Kdo nemá práci, nesplácí dluhy? Je to jinak, upozorňuje inkasní agentura

Praha - Přímá úměra mezi počtem neplatičů a nezaměstnaností není prokázána, upozornila inkasní agentura M.B.A. Finance. Své závazky nesplácejí lidé především ve Středočeském kraji. Naopak na Vysočině je situace nejlepší.

Diskuse: 8

Kdo nemá práci, nesplácí dluhy? Je to jinak, upozorňuje inkasní agentura - anotační foto
reklama

V Ústeckém a Moravskoslezském kraji je počet dlužníků přímo úměrný nezaměstnanosti. V těchto regionech je to způsobeno vyšší koncentrací sociálně vyloučených skupin obyvatel s nízkou kvalifikací, což jim znemožňuje uplatnit se na trhu práce.

Naopak v Praze a ve Středočeském kraji, kde mají nejmenší nezaměstnanost, je paradoxně největší podíl dlužníků. Zdejší obyvatelé totiž přeceňují své možnosti a navíc závazky častěji neplní.

"Nelze obecně tvrdit, že kdo přišel o práci, přestane platit své závazky. Například v Karlovarském kraji nebo na Vysočině je vysoká nezaměstnanost, a přesto neplatičů je tam v poměru na počet obyvatel nejméně. Lidé v těchto ekonomicky slabších regionech jsou zodpovědnější při zadlužování," uvedl vedoucí klientského servisu M.B.A. Finance Jakub Zetek.

"Existují dvě odlišné skupiny nezaměstnaných dlužníků. Jedni aktivně hledají řešení i za cenu prodeje majetku nebo krátkodobého snížení životní úrovně. Ti druzí nekomunikují a snaží se problém oddálit do chvíle, až budou mít nové zaměstnání. Což bohužel některým méně aktivním může trvat i roky," upozornil Zetek.

Pro zmírnění dopadů při ztrátě zaměstnání by si lidé měli vytvářet rezervy. Veřejné průzkumy uvádějí, že domácnosti mají průměrné úspory 116.000 korun, což odpovídá pokrytí životních nákladů na necelé čtyři měsíce. "Se statisticky průměrnými rezervami je to jako s průměrným platem. Dvě třetiny zaměstnanců je nemají," podotkl Zetek.

reklama
Klíčová slova: dluhy nezaměstnanost Ekonomika

Diskuse

Kdo nemá práci, nesplácí dluhy? Je to jinak, upozorňuje inkasní agentura

Počet příspěvků: , poslední 25.03.2016 14:36
(Zobrazeno posledních 8 příspěvků)

Přidejte vlastní názor…

Související:

Hlavní zprávy

Návrh státního rozpočtu: Výdaje mají příští rok stoupnout většině úřadů  - anotační foto

Návrh státního rozpočtu: Výdaje mají příští rok stoupnout většině úřadů

26.05.2016 10:37 Praha - Návrh státního rozpočtu na příští rok počítá meziročně s růstem výdajů u většiny ministerstev a...

Vláda komplikuje podnikatelské prostředí, říká šéf Hospodářské komory - anotační foto

Vláda komplikuje podnikatelské prostředí, říká šéf Hospodářské komory

26.05.2016 10:34 Praha - Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý dnes na jejím sněmu v Olomouci kritizoval vládu,...

Pohonné hmoty dál zdražují, benzin se dostal přes 29 korun

26.05.2016 09:41 Aktualizováno Praha - Za uplynulý týden vzrostly ceny u čerpacích stanic v ČR o desítky haléřů. Natural 95 zdražil o 37...

V Japonsku začal summit G7, premiér Abe přijal Obamu dost tvrdě - anotační foto

V Japonsku začal summit G7, premiér Abe přijal Obamu dost tvrdě

26.05.2016 09:29 Tokio - Dvoudenní summit G7, který se koná v japonském turistickém středisku Ise-Šima, začal návštěvou...

Sdílejte článek na sociálních sítích »»»

reklama

Zprávy odjinud

Právě se děje

reklama

Další zprávy

reklama

Anketa

Hlasovali byste pro vystoupení České republiky z Evropské unie?

Hlasovalo 20880 čtenářů [výsledky anket]

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama