Zemědělci na Vysočině začali vybíjet své dojnice

Jihlava - Zemědělci v kraji Vysočina nechali vybít za první čtvrtletí letošního roku skoro o třetinu více dojnic než loni, důvodem jsou nízké výkupní ceny mléka. Šéf krajské agrární komory na Vysočině Vlastimil Vaněk řekl, že počet krav se bude zřejmě dál snižovat.

Přidejte svůj názor

Podle údajů Českého statistického úřadu nechali v letošním prvním čtvrtletí zemědělci na Vysočině porazit zhruba 5600 krav, což je o 27 procent více než za stejné období minulého roku. V březnu se porážky dojnic zvýšily dokonce o více než polovinu. "Je to důsledek nízkých výkupních cen mléka, na které upozorňujeme už několik měsíců. Pokud podnik na výrobě každého litru mléka tratí kolem tří korun, je to pro něj likvidační," uvedl Vaněk. K masivnímu snižování počtu krav podle něho přistoupilo deset velkých podniků v kraji.

Podle Vaňka bude vybíjení dojnic ještě narůstat, protože podniky zaměřené na výrobu mléka nedokážou pokrýt milionové ztráty na jeho produkci. Roční produkce na Vysočině je zhruba půl milionu litrů mléka, což je nejvíc v republice. V kraji je asi 85 tisíc dojnic, v celé ČR jich je kolem 400 tisíc. "Snižování stád skotu je o to horší, že u krav jde z hlediska generačního intervalu o nevratný proces. Pokud to bude takto pokračovat, podniky se budou zavírat a staneme se závislí na dovozu a jeho cenách," varoval Vaněk.

Kvůli nízkým cenám mléka zemědělci zablokovali minulý týden na dvě hodiny na Vysočině hlavní tahy na silnicích. Protestní akce se v kraji zúčastnily desítky zemědělských podniků a také soukromých zemědělců existenčně závislých na výrobě mléka. Jednat o současné svízelné situaci mlékárenských podniků budou v pondělí v jihlavské mlékárně Moravia Lacto nejvyšší představitelé agrární komory v čele s jejím prezidentem Janem Velebou.

Témata: zemědělci
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obchody už chystají povánoční výprodeje. Nenechte se zmást "slevami"

11.12.2017 16:49 Praha - Prodejny nad 200 metrů čtverečních musejí mít podle zákona 25. a 26. prosince zavřeno. E…

Ceny některých potravin letí vzhůru. Inflace je ale za vrcholem, uklidňují…

11.12.2017 15:12 Aktualizováno Praha - Spotřebitelské ceny vzrostly v listopadu proti říjnu o 0,1 %. Toto zvýšení ovlivnil zejména…

ČNB je spokojena. Inflace v souladu s prognózou, ekonomický otřes se nečeká

11.12.2017 14:13 Praha - Podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu vzrostla cenová hladina v…

Česku hrozí žaloba. Německý správce chce zpátky naftu za miliardu korun

11.12.2017 12:54 Praha - Insolvenční správce zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe Mirko Möllen chce od Česka…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama