Za nemovitostmi v Česku se kupci z EU moc nehrnou

Praha - Od 1. května mohou občané Evropské unie nakupovat v České republice bez omezení byty, domy či dokonce zámky. Žádný nápor koupěchtivých cizinců však české realitní kanceláře zatím nezažívají, píše v pondělním vydání deník Právo.

Přidejte svůj názor

Počátkem května skončila pětiletá lhůta, která po vstupu Česka do Evropské unie bránila příslušníkům členských států ve volném nákupu nemovitostí s výjimkou pozemků. Předtím si mohli kupovat nemovitosti jen na právnickou osobu. Nyní to mají jednodušší s výjimkou nákupu zemědělské půdy. Tu si budou na své jméno moci koupit až od roku 2011, uvádí deník.

Představitelé realitních kanceláří však v květnu neregistrují zvýšený zájem cizinců o tuzemské nemovitosti a to ze dvou důvodů. Přičítají to jednak poklesu koupěschopnosti Evropanů v důsledku krize. A také cenám na českém trhu nemovitostí, které jsou vyšší, než u obdobných objektů ve Francii, Itálii, Španělsku a dalších zemích. Svou roli může podle Práva sehrát i fakt, že většina cizinců má problémy se získáváním úvěrů či hypoték u českých bank. Navíc odpadlo další lákadlo, proč pobývat v Česku: náklady na život u nás v některých případech převyšují úroveň cen v západní Evropě.

Podle zjištění deníku tak zůstává poptávka po tuzemských nemovitostech stále stejná jako v minulosti. Z občanů EU si u nás chce malé procento Nizozemců a Němců pořídit do důchodového věku nemovitost v ceně maximálně do dvou milionů korun. A mnohem větší zájem o koupi domů a bytů mají cizinci mimo unii - Rusové a Vietnamci.

Témata: nemovitosti
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Druhé slosování Účtenkovky se blíží, bude se opět hrát o luxusní vůz

12.12.2017 12:44 Praha - Ministerstvo financí vybralo ve výběrovém řízení na dodavatele osobního automobilu pro…

Obchody už chystají povánoční výprodeje. Nenechte se zmást "slevami"

11.12.2017 16:49 Praha - Prodejny nad 200 metrů čtverečních musejí mít podle zákona 25. a 26. prosince zavřeno. E…

Ceny některých potravin letí vzhůru. Inflace je ale za vrcholem, uklidňují…

11.12.2017 15:12 Aktualizováno Praha - Spotřebitelské ceny vzrostly v listopadu proti říjnu o 0,1 %. Toto zvýšení ovlivnil zejména…

ČNB je spokojena. Inflace v souladu s prognózou, ekonomický otřes se nečeká

11.12.2017 14:13 Praha - Podle dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu vzrostla cenová hladina v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama