám ve finále žít nebude. Karty ke zvyšování ekonomického růstu a životní úrovně drží především ministři školství, pro vědu a výzkum a financí. To oni by svými nekompetentními kroky neměli nadále překážet vzdělávaní dle potřeb ekonomiky, podpoře výzkumu a vývoje pro následné uplatnění na trhu, růstu přidané hodnoty v ekonomice a tím i možnosti zvyšování platů. Tak jako v premiérem zmiňovaném Německu. Tam systém vzdělávání, podporu cíleného výzkumu a podnikatelské prostředí mají na velmi dobré úrovni. Díky tomu mají vyšší platy, ne proto, že je nějaký politik příkazem zvýšil," uzavřel.

Témata: Ekonomika
Vstupte do diskuze (11)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Krize zažehnána? J&T se dohodla s čínskou CITIC Group na prodeji pohledávek

25.05.2018 10:10 Praha - Skupina J&T se dohodla s čínskou CITIC Group na prodeji pohledávek J&T za firmou CEFC.…

Češi v dluhové pasti: Experti zavrhli sedmiletou variantu oddlužení…

24.05.2018 16:59 Praha - Z takzvané oddlužovací novely insolvenčního zákona bude zřejmě odstraněna sedmiletá…

GDPR vyjde české firmy na 25 miliard, stát nechal podnikatele na holičkách

24.05.2018 16:14 Praha - Zavedení evropského nařízení o ochraně osobních údajů (GDPR), které začne platit od pátku,…

V představenstvu ČEPS bude Jakub Skavroň, Babišův člověk

24.05.2018 16:08 Praha - Novým členem představenstva provozovatele tuzemské přenosové soustavy ČEPS se od června…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama