Stát tratí miliardy na DPH z nafty

Praha - Na českém trhu s benzinem přibývá nových podvodů s krácením daně. Překupující využívají jednoduchý, ale těžko prokazatelný podvod. Nad problematikou se zamýšlí článek pondělních Hospodářských novin.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

K rakovině přirovnávají někteří petrolejáři množící se byznys s nezdaněnýmí pohonnými hmotami v Česku. Pochybné obchody využívající jednoduchý, ale těžko prokazatelný trik, připravují stát ročně až o čtyři miliardy korun. Firmy při prodeji paliv přiznají DPH, ale krátce před platbou daně zkrachují - například kvůli platbě vykonstruované pokuty do zahraničí. V byznysu pak pokračuje další firmy. Desítky případů vyšetřují podle informací Hospodářských novin celní správa, finanční úřad i policie.

"Ano, o takové praxi víme," potvrdil Hospodářským novinám například Radek Ležatka z ministerstva financí. Finanční úřady už tato podezření podle něj šetří. Nezaplatit DPH znamená ušetřit při nynějších cenách benzinu kolem pěti korun z litru.

Zčásti může teď pomoci k narovnání trhu nová strategie státní firmy Čepro, kterému patří největší skladovací kapacity v zemi. Vypovědělo smlouvy a na úkor části vlastních tržeb omezí přístup ke skladování benzinu a nafty některým zákazníkům. "Rozhodli jsme se zkrátka zaměřit naše skladovací služby jen na producenty paliv," potvrdil Hospodářským novinám obchodní ředitel Čepra Jan Duspěva.

Témata: podvody s DPH
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Obchody už chystají povánoční výprodeje. Nenechte se zmást "slevami"

11.12.2017 16:49 Praha - Prodejny nad 200 metrů čtverečních musejí mít podle zákona 25. a 26. prosince zavřeno. E…

Ceny některých potravin letí vzhůru. Inflace je ale za vrcholem, uklidňují…

11.12.2017 15:12 Aktualizováno Praha - Spotřebitelské ceny vzrostly v listopadu proti říjnu o 0,1 %. Toto zvýšení ovlivnil zejména…

ČNB je spokojena. Inflace v souladu s prognózou, ekonomický otřes se nečeká

11.12.2017 14:13 Praha - Podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu vzrostla cenová hladina v…

Česku hrozí žaloba. Německý správce chce zpátky naftu za miliardu korun

11.12.2017 12:54 Praha - Insolvenční správce zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe Mirko Möllen chce od Česka…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama