Lidé si víc půjčují a hůř své dluhy vracejí

Praha - Za rok vzrostl objem nesplácených úvěrů o pětinu a stále roste. Počet nezaplacených splátek se zvyšuje i u hypoték, píše ve středečním vydání Mf Dnes.

Přidejte svůj názor

371

Největší potíže se splácením mají firmy s provozními úvěry, hned po nich lidé se spotřebitelskými úvěry, vyplývá to z registru evidujícího platební morálku klientů bank. "Objem splátek tři a více měsíců po splatnosti je 4,87 procenta z celkového objemu úvěrů," řekl Mf Dnes Petr Kučera, ředitel společnosti Czech Credit Bureau, který registr provozuje. Za rok dluhy dlouhodobých neplatičů u bank narostly celkem o 22 procent.

Za velkou část nezaplacených splátek mohou problémy firem, které buď propouštějí, nebo zaměstnancům neplatí. "Mnohdy stačí, když přestanou mít lidé příjem z přesčasů a na splátky už nemají," řekla Mf Dnes Andrea Běhálková z olomouckého sdružení SPES, které lidem radí, jak se s dluhy vypořádat. Zájem o poradnu je tak silný, že termíny schůzek jsou na týden dopředu vyčerpané půl hodiny po jejich vypsání. Průměrný klient sdružení bere 18 tisíc korun a dluží sedm set tisíc korun.

Vloni nejčastěji nespláceli mladí lidé do pětadvaceti let, teď jsou to nejčastěji lidé kolem pětačtyřiceti, kteří mají v případě ztráty zaměstnání mnohem méně možností najít práci. Ti bankám nezaplatili 5,5 procenta ze všech půjček, píše Mf Dnes.

Témata: půjčky
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vánoce za dveřmi, mnoho Čechů je s nákupy dárků na štíru

12.12.2017 16:05 Praha - Zhruba čtvrtina Čechů (26 procent) má nakoupené všechny vánoční dárky, více než polovina…

Druhé slosování Účtenkovky se blíží, bude se opět hrát o luxusní vůz

12.12.2017 12:44 Praha - Ministerstvo financí vybralo ve výběrovém řízení na dodavatele osobního automobilu pro…

Obchody už chystají povánoční výprodeje. Nenechte se zmást "slevami"

11.12.2017 16:49 Praha - Prodejny nad 200 metrů čtverečních musejí mít podle zákona 25. a 26. prosince zavřeno. E…

Ceny některých potravin letí vzhůru. Inflace je ale za vrcholem, uklidňují…

11.12.2017 15:12 Aktualizováno Praha - Spotřebitelské ceny vzrostly v listopadu proti říjnu o 0,1 %. Toto zvýšení ovlivnil zejména…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama