Výdělek ČEZu za tři měsíce snad až 18 miliard korun

Praha - Elektrárenská společnost ČEZ zveřejní ve středu před otevřením trhu hospodářské výsledky za první čtvrtletí letošního roku. Analytici očekávají, že společnost oznámí čistý zisk mezi 17,4 až 18 miliardami korun.

Přidejte svůj názor

371

"Podle naší projekce dosáhla Skupina ČEZ v prvních třech měsících letošního roku čistého zisku 17,4 miliardy korun," říká analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. "Hlavní motor růstu tržeb i zisků zůstává v porovnání s předchozími roky nezměněn. Jsou jím meziročně významně vyšší velkoobchodní ceny elektrické energie.

"Proti tomuto pozitivnímu faktoru budou částečně působit skutečnosti více či méně spojené se současnou ekonomickou recesí ve světě a potažmo v České republice," dodává. Těmi nejvýznamnějšími jsou podle Hatlapatky hluboký propad průmyslové výroby, který se odráží mimo jiné na spotřebě elektrické energie a finanční důsledky pádu obchodníka s elektřinou Moravia Energo.

"Celkově by skupina měla dosáhnout meziročního nárůstu čistého zisku o 16,2 procenta, tedy ve výši 18 miliard korun," domnívá se Petr Novák, analytik společnosti Atlantik. "Naše očekávání je mírně vyšší než očekávání trhu, důvodem rozdílu jsou námi očekávané vyšší tržby," dodává k očekávaným číslům. Podle Nováka vykáže ČEZ meziročně lepší výsledky ve všech úrovních, a to hlavně díky zlepšenému provoznímu výsledku u segmentu výroba a obchod.

"Růst bude tažen růstem průměrné prodejní ceny elektřiny meziročně o 16 procent na 61 EUR/MW," přibližuje odhady analytik. "Výsledky budou ale negativně ovlivněny poklesem poptávky z důvodu poklesu výkonu českého průmyslu," dodává. Poptávka poklesla za první tři měsíce o 3,5 procenta. "Konsolidované tržby podle nás dosáhnou 53,7 miliardy korun, tedy meziročně o 10 procent více," uzavírá Novák. ČEZ také podle společnosti Atlantik ponechá svůj výhled na celý rok 2009 ve shodě s dřívějším plánem (tj. čistý zisk za celý rok na úrovni 50,2 miliardy korun).

Témata:
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko chce hostit sídlo EBA, nabízí mu budovu blízko centra Prahy

22.07.2017 11:18 Praha - Česká republika má vhodnou budovu v blízkosti centra Prahy, ve které by mohl bezprostředně…

Státní dluh v pololetí stoupl, na každého Čecha připadá 169 tisíc

21.07.2017 15:22 Praha - Státní dluh se v prvním pololetí zvýšil o zhruba 175 miliard korun na 1,789 bilionu Kč. Za…

Unipetrol v pololetí zdvojnásobil čistý zisk, PKN Orlen se překvapivě…

21.07.2017 09:03 Aktualizováno Praha - Petrochemický holding Unipetrol v pololetí zdvojnásobil čistý zisk na 6,399 miliardy korun…

EU zakázala silné vysavače. Od září je nekoupíte

20.07.2017 21:55 Aktualizováno Praha - V předchozích letech to byly ledničky, myčky nádobí, ale i kultovní pomazánkové máslo.…

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama