Devadesát procent lidí si myslí, že je lépe topit dovezeným plynem

Praha - Naprostá většina obyvatel Česka (90 procent) považuje vytápění domácností tuhými palivy za neekologické a podle tří čtvrtin je lépe vytápět dováženým plynem než tuzemskými tuhými palivy. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ipsos Tambor, který ve středu zveřejnila Česká plynárenská unie.

Přidejte svůj názor

Pro bezpečnost a spolehlivost dodávek zemního plynu v Česku jsou zásadní čtyři prvky: diverzifikované zdroje a přepravní cesty, podzemní zásobníky plynu, vlastnosti přepravní soustavy a zachování schopnosti tržních plynárenských subjektů reagovat pružně na krizové stavy. Průzkum potvrdil, že všechny tyto prvky si veřejnost uvědomuje.

Naprostá většina obyvatel (91 procent) je informována o dovozu zemního plynu ze dvou nezávislých zdrojů a 73 procent populace je přesvědčeno, že další rozšiřování počtu zdrojů a přepravních cest zemního plynu zaručí ještě vyšší spolehlivost dodávek.

Tři čtvrtiny obyvatel si myslí, že pro vytápění firem i domácností je u nás jednoznačně lepší využívat zemní plyn. U vysokoškolsky vzdělaných bylo procento této odpovědi dokonce 80 procent, ale v žádném z dotazovaných vzorků procento nekleslo pod 70. Z průzkumu také vyplynulo, že 84 procent dotázaných firem a domácností necítilo ohrožení dodávek v době „plynové“ krize na počátku roku.

Způsob, jakým plynovou krizi zvládl největší dovozce zemního plynu do ČR RWE Transgas, česká veřejnost vnímala velmi pozitivně. Podle celorepublikového průzkumu společnosti Datamar z konce ledna 59 procent respondentů zlepšilo svoje mínění o RWE díky „plynové krizi“. Po „plynové krizi“ 21 procent respondentů vnímá RWE jako důvěryhodnější.

Témata: průzkumy | plyn
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bouříte se proti EU? Můžete dostat až roční trest

21.05.2018 22:25 Aktualizováno Praha - Řada Čechů nesouhlasí s členstvím České republiky v Evropské unii a dává to najevo…

Vzpomínáte na českou hru Dostihy a sázky? Přichází nová edice, zájem je…

21.05.2018 16:07 Aktualizováno Praha - České deskové hry Dostihy a sázky se za více než 30 let existence prodalo 2,5 milionu kusů.…

Češi mají zájem o fotovoltaiku na střechách rodinných domů, bariérou je…

21.05.2018 15:36 Praha - Lidé v Česku mají stále větší zájem o fotovoltaické elektrárny na střechy rodinných domů.…

Kladenská huť Poldi jde koncem června znovu do dražby, cena se nemění

21.05.2018 12:59 Kladno - Zkrachovalá kladenská huť Poldi půjde koncem června znovu do dražby. Vyvolávací cena bude…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama