Stát tratí miliardy na DPH z nafty

Praha - Na českém trhu s benzinem přibývá nových podvodů s krácením daně. Překupující využívají jednoduchý, ale těžko prokazatelný podvod. Nad problematikou se zamýšlí článek pondělních Hospodářských novin.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

K rakovině přirovnávají někteří petrolejáři množící se byznys s nezdaněnýmí pohonnými hmotami v Česku. Pochybné obchody využívající jednoduchý, ale těžko prokazatelný trik, připravují stát ročně až o čtyři miliardy korun. Firmy při prodeji paliv přiznají DPH, ale krátce před platbou daně zkrachují - například kvůli platbě vykonstruované pokuty do zahraničí. V byznysu pak pokračuje další firmy. Desítky případů vyšetřují podle informací Hospodářských novin celní správa, finanční úřad i policie.

"Ano, o takové praxi víme," potvrdil Hospodářským novinám například Radek Ležatka z ministerstva financí. Finanční úřady už tato podezření podle něj šetří. Nezaplatit DPH znamená ušetřit při nynějších cenách benzinu kolem pěti korun z litru.

Zčásti může teď pomoci k narovnání trhu nová strategie státní firmy Čepro, kterému patří největší skladovací kapacity v zemi. Vypovědělo smlouvy a na úkor části vlastních tržeb omezí přístup ke skladování benzinu a nafty některým zákazníkům. "Rozhodli jsme se zkrátka zaměřit naše skladovací služby jen na producenty paliv," potvrdil Hospodářským novinám obchodní ředitel Čepra Jan Duspěva.

Témata: podvody s DPH
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Odboráři chemičky DEZA vyhlásí stávkovou pohotovost, spor o mzdy se…

22.05.2018 13:38 Aktualizováno Val. Meziříčí (Vsetínsko) - Odboráři valašskomeziříčské chemičky DEZA, která patří do koncernu…

"Šmejdům" v energetice odzvoní? Stát plánuje radikální změnu zákonů

22.05.2018 13:29 Aktualizováno Praha - Stát plánuje změnu legislativy, která by měla pomoci v boji proti nekalým praktikám v…

Krnáčová jde na ruku Pentě? Přes odpor náměstkyně prosadila změnu územního…

22.05.2018 13:16 Praha - Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) dnes přes odpor své náměstkyně Petry Kolínské …

Vítkovice Steel stabilizovány? Firmě loni výrazně vzrostl provozní zisk

22.05.2018 12:43 Ostrava - Společnosti Vítkovice Steel, která vyrábí ocelové plechy či štětovnice, vzrostl v loňském…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama