K českým pivařům míří nové značky piv

Praha - Pivní trh v Česku zaplaví novinky. Do českých hospod i pivnic se valí nové značky jako reakce na ekonomickou krizi, s takovou informací přichází úterní vydání Hospodářských novin (HN).

Přidejte svůj názor

Do českých hospod i pivovarských restaurací se valí další nové značky piv. A nejen z produkce těch nejmenších restauračních pivovarů. Boom nových značek přichází letos i ze strany průmyslových pivovarů s dosahem po celé české prodejní síti.

V Česku lze ochutnat v současné době kolem 430 pivních značek. Podle výkonného ředitele Českého svazu pivovarů a sladoven Jana Veselého je neobvyklá vlna příchodu nových piv na trh reakcí na určitou krizi v odvětví, tedy klesající odbyt na tuzemském trhu a snahou vyhovět rostoucímu zájmu zákazníků o alternativní produkty. "Je to boj o trh. Všichni, včetně velkých koncernů, se teď snaží víc než jindy nabídnout nějakou náhradu k zavedeným značkám,“ říká Veselý.

Březnický Herold začal minulý týden dodávat na trh dvanáctistupňový pšeničný ležák. Už tuto středu představí novinku Pivovar Náchod, který po 20 letech obnovuje produkci jedenáctky. A nový průmyslový pivovar v Chotěboři, který je v pořadí už 49. v Česku, zahájí provoz počátkem léta. Jako první z Chotěboře poteče desetistupňové pivo, ale podle dalších zpráv by během roku měl chotěbořský pivovar uvést na trh celkem pět značek.

Řadu novinek letos ohlásily i minipivovary, kterých v zemi funguje už přes 80 a vaří většinou jen kolem tisíce hektolitrů ročně pro své nejbližší okolí.

Aktuálně přichází na trh třeba pšeničný speciál Pikard od Zámeckého pivovaru v Ostravě Zábřehu. Několik týdnů jsou k mání i značky Tambor ve Dvoře Králové nebo Zilvar, Klášter či Habrovák z Městského podorlického pivovaru v Rychnově nad Kněžnou.

„Nastala doba na něco nového,“ potvrzuje ředitel náchodského pivovaru Josef Hlavatý. Chystaná jedenáctka je pro Náchod už třináctou značkou Primátor. Hlavatý přiznává, že jde o snahu napodobit úspěch, jaký udělal nový majitel Primátora – liberecká společnost LIF – s jedenáctistupňovým pivem ve svém pivovaru Svijany.

Přitom všichni, kdo uvádějí letos své novinky do hospod a supermarketů, shodně tvrdí – naše pivo nebude žádné unifikované „europivo“ od obřích koncernů, ale ryzí česká klasika. „Zatímco europivo se vyrábí v obrovských objemech ve vysokých, stojatých tancích při vyšších teplotách a v krátké době, námi připravované pivo bude kvasit zhruba dvakrát tak dlouho a při nižších teplotách,“ tvrdí například sládek chotěbořského pivovaru Oldřich Záruba.

„Takový odpor k těm europivům jsem ještě nezažil,“ říká třeba František Trantin, zástupce Heroldu Březnice, malého průmyslového pivovaru, který se pod novým vlastníkem snaží teď rozšířit výrobu z jejího loňského poklesu. Trantin připouští, že jejich pšeničná dvanáctka z bavorských dovezených kvasnic je zatím „tak trochu experiment“, ale zájem už projevily první hospody a exportér do Ruska.

Ale nejen samotným pivem se snaží firmy zaujmout. Nové etikety mají přilákat větší pozornost ke značkám jako jsou Krušovice od koncernu Heineken nebo nealkoholický Birell od Prazdroje. Heineken navíc část své produkce značek Zlatopramen a Starobrno už tři týdny prodává v plastových 1,5 litrových „maxilahvích“, připomínajících tvarem ty klasické skleněné. PET obal, který podle lidí z branže nemá mezi českými pivaři mnoho šancí, si v Heinekenu zatím pochvalují. „Už jsme prodali 1,2 milionu maxilahví. Jejich start považujeme za velice úspěšný,“ reaguje mluvčí koncernu Kateřina Eliášová, informují úterní HN.

Témata: pivovary
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Měli se důchodci za socialismu lépe než dnes? Spočítali jsme to, a čísla…

22.05.2018 22:13 Aktualizováno "Před 89 se nám žilo lépe." "Za socialismu bylo všechno lepší." "Zlaté komunistické časy." V celém…

Alza po výpadku obnovila provoz

22.05.2018 21:21 Praha - Největší český e-shop Alza.cz začal dnes kolem 19:00 opět vydávat objednané zboží…

Prezident Zeman se sejde se zástupci amerických firem

22.05.2018 18:54 Praha - Prezident Miloš Zeman se ve čtvrtek odpoledne na Pražském hradě setká se zástupci…

Ministři vlády přestali jezdit na podnikatelské mise, stěžují si svazy

22.05.2018 18:00 Aktualizováno Praha - Ekonomičtí ministři vlády v demisi přestali jezdit na zahraniční podnikatelské mise. Podle…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama