Ceny nezpracovaných diamantů za půl roku vzrostly o 11 procent

Praha - Diamanty jsou u investorů oblíbené kvůli dlouhodobě rostoucím cenám a výrazně nižší rozkolísanosti ceny. Zatímco minulý rok ceny klesaly kvůli nižší celosvětové poptávce, letos poměrně výrazně rostou.

Přidejte svůj názor

Diamanty

Ceny nezpracovaných diamantů vzrostly za posledních šest měsíců o 11,1 procenta. Čísla zveřejnil Zimnisky Global Rough Diamond Price Index, který patří mezi nejprestižnější indexy v oboru.

„Diamanty nejsou ovlivňovány propady cen akcií, ropy, nemovitostí a ostatních komodit. Dobře to ukázala poslední ekonomická krize, na jejímž konci hodnota diamantů nevídaně rostla. Cena kvalitních větších diamantů jen v rozmezí let 2010 a 2015 vzrostla o 54,5 procenta," vysvětluje klenotník a majitel ALO Diamonds Alojz Ryšavý.

Růst cen diamantů bude podle analytiků pokračovat i v budoucnu. Hlavními důvody má být snižující se objem vytěžených kamenů, stárnoucí současné doly se stále nižší výtěžností, nedostatek nových nalezišť a rostoucí celosvětová poptávka.

Vrcholem celosvětové produkce diamantů byl rok 2006, kdy bylo vytěženo 176 milionů karátů (35,2 tuny), v roce 2015 se podařilo vytěžit jen objem v rozmezí 127 až 130 milionů karátů (25,4 až 26 tun).

Studie poradenské společnosti Frost & Sullivan ukazuje, že 30 hlavních současných diamantových dolů dosáhne konce životnosti do roku 2030, což by bez nově objevených významných nalezišť mohlo způsobit snížení dodávek nezpracovaných diamantů o více jak 50 procent.

Radim Dohnal z portálu Capitalinked by ovšem začátečníkům investici do diamantů nedoporučil. Tomu, kdo už má zkušenosti s investováním obecně a zvažuje portfolio doplnit o diamanty, by poradil nastudovat literaturu, diskusní fóra, pobavit se s jinými investory.

Diamant má podle něj výhodu ve fyzické přenositelnosti, určité tradice, akceptování většinou kultur na světě a vysokém poměru ceny a hmotnosti. Nicméně nadále platí, že cena diamantů je na současné úrovni určena poptávkou konzumenty vyšší společenské vrstvy za současné omezované nabídky. Platí také, že diamanty patří mezi alternativní investice, nepřináší však stálý výnos.

Světový šperkařský průmysl řeší otázku, zda přijmou zákazníci syntetické diamanty ve špercích. Zatím se zdá, že zájem o šperky se syntetickými diamanty je minimální a že většina klenotníků nepomýšlí o jejich zařazení do sortimentu.

Témata: Diamanty | investice
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Česku přibylo lidí, jejichž domácnosti vycházejí s příjmy

16.03.2018 12:31 Praha - Hodnocení hospodaření vlastní domácnosti se v Česku od roku 2016 opět zlepšilo a podíl lidí…

Platební bilance Česka byla ve 4.čtvrtletí ve schodku 682 milionů

16.03.2018 10:55 Praha - Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky…

ČNB nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu na 1,25 procenta

16.03.2018 10:17 Praha - Česká národní banka ponechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické…

Nový jaderný blok si zaplatí ČEZ? Babišova představa je fikcí, spustil…

15.03.2018 14:52 Aktualizováno Praha - Vladimír Dlouhý zkritizoval premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO). Představa o tom, že si…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama