Superhrubá mzda možná zmizí, zbyde jen hrubá, ovšem s jiným významem

Pojem superhrubá mzda možná tento rok z českých luhů a hájů zmizí. Ovšem ne bez náhrady, nahradí jej pojem hrubá mzda, který tak naprosto změní svůj význam. Informaci přinesla dnešní Mladá fronta Dnes.

Přidejte svůj názor

Premiér Mirek Topolánek

Mělo by jít o důležitý krok ve zjednodušení výpočtu daňové povinnosti. Premiér Mirek Topolánek nepovažuje dosavadní superhrubou mzdu za chybu, podle něj je důležité vědět, jakou sumu státu reálně odvádí jak zaměstnanec, tak i zaměstnavatel.

Výpočet se v současné době provádí tak, že se k hrubé mzdě přičtou odvody na sociální a zdravotní pojištění, takto vypočítaná superhrubá mzda se poté daní patnácti procenty. Nově by tedy byla hrubá mzda uváděna již včetně toho, co se státu odvede na sociálním a zdravotním pojištění. Principiálně by tak sociální a zdravotní pojištění odváděl zaměstnanec, nikoliv zaměstnavatel, pro výši čisté mzdy by se ale nic nezměnilo.

Ministerstvo financí mimo jiné požaduje zrušení několika desítek ze 118 dnešních výjimek na daních. Kvůli zrušení výjimky na režijní jízdenky ČD už železničáři hrozí stávkou.  Snahou ministerstva je oprostit systém od komplikací a maximálně jej zjednodušit.

Zástupci ČSSD se k návrhům staví skepticky. Již dříve řekli, že v případě vyhraných voleb mají v úmyslu superhrubou mzdu zrušit. Zároveň chtějí znovu zavést progresi daně, tedy vyšší sazbu pro lidi s vyššími příjmy a nižší sazbu pro nízkopříjmové.

Témata: Topolánek, Mirek | daň
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obchody už chystají povánoční výprodeje. Nenechte se zmást "slevami"

11.12.2017 16:49 Praha - Prodejny nad 200 metrů čtverečních musejí mít podle zákona 25. a 26. prosince zavřeno. E…

Ceny některých potravin letí vzhůru. Inflace je ale za vrcholem, uklidňují…

11.12.2017 15:12 Aktualizováno Praha - Spotřebitelské ceny vzrostly v listopadu proti říjnu o 0,1 %. Toto zvýšení ovlivnil zejména…

ČNB je spokojena. Inflace v souladu s prognózou, ekonomický otřes se nečeká

11.12.2017 14:13 Praha - Podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu vzrostla cenová hladina v…

Česku hrozí žaloba. Německý správce chce zpátky naftu za miliardu korun

11.12.2017 12:54 Praha - Insolvenční správce zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe Mirko Möllen chce od Česka…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama