Za nemovitostmi v Česku se kupci z EU moc nehrnou

Praha - Od 1. května mohou občané Evropské unie nakupovat v České republice bez omezení byty, domy či dokonce zámky. Žádný nápor koupěchtivých cizinců však české realitní kanceláře zatím nezažívají, píše v pondělním vydání deník Právo.

Přidejte svůj názor

Počátkem května skončila pětiletá lhůta, která po vstupu Česka do Evropské unie bránila příslušníkům členských států ve volném nákupu nemovitostí s výjimkou pozemků. Předtím si mohli kupovat nemovitosti jen na právnickou osobu. Nyní to mají jednodušší s výjimkou nákupu zemědělské půdy. Tu si budou na své jméno moci koupit až od roku 2011, uvádí deník.

Představitelé realitních kanceláří však v květnu neregistrují zvýšený zájem cizinců o tuzemské nemovitosti a to ze dvou důvodů. Přičítají to jednak poklesu koupěschopnosti Evropanů v důsledku krize. A také cenám na českém trhu nemovitostí, které jsou vyšší, než u obdobných objektů ve Francii, Itálii, Španělsku a dalších zemích. Svou roli může podle Práva sehrát i fakt, že většina cizinců má problémy se získáváním úvěrů či hypoték u českých bank. Navíc odpadlo další lákadlo, proč pobývat v Česku: náklady na život u nás v některých případech převyšují úroveň cen v západní Evropě.

Podle zjištění deníku tak zůstává poptávka po tuzemských nemovitostech stále stejná jako v minulosti. Z občanů EU si u nás chce malé procento Nizozemců a Němců pořídit do důchodového věku nemovitost v ceně maximálně do dvou milionů korun. A mnohem větší zájem o koupi domů a bytů mají cizinci mimo unii - Rusové a Vietnamci.

Témata: nemovitosti
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lidovci a STAN pohořeli. Vláda smetla návrh na odklad části EET

24.07.2017 12:43 Praha - Vláda dnes odmítla návrh KDU-ČSL a Starostů na devítiměsíční odklad zavedení posledních…

Energetické zdroje se souhlasem EU dostanou zpětně podporu

24.07.2017 12:11 Praha - Vláda dnes schválila změny v nařízení o podpoře elektřiny a tepla z podporovaných zdrojů…

Export vojenského materiálu letos překročí 20 miliard korun

24.07.2017 11:38 Praha - Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu předpokládá, že export vojenského materiálu…

Pražské letiště odbavuje stále víc cestujících. Zájem je o Afriku, Dálný…

24.07.2017 11:08 Praha - Pražské Letiště Václava Havla odbavilo během letošního prvního pololetí 6,76 milionu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama