ČEB čeká snížení miliardových ztrát z úvěru na ruskou elektrárnu, alternativ je několik

Praha – České exportní banka (ČEB) utrpěla miliardové ztráty při poskytnutí problémového úvěru na výstavbu elektrárny Poljarnaja v ruském Salechardu. Tyto ztráty by se ale mohly snížit.

Diskuse: 0

ČEB čeká snížení miliardových ztrát z úvěru na ruskou elektrárnu, alternativ je několik - anotační foto
reklama

Podle ředitele ČEB Karla Bureše by jednou ze schůdných cest mohlo být vykoupení technologie projektu TES Poljarnaja ruským subjektem tak, aby kupní cena částečně kompenzovala ztráty ČEB z úvěru. Jednání s ruským ministrem průmyslu Denisem Manturovem byla podle něj úspěšná.

V tuto chvíli se ztráta banky v této kauze odhaduje na 5,9 miliardy korun. „Diskutovali jsme rovněž možnost převedení celého projektu na energetickou společnost s účastí ruského státu a jeho následné dokončení s možností dofinancování ze strany ČEB a pojištění EGAP při poskytnutí záruk návratnosti tohoto financování," dodal Bureš.

Podle ministra průmyslu Jana Mládka (ČSSD) se znovu rýsuje i možnost elektrárnu dostavět. „Tam se staví velká fabrika na zkapalněný plyn a ona potřebuje záložní výkon pro případ, kdyby vypadla vlastní elektrárna. Žádné to řešení není úplně jednoduché," dodal ministr. Podle něj jednali s ruskou stranou i o dalších problematických exportních případech, jako je již postavená elektrárna Krasavino, kde ruská strana nesplácí úvěr.

ČEB už letos požádala vládu o dotaci ve výši 3,8 miliardy Kč kvůli úhradě ztrát, které bance vznikly v souvislosti s nesplácením úvěru. Valná hromada banky také v únoru schválila navýšení kapitálu o jednu miliardu korun. Podle ministerstva financí je v rozpočtu pro letošní rok na dotaci ČEB určeno 1,3 miliardy korun.

„Žádost o dotaci tak převyšuje schválený rozpočet a je důsledkem výrazného krácení pojistného plnění, ke kterému u jednoho ze dříve uzavřených obchodních případů přistoupila exportní pojišťovna EGAP," uvedla Gabriela Štěpanyová z ministerstva financí. EGAP snížil pojistné plnění v případě Poljarnaji na 20 procent, měl totiž podezření na pojistného podvodu.

reklama

Diskuse

ČEB čeká snížení miliardových ztrát z úvěru na ruskou elektrárnu, alternativ je několik

  •  

Počet příspěvků: , Buďte první!

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Stát opět navrhuje nevyplatit odměny vedení ČEZ  - anotační foto

Stát opět navrhuje nevyplatit odměny vedení ČEZ

24.05.2016 11:11 Praha - Stát jako hlavní akcionář navrhuje podobně jako loni nevyplatit odměny členům představenstva a...

Analýza: Dovolená v zahraničí letos Čechům zlevní. O kolik? - anotační foto

Analýza: Dovolená v zahraničí letos Čechům zlevní. O kolik?

24.05.2016 10:53 Praha - Dovolená v zahraničí letos Čechům díky posílení koruny zlevní o tři procenta. V předchozích třech...

Pořídit bydlení bude snadnější, hypotéku půjde splatit zdarma - anotační foto

Pořídit bydlení bude snadnější, hypotéku půjde splatit zdarma

24.05.2016 10:36 Praha - Výhodnější podmínky při splácení hypoték by měl dlužníkům zajistit nový zákon o spotřebitelském...

Důvěra v ekonomiku ČR se mezi spotřebiteli zvýšila, firmy jsou opatrnější - anotační foto

Důvěra v ekonomiku ČR se mezi spotřebiteli zvýšila, firmy jsou opatrnější

24.05.2016 10:11 Praha - Celková důvěra v domácí ekonomiku se v květnu mírně zvýšila. Souhrnný indikátor důvěry (indikátor...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Hlasovali byste pro vystoupení České republiky z Evropské unie?

Hlasovalo 19632 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama