Švejnar: Krize skončí příští rok

Praha - Ekonom a bývalý kandidát na prezidenta České republiky Jan Švejnar tvrdí, že ekonomická krize by v Česku mohla odeznít během příštího roku. Švejnarovy odhady uveřejnil v úterý Deník.

Přidejte svůj názor

"V Americe by mohl závěr hospodářské krize nastat začátkem příštího roku. Evropa je za ní o tři až devět měsíců. U nás by tedy k němu mohlo dojít v jeho druhé polovině," míní profesor ekonomie Švejnar. Důkazem jsou podle něj statistiky o vývoji světových ekonomik, které ukazují, že propady se zmenšují.

Švejnarův názor sdílí také Patrik Ružomberský z UniCreditBank. Česká ekonomika by se podle něj mohla zvednout i dříve, než odhaduje Švejnar. "Řada předběžných statistických údajů o vývoji hospodářství již vykazuje zlepšení," připomněl Ružomberský a zmínil i to, že oproti USA má Česko stabilní bankovní sektor. Českou republiku totiž sice zasáhla hospodářská, nikoli ovšem finanční krize.

Deníkem oslovení analytici nicméně varují před přílišným nadšením. Trh práce podle nich reaguje na změny ekonomiky pomaleji, a proto se dá očekávat, že počet nezaměstnaných v Česku se může zvyšovat. Nejkritičtějším obdobím by měla být polovina příštího roku.

Počet propuštěných by podle Švejnara nemusel být tak vysoký, pokud v Česku bude levnější práce. "To znamená odlehčit daně a různé odvody na sociální pojištění, které se nyní vybírají na základě platů," vysvětluje. Nová vláda Jana Fishera by také měla zjednodušit normy a regulace a mírnit napětí mezi zaměstnanci a zaměstnavateli.

Témata: krize
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Energetické zdroje se souhlasem EU dostanou zpětně podporu, Topolánek…

24.07.2017 16:48 Aktualizováno Praha - Vláda dnes schválila změny v nařízení o podpoře elektřiny a tepla z podporovaných zdrojů…

Lidovci a STAN pohořeli. Vláda smetla návrh na odklad části EET

24.07.2017 12:43 Praha - Vláda dnes odmítla návrh KDU-ČSL a Starostů na devítiměsíční odklad zavedení posledních…

Export vojenského materiálu letos překročí 20 miliard korun

24.07.2017 11:38 Praha - Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu předpokládá, že export vojenského materiálu…

Pražské letiště odbavuje stále víc cestujících. Zájem je o Afriku, Dálný…

24.07.2017 11:08 Praha - Pražské Letiště Václava Havla odbavilo během letošního prvního pololetí 6,76 milionu…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama