Výdělek ČEZu za tři měsíce snad až 18 miliard korun

Praha - Elektrárenská společnost ČEZ zveřejní ve středu před otevřením trhu hospodářské výsledky za první čtvrtletí letošního roku. Analytici očekávají, že společnost oznámí čistý zisk mezi 17,4 až 18 miliardami korun.

Přidejte svůj názor

Výdělek ČEZu za tři měsíce snad až 18 miliard korun - anotační foto

"Podle naší projekce dosáhla Skupina ČEZ v prvních třech měsících letošního roku čistého zisku 17,4 miliardy korun," říká analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. "Hlavní motor růstu tržeb i zisků zůstává v porovnání s předchozími roky nezměněn. Jsou jím meziročně významně vyšší velkoobchodní ceny elektrické energie.

"Proti tomuto pozitivnímu faktoru budou částečně působit skutečnosti více či méně spojené se současnou ekonomickou recesí ve světě a potažmo v České republice," dodává. Těmi nejvýznamnějšími jsou podle Hatlapatky hluboký propad průmyslové výroby, který se odráží mimo jiné na spotřebě elektrické energie a finanční důsledky pádu obchodníka s elektřinou Moravia Energo.

"Celkově by skupina měla dosáhnout meziročního nárůstu čistého zisku o 16,2 procenta, tedy ve výši 18 miliard korun," domnívá se Petr Novák, analytik společnosti Atlantik. "Naše očekávání je mírně vyšší než očekávání trhu, důvodem rozdílu jsou námi očekávané vyšší tržby," dodává k očekávaným číslům. Podle Nováka vykáže ČEZ meziročně lepší výsledky ve všech úrovních, a to hlavně díky zlepšenému provoznímu výsledku u segmentu výroba a obchod.

"Růst bude tažen růstem průměrné prodejní ceny elektřiny meziročně o 16 procent na 61 EUR/MW," přibližuje odhady analytik. "Výsledky budou ale negativně ovlivněny poklesem poptávky z důvodu poklesu výkonu českého průmyslu," dodává. Poptávka poklesla za první tři měsíce o 3,5 procenta. "Konsolidované tržby podle nás dosáhnou 53,7 miliardy korun, tedy meziročně o 10 procent více," uzavírá Novák. ČEZ také podle společnosti Atlantik ponechá svůj výhled na celý rok 2009 ve shodě s dřívějším plánem (tj. čistý zisk za celý rok na úrovni 50,2 miliardy korun).

Témata:
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Výdělek ČEZu za tři měsíce snad až 18 miliard korun

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Stávka ve zlínském Mitasu? Odboráři už mají dostatek podpisů pro stávku - anotační foto

Stávka ve zlínském Mitasu? Odboráři už mají dostatek podpisů pro stávku

23.03.2017 16:57 Zlín - Odboráři zlínského závodu společnosti Mitas již sebrali dostatek podpisů pro vyhlášení…

Babiš hájí vznik státního podniku pro EET. Jednání výboru označil za frašku - anotační foto

Babiš hájí vznik státního podniku pro EET. Jednání výboru označil za frašku

23.03.2017 16:14 Aktualizováno Praha – Ministr financí Andrej Babiš (ANO) dnes před poslanci z z kontrolního výboru obhajoval…

Zeman podepsal nové zákony: Autorské poplatky vzrostou jen o inflaci, zamezí se mezinárodním únikům daní - anotační foto

Zeman podepsal nové zákony: Autorské poplatky vzrostou jen o inflaci,…

23.03.2017 16:03 Praha - Prezident Miloš Zeman podepsal novelu, která má zamezit mezinárodním daňovým únikům. Další…

Volby se blíží. Stát OKD zachrání, podle analytiků jde o politické body - anotační foto

Volby se blíží. Stát OKD zachrání, podle analytiků jde o politické body

23.03.2017 15:34 Praha - Stát nepřipustí, aby černouhelná společnost OKD, která je v úpadku, skončila v konkurzu.…

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama