Výdělek ČEZu za tři měsíce snad až 18 miliard korun

Praha - Elektrárenská společnost ČEZ zveřejní ve středu před otevřením trhu hospodářské výsledky za první čtvrtletí letošního roku. Analytici očekávají, že společnost oznámí čistý zisk mezi 17,4 až 18 miliardami korun.

Přidejte svůj názor

371

"Podle naší projekce dosáhla Skupina ČEZ v prvních třech měsících letošního roku čistého zisku 17,4 miliardy korun," říká analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. "Hlavní motor růstu tržeb i zisků zůstává v porovnání s předchozími roky nezměněn. Jsou jím meziročně významně vyšší velkoobchodní ceny elektrické energie.

"Proti tomuto pozitivnímu faktoru budou částečně působit skutečnosti více či méně spojené se současnou ekonomickou recesí ve světě a potažmo v České republice," dodává. Těmi nejvýznamnějšími jsou podle Hatlapatky hluboký propad průmyslové výroby, který se odráží mimo jiné na spotřebě elektrické energie a finanční důsledky pádu obchodníka s elektřinou Moravia Energo.

"Celkově by skupina měla dosáhnout meziročního nárůstu čistého zisku o 16,2 procenta, tedy ve výši 18 miliard korun," domnívá se Petr Novák, analytik společnosti Atlantik. "Naše očekávání je mírně vyšší než očekávání trhu, důvodem rozdílu jsou námi očekávané vyšší tržby," dodává k očekávaným číslům. Podle Nováka vykáže ČEZ meziročně lepší výsledky ve všech úrovních, a to hlavně díky zlepšenému provoznímu výsledku u segmentu výroba a obchod.

"Růst bude tažen růstem průměrné prodejní ceny elektřiny meziročně o 16 procent na 61 EUR/MW," přibližuje odhady analytik. "Výsledky budou ale negativně ovlivněny poklesem poptávky z důvodu poklesu výkonu českého průmyslu," dodává. Poptávka poklesla za první tři měsíce o 3,5 procenta. "Konsolidované tržby podle nás dosáhnou 53,7 miliardy korun, tedy meziročně o 10 procent více," uzavírá Novák. ČEZ také podle společnosti Atlantik ponechá svůj výhled na celý rok 2009 ve shodě s dřívějším plánem (tj. čistý zisk za celý rok na úrovni 50,2 miliardy korun).

Témata:
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bouříte se proti EU? Můžete dostat až roční trest

21.05.2018 22:25 Aktualizováno Praha - Řada Čechů nesouhlasí s členstvím České republiky v Evropské unii a dává to najevo…

Vzpomínáte na českou hru Dostihy a sázky? Přichází nová edice, zájem je…

21.05.2018 16:07 Aktualizováno Praha - České deskové hry Dostihy a sázky se za více než 30 let existence prodalo 2,5 milionu kusů.…

Češi mají zájem o fotovoltaiku na střechách rodinných domů, bariérou je…

21.05.2018 15:36 Praha - Lidé v Česku mají stále větší zájem o fotovoltaické elektrárny na střechy rodinných domů.…

Kladenská huť Poldi jde koncem června znovu do dražby, cena se nemění

21.05.2018 12:59 Kladno - Zkrachovalá kladenská huť Poldi půjde koncem června znovu do dražby. Vyvolávací cena bude…

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama