Lidé si víc půjčují a hůř své dluhy vracejí

Praha - Za rok vzrostl objem nesplácených úvěrů o pětinu a stále roste. Počet nezaplacených splátek se zvyšuje i u hypoték, píše ve středečním vydání Mf Dnes.

Přidejte svůj názor

371

Největší potíže se splácením mají firmy s provozními úvěry, hned po nich lidé se spotřebitelskými úvěry, vyplývá to z registru evidujícího platební morálku klientů bank. "Objem splátek tři a více měsíců po splatnosti je 4,87 procenta z celkového objemu úvěrů," řekl Mf Dnes Petr Kučera, ředitel společnosti Czech Credit Bureau, který registr provozuje. Za rok dluhy dlouhodobých neplatičů u bank narostly celkem o 22 procent.

Za velkou část nezaplacených splátek mohou problémy firem, které buď propouštějí, nebo zaměstnancům neplatí. "Mnohdy stačí, když přestanou mít lidé příjem z přesčasů a na splátky už nemají," řekla Mf Dnes Andrea Běhálková z olomouckého sdružení SPES, které lidem radí, jak se s dluhy vypořádat. Zájem o poradnu je tak silný, že termíny schůzek jsou na týden dopředu vyčerpané půl hodiny po jejich vypsání. Průměrný klient sdružení bere 18 tisíc korun a dluží sedm set tisíc korun.

Vloni nejčastěji nespláceli mladí lidé do pětadvaceti let, teď jsou to nejčastěji lidé kolem pětačtyřiceti, kteří mají v případě ztráty zaměstnání mnohem méně možností najít práci. Ti bankám nezaplatili 5,5 procenta ze všech půjček, píše Mf Dnes.

Témata: půjčky
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Objem veřejných stavebních zakázek do května vzrostl o 73 procent

20.05.2018 11:33 Praha - Veřejní investoři v Česku zadali do konce dubna stavebním firmám 1737 zakázek za 64,5…

Tvrdík: Zaplacení dluhu CEFC Europe zabránily kroky J&T

19.05.2018 12:42 Praha - Dosavadní místopředseda CEFC Europe Jaroslav Tvrdík na twitteru potvrdil, že CITIC Group v…

J&T nemá informace, že by dnes dostala zaplaceno za dluh CEFC

18.05.2018 16:00 Praha - Skupina J&T nemá žádné informace o tom, že by ji čínská společnost CITIC Group dnes…

Tkáč: J&T je připravena přijmout platbu CITIC a vrátit CEFC

18.05.2018 12:07 Aktualizováno Praha - Skupina J&T je připravena ihned přijmout od CITIC Group platbu za dluh CEFC Europe u česko…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama