Poslanci schválili ve druhém čtení rychlejší odpisy

Praha - Poslanecká sněmovna schválila v úterý v druhém čtení novelu zákona o dani z příjmu, která zrychluje odpisy mimo jiné při nákupu aut a počítačů, a poslala ji do třetího čtení. Jde o součást protikrizového balíčku, na kterém se dohodla vláda s opozicí.

Přidejte svůj názor

Poslanci schválili ve druhém čtení rychlejší odpisy - anotační foto

Poslanci zároveň schválili zkrácení lhůty na zahájení třetího čtení na 48 hodin.

Novela umožní v případě schválení sněmovnou, senátem a prezidentem zkrátit dobu odpisování nového hmotného majetku pořízeného od 1. ledna 2009 do 30. června 2010, který je zatříděný v prvních dvou odpisových skupinách. Firmám tak zůstane více hotovosti a zároveň podpoří své dodavatele. Cílem je stimulovat podnikatele k pořízení například kancelářských strojů, výpočetní techniky a telefonických přístrojů s pořizovací cenou vyšší než 40 tisíc korun, osobních i nákladních vozidel, strojů a zařízení pro zemědělství, průmysl, stavebnictví a zdravotnictví. V příštím roce přijde státní rozpočet v důsledku tohoto opatření podle Hospodářské komory ČR o 9,4 miliardy korun, v následujícím roce o 3,6 miliardy korun.

"Změna, kterou toto protikrizové opatření přináší, je rozhodně pozitivní, protože v době krize motivuje podnikatele k novým investicím do podnikání," zhodnotil schválenou novelu Petr Kužel, prezident Hospodářské komory České republiky. "Zrychlené odpisy by zároveň měly zvýšit poptávku po hmotném majetku, například strojích, a znamenají vítaný ekonomický stimul pro tuzemské výrobní podniky, které se v současné době potýkají s nízkým počtem zakázek,“ dodal.

V první odpisové skupině, do níž patří například počítače, se doba odpisování má zkrátit ze tří let na 12 měsíců. Ve druhé skupině, do níž náleží například auta, se doba zkracuje z pěti let na 24 měsíců, přičemž už v prvním roce půjde odepsat si 60 procent ceny. Zároveň se adekvátně zkrátí doba nájmu při pořízení tohoto majetku formou finančního leasingu. Podnikatelé (fyzické osoby i společnosti) se nicméně budou moci rozhodnout, zda využijí rychlejší varianty, nebo zůstanou u standardního postupu. Zrychlení odpisů neznamená, že stát firmám něco odpouští. Co firma ušetří krátkodobě na zrychlených odpisech, stejně později státu na vyšších daních odvede.

Podle Kužela patří zrychlení odpisů všeobecně k základním a nejvíce podporovaným opatřením proti krizi. Dle vyjádření téměř 50 procent firem jde o jedno z nejlepších opatření, kterým může vláda a parlament v této době přispět k jejich konkurenceschopnosti. Firmám se také líbí, že toto opatření není protekcionisticky zaměřené a pomůže všem podnikatelským skupinám.

Témata: daň
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Poslanci schválili ve druhém čtení rychlejší odpisy

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Konec daňových rájů? Panama se připojí k mezinárodní daňové dohodě - anotační foto

Konec daňových rájů? Panama se připojí k mezinárodní daňové dohodě

25.03.2017 10:24 Brusel - Panama začne od roku 2018 uplatňovat mezinárodní daňovou dohodu podepsanou loni. Agentuře…

Nejvíc rodičů končí rodičovskou mezi 2. a 3. rokem dítěte - anotační foto

Nejvíc rodičů končí rodičovskou mezi 2. a 3. rokem dítěte

24.03.2017 17:38 Praha - Rodiče nejčastěji ukončují rodičovskou mezi druhými a třetími narozeninami dítěte. Udělaly…

Sporný ropovod Keystone XL se postaví, Trumpova administrativa vydala souhlas - anotační foto

Sporný ropovod Keystone XL se postaví, Trumpova administrativa vydala…

24.03.2017 16:33 Aktualizováno Washington - Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa vydala souhlas s výstavbou sporného…

Německo zavedlo mýtné i pro osobní auta, platit se bude od roku 2019 - anotační foto

Německo zavedlo mýtné i pro osobní auta, platit se bude od roku 2019

24.03.2017 13:36 Aktualizováno Berlín - Řidiči osobních aut budou muset od roku 2019 platit za jízdu na německých dálnicích. O…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama