Švejnar: Krize skončí příští rok

Praha - Ekonom a bývalý kandidát na prezidenta České republiky Jan Švejnar tvrdí, že ekonomická krize by v Česku mohla odeznít během příštího roku. Švejnarovy odhady uveřejnil v úterý Deník.

Přidejte svůj názor

"V Americe by mohl závěr hospodářské krize nastat začátkem příštího roku. Evropa je za ní o tři až devět měsíců. U nás by tedy k němu mohlo dojít v jeho druhé polovině," míní profesor ekonomie Švejnar. Důkazem jsou podle něj statistiky o vývoji světových ekonomik, které ukazují, že propady se zmenšují.

Švejnarův názor sdílí také Patrik Ružomberský z UniCreditBank. Česká ekonomika by se podle něj mohla zvednout i dříve, než odhaduje Švejnar. "Řada předběžných statistických údajů o vývoji hospodářství již vykazuje zlepšení," připomněl Ružomberský a zmínil i to, že oproti USA má Česko stabilní bankovní sektor. Českou republiku totiž sice zasáhla hospodářská, nikoli ovšem finanční krize.

Deníkem oslovení analytici nicméně varují před přílišným nadšením. Trh práce podle nich reaguje na změny ekonomiky pomaleji, a proto se dá očekávat, že počet nezaměstnaných v Česku se může zvyšovat. Nejkritičtějším obdobím by měla být polovina příštího roku.

Počet propuštěných by podle Švejnara nemusel být tak vysoký, pokud v Česku bude levnější práce. "To znamená odlehčit daně a různé odvody na sociální pojištění, které se nyní vybírají na základě platů," vysvětluje. Nová vláda Jana Fishera by také měla zjednodušit normy a regulace a mírnit napětí mezi zaměstnanci a zaměstnavateli.

Témata: krize
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vánoce za dveřmi, mnoho Čechů je s nákupy dárků na štíru

12.12.2017 16:05 Praha - Zhruba čtvrtina Čechů (26 procent) má nakoupené všechny vánoční dárky, více než polovina…

Druhé slosování Účtenkovky se blíží, bude se opět hrát o luxusní vůz

12.12.2017 12:44 Praha - Ministerstvo financí vybralo ve výběrovém řízení na dodavatele osobního automobilu pro…

Obchody už chystají povánoční výprodeje. Nenechte se zmást "slevami"

11.12.2017 16:49 Praha - Prodejny nad 200 metrů čtverečních musejí mít podle zákona 25. a 26. prosince zavřeno. E…

Ceny některých potravin letí vzhůru. Inflace je ale za vrcholem, uklidňují…

11.12.2017 15:12 Aktualizováno Praha - Spotřebitelské ceny vzrostly v listopadu proti říjnu o 0,1 %. Toto zvýšení ovlivnil zejména…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama