Lidé si víc půjčují a hůř své dluhy vracejí

Praha - Za rok vzrostl objem nesplácených úvěrů o pětinu a stále roste. Počet nezaplacených splátek se zvyšuje i u hypoték, píše ve středečním vydání Mf Dnes.

Přidejte svůj názor

371

Největší potíže se splácením mají firmy s provozními úvěry, hned po nich lidé se spotřebitelskými úvěry, vyplývá to z registru evidujícího platební morálku klientů bank. "Objem splátek tři a více měsíců po splatnosti je 4,87 procenta z celkového objemu úvěrů," řekl Mf Dnes Petr Kučera, ředitel společnosti Czech Credit Bureau, který registr provozuje. Za rok dluhy dlouhodobých neplatičů u bank narostly celkem o 22 procent.

Za velkou část nezaplacených splátek mohou problémy firem, které buď propouštějí, nebo zaměstnancům neplatí. "Mnohdy stačí, když přestanou mít lidé příjem z přesčasů a na splátky už nemají," řekla Mf Dnes Andrea Běhálková z olomouckého sdružení SPES, které lidem radí, jak se s dluhy vypořádat. Zájem o poradnu je tak silný, že termíny schůzek jsou na týden dopředu vyčerpané půl hodiny po jejich vypsání. Průměrný klient sdružení bere 18 tisíc korun a dluží sedm set tisíc korun.

Vloni nejčastěji nespláceli mladí lidé do pětadvaceti let, teď jsou to nejčastěji lidé kolem pětačtyřiceti, kteří mají v případě ztráty zaměstnání mnohem méně možností najít práci. Ti bankám nezaplatili 5,5 procenta ze všech půjček, píše Mf Dnes.

Témata: půjčky
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Státní dluh v pololetí stoupl, na každého Čecha připadá 169 tisíc

21.07.2017 15:22 Praha - Státní dluh se v prvním pololetí zvýšil o zhruba 175 miliard korun na 1,789 bilionu Kč. Za…

Unipetrol v pololetí zdvojnásobil čistý zisk, PKN Orlen se překvapivě…

21.07.2017 09:03 Aktualizováno Praha - Petrochemický holding Unipetrol v pololetí zdvojnásobil čistý zisk na 6,399 miliardy korun…

EU zakázala silné vysavače. Od září je nekoupíte

20.07.2017 21:55 Aktualizováno Praha - V předchozích letech to byly ledničky, myčky nádobí, ale i kultovní pomazánkové máslo.…

ČR loni vyvezla zbraně za rekordních 18 miliard, letos to má být horší

20.07.2017 16:27 Praha - Export zbraní z Česka dosáhl loni rekordní hodnoty 18,2 miliardy korun, v roce 2015 to bylo…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama