Švejnar: Krize skončí příští rok

Praha - Ekonom a bývalý kandidát na prezidenta České republiky Jan Švejnar tvrdí, že ekonomická krize by v Česku mohla odeznít během příštího roku. Švejnarovy odhady uveřejnil v úterý Deník.

Přidejte svůj názor

"V Americe by mohl závěr hospodářské krize nastat začátkem příštího roku. Evropa je za ní o tři až devět měsíců. U nás by tedy k němu mohlo dojít v jeho druhé polovině," míní profesor ekonomie Švejnar. Důkazem jsou podle něj statistiky o vývoji světových ekonomik, které ukazují, že propady se zmenšují.

Švejnarův názor sdílí také Patrik Ružomberský z UniCreditBank. Česká ekonomika by se podle něj mohla zvednout i dříve, než odhaduje Švejnar. "Řada předběžných statistických údajů o vývoji hospodářství již vykazuje zlepšení," připomněl Ružomberský a zmínil i to, že oproti USA má Česko stabilní bankovní sektor. Českou republiku totiž sice zasáhla hospodářská, nikoli ovšem finanční krize.

Deníkem oslovení analytici nicméně varují před přílišným nadšením. Trh práce podle nich reaguje na změny ekonomiky pomaleji, a proto se dá očekávat, že počet nezaměstnaných v Česku se může zvyšovat. Nejkritičtějším obdobím by měla být polovina příštího roku.

Počet propuštěných by podle Švejnara nemusel být tak vysoký, pokud v Česku bude levnější práce. "To znamená odlehčit daně a různé odvody na sociální pojištění, které se nyní vybírají na základě platů," vysvětluje. Nová vláda Jana Fishera by také měla zjednodušit normy a regulace a mírnit napětí mezi zaměstnanci a zaměstnavateli.

Témata: krize
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Globus stáhnul z prodeje chobotničky, obsahovaly jedovaté kadmium

25.05.2018 16:23 Praha - Kvůli zvýšenému limitu toxického kadmia nařídila Státní veterinární zpráva (SVS) stáhnout z…

Koruna vůči euru padá, je nejslabší od konce roku 2017. Zakročí ČNB?

25.05.2018 15:41 Praha/Stockholm - Guvernér České národní banky Jiří Rusnok předpokládá, že koruna v příštích…

Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit dividendu. Ostuda a blamáž, hromuje…

25.05.2018 15:09 Aktualizováno Praha - Představenstvo petrochemického holdingu Unipetrol navrhuje nevyplatit letos akcionářům…

J&T dostala 11,5 miliardy korun, které jí dlužila CEFC. Mynář svádí…

25.05.2018 14:00 Praha - Skupina J&T dostala od čínské CITIC Group 11,5 miliardy Kč, které jí dlužila čínská CEFC.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama