Za nemovitostmi v Česku se kupci z EU moc nehrnou

Praha - Od 1. května mohou občané Evropské unie nakupovat v České republice bez omezení byty, domy či dokonce zámky. Žádný nápor koupěchtivých cizinců však české realitní kanceláře zatím nezažívají, píše v pondělním vydání deník Právo.

Přidejte svůj názor

Počátkem května skončila pětiletá lhůta, která po vstupu Česka do Evropské unie bránila příslušníkům členských států ve volném nákupu nemovitostí s výjimkou pozemků. Předtím si mohli kupovat nemovitosti jen na právnickou osobu. Nyní to mají jednodušší s výjimkou nákupu zemědělské půdy. Tu si budou na své jméno moci koupit až od roku 2011, uvádí deník.

Představitelé realitních kanceláří však v květnu neregistrují zvýšený zájem cizinců o tuzemské nemovitosti a to ze dvou důvodů. Přičítají to jednak poklesu koupěschopnosti Evropanů v důsledku krize. A také cenám na českém trhu nemovitostí, které jsou vyšší, než u obdobných objektů ve Francii, Itálii, Španělsku a dalších zemích. Svou roli může podle Práva sehrát i fakt, že většina cizinců má problémy se získáváním úvěrů či hypoték u českých bank. Navíc odpadlo další lákadlo, proč pobývat v Česku: náklady na život u nás v některých případech převyšují úroveň cen v západní Evropě.

Podle zjištění deníku tak zůstává poptávka po tuzemských nemovitostech stále stejná jako v minulosti. Z občanů EU si u nás chce malé procento Nizozemců a Němců pořídit do důchodového věku nemovitost v ceně maximálně do dvou milionů korun. A mnohem větší zájem o koupi domů a bytů mají cizinci mimo unii - Rusové a Vietnamci.

Témata: nemovitosti
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Měli se důchodci za socialismu lépe než dnes? Spočítali jsme to, a čísla…

22.05.2018 22:13 Aktualizováno "Před 89 se nám žilo lépe." "Za socialismu bylo všechno lepší." "Zlaté komunistické časy." V celém…

Alza po výpadku obnovila provoz

22.05.2018 21:21 Praha - Největší český e-shop Alza.cz začal dnes kolem 19:00 opět vydávat objednané zboží…

Prezident Zeman se sejde se zástupci amerických firem

22.05.2018 18:54 Praha - Prezident Miloš Zeman se ve čtvrtek odpoledne na Pražském hradě setká se zástupci…

Ministři vlády přestali jezdit na podnikatelské mise, stěžují si svazy

22.05.2018 18:00 Aktualizováno Praha - Ekonomičtí ministři vlády v demisi přestali jezdit na zahraniční podnikatelské mise. Podle…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama