Výdělek ČEZu za tři měsíce snad až 18 miliard korun

Praha - Elektrárenská společnost ČEZ zveřejní ve středu před otevřením trhu hospodářské výsledky za první čtvrtletí letošního roku. Analytici očekávají, že společnost oznámí čistý zisk mezi 17,4 až 18 miliardami korun.

Přidejte svůj názor

371

"Podle naší projekce dosáhla Skupina ČEZ v prvních třech měsících letošního roku čistého zisku 17,4 miliardy korun," říká analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. "Hlavní motor růstu tržeb i zisků zůstává v porovnání s předchozími roky nezměněn. Jsou jím meziročně významně vyšší velkoobchodní ceny elektrické energie.

"Proti tomuto pozitivnímu faktoru budou částečně působit skutečnosti více či méně spojené se současnou ekonomickou recesí ve světě a potažmo v České republice," dodává. Těmi nejvýznamnějšími jsou podle Hatlapatky hluboký propad průmyslové výroby, který se odráží mimo jiné na spotřebě elektrické energie a finanční důsledky pádu obchodníka s elektřinou Moravia Energo.

"Celkově by skupina měla dosáhnout meziročního nárůstu čistého zisku o 16,2 procenta, tedy ve výši 18 miliard korun," domnívá se Petr Novák, analytik společnosti Atlantik. "Naše očekávání je mírně vyšší než očekávání trhu, důvodem rozdílu jsou námi očekávané vyšší tržby," dodává k očekávaným číslům. Podle Nováka vykáže ČEZ meziročně lepší výsledky ve všech úrovních, a to hlavně díky zlepšenému provoznímu výsledku u segmentu výroba a obchod.

"Růst bude tažen růstem průměrné prodejní ceny elektřiny meziročně o 16 procent na 61 EUR/MW," přibližuje odhady analytik. "Výsledky budou ale negativně ovlivněny poklesem poptávky z důvodu poklesu výkonu českého průmyslu," dodává. Poptávka poklesla za první tři měsíce o 3,5 procenta. "Konsolidované tržby podle nás dosáhnou 53,7 miliardy korun, tedy meziročně o 10 procent více," uzavírá Novák. ČEZ také podle společnosti Atlantik ponechá svůj výhled na celý rok 2009 ve shodě s dřívějším plánem (tj. čistý zisk za celý rok na úrovni 50,2 miliardy korun).

Témata:
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vánoce za dveřmi, mnoho Čechů je s nákupy dárků na štíru

12.12.2017 16:05 Praha - Zhruba čtvrtina Čechů (26 procent) má nakoupené všechny vánoční dárky, více než polovina…

Druhé slosování Účtenkovky se blíží, bude se opět hrát o luxusní vůz

12.12.2017 12:44 Praha - Ministerstvo financí vybralo ve výběrovém řízení na dodavatele osobního automobilu pro…

Obchody už chystají povánoční výprodeje. Nenechte se zmást "slevami"

11.12.2017 16:49 Praha - Prodejny nad 200 metrů čtverečních musejí mít podle zákona 25. a 26. prosince zavřeno. E…

Ceny některých potravin letí vzhůru. Inflace je ale za vrcholem, uklidňují…

11.12.2017 15:12 Aktualizováno Praha - Spotřebitelské ceny vzrostly v listopadu proti říjnu o 0,1 %. Toto zvýšení ovlivnil zejména…

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama