Superhrubá mzda možná zmizí, zbyde jen hrubá, ovšem s jiným významem

Pojem superhrubá mzda možná tento rok z českých luhů a hájů zmizí. Ovšem ne bez náhrady, nahradí jej pojem hrubá mzda, který tak naprosto změní svůj význam. Informaci přinesla dnešní Mladá fronta Dnes.

Přidejte svůj názor

Premiér Mirek Topolánek

Mělo by jít o důležitý krok ve zjednodušení výpočtu daňové povinnosti. Premiér Mirek Topolánek nepovažuje dosavadní superhrubou mzdu za chybu, podle něj je důležité vědět, jakou sumu státu reálně odvádí jak zaměstnanec, tak i zaměstnavatel.

Výpočet se v současné době provádí tak, že se k hrubé mzdě přičtou odvody na sociální a zdravotní pojištění, takto vypočítaná superhrubá mzda se poté daní patnácti procenty. Nově by tedy byla hrubá mzda uváděna již včetně toho, co se státu odvede na sociálním a zdravotním pojištění. Principiálně by tak sociální a zdravotní pojištění odváděl zaměstnanec, nikoliv zaměstnavatel, pro výši čisté mzdy by se ale nic nezměnilo.

Ministerstvo financí mimo jiné požaduje zrušení několika desítek ze 118 dnešních výjimek na daních. Kvůli zrušení výjimky na režijní jízdenky ČD už železničáři hrozí stávkou.  Snahou ministerstva je oprostit systém od komplikací a maximálně jej zjednodušit.

Zástupci ČSSD se k návrhům staví skepticky. Již dříve řekli, že v případě vyhraných voleb mají v úmyslu superhrubou mzdu zrušit. Zároveň chtějí znovu zavést progresi daně, tedy vyšší sazbu pro lidi s vyššími příjmy a nižší sazbu pro nízkopříjmové.

Témata: Topolánek, Mirek | daň
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odboráři chemičky DEZA vyhlásí stávkovou pohotovost, spor o mzdy se…

22.05.2018 13:38 Aktualizováno Val. Meziříčí (Vsetínsko) - Odboráři valašskomeziříčské chemičky DEZA, která patří do koncernu…

"Šmejdům" v energetice odzvoní? Stát plánuje radikální změnu zákonů

22.05.2018 13:29 Aktualizováno Praha - Stát plánuje změnu legislativy, která by měla pomoci v boji proti nekalým praktikám v…

Krnáčová jde na ruku Pentě? Přes odpor náměstkyně prosadila změnu územního…

22.05.2018 13:16 Praha - Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) dnes přes odpor své náměstkyně Petry Kolínské …

Vítkovice Steel stabilizovány? Firmě loni výrazně vzrostl provozní zisk

22.05.2018 12:43 Ostrava - Společnosti Vítkovice Steel, která vyrábí ocelové plechy či štětovnice, vzrostl v loňském…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama