Kde jsou západní platy, ptal se Sobotka. Ekonom má odpověď

Praha - Předseda vlády Bohuslav Sobotka není spokojený s růstem platů, které se nepřibližují německým či rakouským. Předseda Krajské hospodářské komory Ústeckého kraje a ekonom František Jochman se proto rozhodl vysvětlit, proč je situace v Česku natolik vzdálená té na Západě.

Diskuse: 11

Kde jsou západní platy, ptal se Sobotka. Ekonom má odpověď - anotační foto
reklama

"V situaci, kdy roste HDP, nezaměstnanost je nízká a v celé Evropě postupně dochází k ekonomickému růstu, se náš předseda vlády diví, proč nerostou výplaty tak, abychom se přibližovali našim západním sousedům. Proto navrhuje populistické řešení a chce je prostě příkazem zvýšit. Jak snadné. Zvýší minimální mzdu a platy ve veřejném sektoru, což my ostatní z daní zaplatíme. Nehledí přitom na příčiny toho, proč mzdy přirozeně nerostou a nechápe, proč tato opatření nepřinesou kýžené zvyšování životní úrovně v ČR," vysvětluje na svém blogu na idnes.cz ekonom a podotýká, že velké množství českých pracujících je zaměstnáno u zahraničních investorů. Značná část těchto výrob je prý nenáročných na sofistikovaný pracovní výkon a jsou snadné k přestěhování. Investoři tak nemají důvod mzdy zvyšovat, a pokud by došlo ke zvýšení mzdových nákladů, přestěhují své závody opět o kousek dál na východ např. na Slovensko či do Rumunska.

"Co ovšem jen tak snadno přesunout nelze, je výroba specializovaných věcí s vyšší přidanou hodnotou, která je závislá na znalostech a vysoké kvalifikaci pracovníků, inovacích, výsledcích výzkumu a vývoje a na kvalitním prostředí pro expanzi a růst firem. Ve všech těchto směrech bohužel vláda a příslušná ministerstva (např. právě oproti Německu) žalostně zaostávají a svou nekompetentností brání zvyšování životní úrovně obyvatel naší republiky," dodal ekonom.

Vzdělávací systém podle něj nereflektuje potřeby pracovního trhu a dlouhodobý velký nedostatek kvalifikovaných expertů především technického zaměření. "Zoufalé pokusy firem o zvýšení počtu studentů a žáků technických oborů paní ministryně torpéduje oznámenou vyšší podporou humanitním oborům. Inženýři a inovátoři, kteří mohou přinést růst firem a tím pádem i vyšší platy ostatním zaměstnancům jsou zřejmě nechtění. Firmy, které by se mohly rozvíjet, nemohou, protože prostě na trhu odborníci nejsou, ať je platí sebevíc. Ze školy nevycházejí," uvedl s tím, že nám ještě vyšší počet politologů a filozofů zajistí vyšší platy a růst životní úrovně.

"Prostředky na podporu výzkumu, vývoje a inovací jdou také z velké části mimo potřeby ekonomiky. Zažíváme přehlídku vědeckého sebeuspokojování, které nemá pro hospodářství žádný dopad. Vědci publikují, získávají body, dotace, granty, ale na světových trzích s jejich špičkovými vynálezy až na výjimky neprorazíme, protože žádné nevynalezli. Na trzích nám v moderních technologiích utíká Německo jako rozjetá inovační mašina a z nás se stává pouhá výrobní kolonie," dodal.

Prostředí pro rozvoj firem se podle něj také zhoršuje. Podnikatelé totiž čelí ohromnému množství nařízení, norem, předpisů, zákazů, příkazů, povinností a administrativy. "V tomto byrokratickém chaosu se už nevyznají ani ti, kteří na něj mají dohlížet, natož podnikatel, který je odborník ve svém oboru, nikoliv superbyrokrat. Mnohým nadšeným inovátorům se potom nevyplácí podnikat a přicházet s novými myšlenkami, které by uspěly ve světové konkurenci a zaměstnaly dobře placené české pracovníky. Proč by to dělali, když se k nim stát chová automaticky jako ke zlodějům a snadné kořisti pro úřední kontroly pokuty a šikanu," tvrdí ekonom.

"Vyšší minimální mzda ani stanovení vyšších mezd ve veřejné správě příčiny nižší životní úrovně tedy neřeší. Je to pouze líbivé gesto, jde jen o přerozdělování dalších peněz od někoho k někomu, ale lépe se nám ve finále žít nebude. Karty ke zvyšování ekonomického růstu a životní úrovně drží především ministři školství, pro vědu a výzkum a financí. To oni by svými nekompetentními kroky neměli nadále překážet vzdělávaní dle potřeb ekonomiky, podpoře výzkumu a vývoje pro následné uplatnění na trhu, růstu přidané hodnoty v ekonomice a tím i možnosti zvyšování platů. Tak jako v premiérem zmiňovaném Německu. Tam systém vzdělávání, podporu cíleného výzkumu a podnikatelské prostředí mají na velmi dobré úrovni. Díky tomu mají vyšší platy, ne proto, že je nějaký politik příkazem zvýšil," uzavřel.

reklama
Klíčová slova: Ekonomika

Diskuse

Kde jsou západní platy, ptal se Sobotka. Ekonom má odpověď

Počet příspěvků: , poslední 22.02.2016 17:53
(Zobrazeno posledních 10 příspěvků)

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Komora navrhla paušální daň pro podnikatele, vláda změny nechystá  - anotační foto

Komora navrhla paušální daň pro podnikatele, vláda změny nechystá

26.05.2016 12:36 Olomouc - Hospodářská komora ČR (HK) navrhla paušální daň nahrazující daň z příjmů fyzických osob a odvody...

Vláda komplikuje podnikatelské prostředí, říká šéf Hospodářské komory. Sobotka...

26.05.2016 11:24 Aktualizováno Praha - Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý dnes na jejím sněmu v Olomouci kritizoval vládu,...

Ministerstvo chce zatraktivnit Česko pro velké investory. Co je v plánu?  - anotační foto

Ministerstvo chce zatraktivnit Česko pro velké investory. Co je v plánu?

26.05.2016 10:59 Praha - Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) připravuje novelu, která by měla přilákal do Česka velké...

Mezi USA a Čínou zuří "ocelová válka". Washington zavede clo až 450 procent - anotační foto

Mezi USA a Čínou zuří "ocelová válka". Washington zavede clo až 450...

26.05.2016 10:53 Washington/Peking - Spojené státy pokračují v boji proti dovozu levné oceli z Číny. Americké ministerstvo...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Hlasovali byste pro vystoupení České republiky z Evropské unie?

Hlasovalo 20932 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama