Devadesát procent lidí si myslí, že je lépe topit dovezeným plynem

Praha - Naprostá většina obyvatel Česka (90 procent) považuje vytápění domácností tuhými palivy za neekologické a podle tří čtvrtin je lépe vytápět dováženým plynem než tuzemskými tuhými palivy. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ipsos Tambor, který ve středu zveřejnila Česká plynárenská unie.

Přidejte svůj názor

Pro bezpečnost a spolehlivost dodávek zemního plynu v Česku jsou zásadní čtyři prvky: diverzifikované zdroje a přepravní cesty, podzemní zásobníky plynu, vlastnosti přepravní soustavy a zachování schopnosti tržních plynárenských subjektů reagovat pružně na krizové stavy. Průzkum potvrdil, že všechny tyto prvky si veřejnost uvědomuje.

Naprostá většina obyvatel (91 procent) je informována o dovozu zemního plynu ze dvou nezávislých zdrojů a 73 procent populace je přesvědčeno, že další rozšiřování počtu zdrojů a přepravních cest zemního plynu zaručí ještě vyšší spolehlivost dodávek.

Tři čtvrtiny obyvatel si myslí, že pro vytápění firem i domácností je u nás jednoznačně lepší využívat zemní plyn. U vysokoškolsky vzdělaných bylo procento této odpovědi dokonce 80 procent, ale v žádném z dotazovaných vzorků procento nekleslo pod 70. Z průzkumu také vyplynulo, že 84 procent dotázaných firem a domácností necítilo ohrožení dodávek v době „plynové“ krize na počátku roku.

Způsob, jakým plynovou krizi zvládl největší dovozce zemního plynu do ČR RWE Transgas, česká veřejnost vnímala velmi pozitivně. Podle celorepublikového průzkumu společnosti Datamar z konce ledna 59 procent respondentů zlepšilo svoje mínění o RWE díky „plynové krizi“. Po „plynové krizi“ 21 procent respondentů vnímá RWE jako důvěryhodnější.

Témata: průzkumy | plyn
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko chce hostit sídlo EBA, nabízí mu budovu blízko centra Prahy

22.07.2017 11:18 Praha - Česká republika má vhodnou budovu v blízkosti centra Prahy, ve které by mohl bezprostředně…

Státní dluh v pololetí stoupl, na každého Čecha připadá 169 tisíc

21.07.2017 15:22 Praha - Státní dluh se v prvním pololetí zvýšil o zhruba 175 miliard korun na 1,789 bilionu Kč. Za…

Unipetrol v pololetí zdvojnásobil čistý zisk, PKN Orlen se překvapivě…

21.07.2017 09:03 Aktualizováno Praha - Petrochemický holding Unipetrol v pololetí zdvojnásobil čistý zisk na 6,399 miliardy korun…

EU zakázala silné vysavače. Od září je nekoupíte

20.07.2017 21:55 Aktualizováno Praha - V předchozích letech to byly ledničky, myčky nádobí, ale i kultovní pomazánkové máslo.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama