Uhlobaron Bakala odchází z NWR, nový vlastník firmy je skupina Ad Hoc Group

Praha - Novým vlastníkem těžební společnosti New World Resources (NWR) se stala skupina Ad Hoc Group (AHG), která sdružuje tři britské investiční společnosti. Má 60 procent hlasovacích práv. Skupina CERCL, která byla dosud většinovým akcionářem NWR a v níž má polovinu podnikatel Zdeněk Bakala, se naopak rozhodla odejít. Podle ministra Jana Mládka (ČSSD) je změna vlastníků společnosti velice závažná.

Přidejte svůj názor 30 komentářů

Uhlobaron Bakala odchází z NWR, nový vlastník firmy je skupina Ad Hoc Group - anotační foto

"Společnosti CERCL a Asental, které ovládá pan Bakala a společnost BXR, se shodly na vrácení všech akcií NWR a nebudou hrát žádnou roli v restrukturalizaci a záchraně OKD. Tento krok fakticky a oficiálně staví pana Bakalu a BXR mimo NWR a otevírá cestu k restrukturalizaci a obnově OKD společným úsilím AHG a státu," uvedl mluvčí AHG Roman Pařík.

To potvrdil i předseda představenstva NWR Gareth Penny. "Pan Bakala a skupina BXR se rozhodli, že se nechtějí dále zapojovat do restrukturalizace společnosti," řekl ČTK Penny. Noví vlastníci podle něj vyjádřili ochotu firmě dále pomoci.

Uvedl, že mimo jiné povolili NWR výjimku ve výši hotovosti, kterou musí firma minimálně držet. Na konci března nesmí být nižší než 25 milionů eur, na konci června pak nižší než deset milionů eur. Dosud musela firma držet minimálně 40 milionů eur. "V důsledku tohoto všeho jsme získali pozitivní vyjádření od našich auditorů, že společnost bude i do následujících let pokračovat ve své činnosti," řekl Penny. Firma podle něj uzavřela kapitolu, která se týkala minulosti OKD a otevřela kapitolu novou.

Bakala opustil představenstvo společnosti na loňské dubnové valné hromadě, nadále mu však patřil poloviční podíl ve skupině CERCL Mining, bývalé BXR Mining. Ta v lednu převedla kvůli vnitřní reorganizaci celý svůj podíl 50,5 procenta v NWR na svou dceřinou společnost CERCL Mining Holdings B.V. NWR navíc vydala 1,44 milionu nových akcií, čímž se pravděpodobně vlastnická struktura firmy neznámým způsobem změnila.

Podle vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše (ANO) vláda počká na návrhy nového vlastníka. "My v této chvíli nebudeme vyjednávat, počkáme si, s čím přijdou. Samozřejmě pro nás je prioritní řešit ta ohrožená pracovní místa našich horníků," komentoval dnes změnu vlastnické struktury NWR Babiš.

Psali jsme:  

Ministr průmyslu Jan Mládek na twitteru uvedl, že změna majitelů společnosti je závažná. "Pokud se potvrdí, že stávající majitelé převáděli (akcie) za nula Kč kus, tak je to silná informace o ceně OKD," uvedl.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová doufá, že nové vedení poskytne jasnou informaci o harmonogramu propouštění a přesná čísla počtu propuštěných pracovníků, jak už dlouho žádá. "Jen tak budeme moci lépe zacílit připravované programy sociální pomoci Moravskoslezskému kraji, ohroženému budoucí vlnou potenciální nezaměstnanosti," sdělila.

Mluvčí OKD Ivo Čelechovský uvedl, že pro firmu je pozitivní mimo jiné to, že získala vyjádření o udržitelnosti podniku, takzvaný Going Concern - tedy potvrzení o fungování v následujících měsících. "Pro OKD z toho konkrétně vyplývá úkol připravit ekonomicky udržitelný podnikatelský plán se zaměřením na roky 2016 a 2017. Jeho součástí se stane i příprava a zodpovědné řešení Dolu Paskov," uvedl Čelechovský.

"Změna akcionářské struktury NWR by mohla přinést naděje v jednání s českou vládou o zachování pracovních míst v dolech OKD," řekl ČTK analytik společnosti Colosseum František Bostl. Noví majoritní akcionáři by totiž mohli začít prosazovat více konstruktivní zájmy. Zároveň jde podle něj o jasný důkaz zoufalého stavu společnosti.

Pařík dnes uvedl, že AHG tvoří dlouhodobí investoři, kteří již investovali značné prostředky a dnes drží přibližně 65 procent celkových závazků NWR. Jako příklad dlouhodobé podpory OKD, prostřednictvím NWR, ze strany AHG a dalších držitelů dluhopisů lze podle něj uvést odpis 6,4 miliardy Kč zároveň s navýšením kapitálu NWR přibližně o dvě miliardy Kč (75 milionů eur) a poskytnutím nových úvěrů ve výši 950 milionů Kč (35 milionů eur) při refinancování firmy v roce 2014. "Cílem bylo zajistit životaschopnost NWR, včetně OKD, a zachovat jejich hodnotu," dodal.

Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Uhlobaron Bakala odchází z NWR, nový vlastník firmy je skupina Ad Hoc Group

Vstupte do diskuze (30)

Doporučujeme

Která jihomoravská vína jsou nejlepší? Porota vybrala vítěze - anotační foto

Která jihomoravská vína jsou nejlepší? Porota vybrala vítěze

19.02.2017 19:53 Brno - Vítězem 40. ročníku jihomoravské regionální výstavy vín v Brně se letos stalo Rulandské bíle…

PSA slíbila, že továrny Opelu v Německu zachová - anotační foto

PSA slíbila, že továrny Opelu v Německu zachová

19.02.2017 17:39 Frankfurt - Podle informací nedělníku Bild am Sonntag francouzská automobilka PSA Group spolkové…

Čína odstřihne KLDR od peněz, z totalitní země přestane brát veškeré uhlí - anotační foto

Čína odstřihne KLDR od peněz, z totalitní země přestane brát veškeré uhlí

18.02.2017 19:29 Aktualizováno Peking - Peking s platností od neděle až do konce letošního roku zastavuje veškerý dovoz uhlí ze…

Podání obžaloby na Agrotec bylo důvodné, stojí v usnesení soudu - anotační foto

Podání obžaloby na Agrotec bylo důvodné, stojí v usnesení soudu

18.02.2017 14:36 Praha - Z usnesení Městského soudu v Praze jasně vyplývá, že obžaloba na firmu Agrotec ze…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama