Demise vlády ekonomikou neotřese. Je to Sobotkovo prázdné gesto, soudí analytik

Praha - Podle analytiků demise vlády, kterou dnes oznámil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), neohrozí vývoj ekonomiky. Důvodem je dlouhá stabilita zdejšího prostředí v předchozí době. Zahraniční investoři tudíž obavy nemají. Koruna k euru po oznámení demise české vlády krátce oslabila od 26,88 nad 26,96 Kč/EUR. Kolem 14:00 se už ale opět vrátila pod 26,90 Kč/EUR. Vyplývá to z údajů serveru Patria.cz.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Bohuslav Sobotka /ČSSD/, předseda vlády

Sobotka dnes řekl, že se rozhodl podat demisi kvůli nevyjasněným majetkovým poměrům a finančním transakcím vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše (ANO).

"Vládní krize v posledních letech nebývají velkým tématem pro zahraniční finanční investory. Domníváme se, že ani demise vlády nepoznamená důvěru finančních trhů v českou ekonomiku. Kurz koruny ale může dočasně reagovat vyššími výkyvy," uvedl ekonom Komerční banky Marek Dřímal.

Politická nestabilita je sice podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka pro finanční trhy a ekonomiku vždy minus, nicméně Česká republika má natolik dobré parametry ekonomiky, že ji demise vlády neohrozí. "Nyní bude záviset, jak rychle bude sestavena nová vláda, nebo zda země bude směřovat k předčasným volbám. Podle toho může koruna kolísat v řádu haléřů nahoru či dolu. Pro dlouhodobé investory se pohled na ČR nijak nemění," uvedl.

Ani hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš se nedomnívá, že by demise pro českou ekonomiku přinesla něco zásadně nového. "V tuto chvíli věříme, že by dopady vládní krize na trhy měly být na trzích krátkodobé. Na české koruně to může vystrašit část sázkařů na její zisky a vést k uzavírání dlouhých korunových pozic," uvedl. Investoři Sobotkův krok podle hlavního ekonoma Cyrrus Lukáše Kovandy vnímají jako prázdné politické gesto v rámci předvolební kampaně.

Podle Jana Bureše z Patria Finance by dopady vládní krize na trhy měly být krátkodobé. "Na české koruně to může vystrašit část sázkařů na její zisky a vést k uzavírání dlouhých korunových pozic. Zvlášť pokud ČNB současně na čtvrtečním zasedání naznačí, že nehodlá nijak spěchat se zvyšováním úroků, může se koruna dostat do defenzivy a zkusit znovu testovat 27,00 Kč/EUR," míní Bureš.

První místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek řekl, že žádná reálná vládní krize není. "Sociální demokracie neví, co má dělat, při pohledu na své preference," dodal Faltýnek. Podle něj krizi uměle vyvolává sociální demokracie. Ani premiér neví, co má dělat, a za každou cenu se chce zbavit ministra financí a šéfa ANO Andreje Babiše, řekl.

Nad případnou demisí vlády vyjádřil lítost. "Minimálně v té oblasti zemědělství, jak už hovořil ministr (zemědělství Marian) Jurečka (KDU-ČSL), se nám podařilo po mnoha letech najít slušný konsenzus," řekl Faltýnek na Žofínském fóru, ze kterého se následně omluvil a zamířil za vedením hnutí.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zálohy na PET lahve? Karlovarské minerálky o tom uvažují, částka patrně…

23.01.2018 16:02 Praha - Společnost Karlovarské minerální vody zvažuje, že zavede zálohy na PET lahve. Chce tím…

Obsah nákupních košíků Čechů: Co se změnilo od revoluce?

23.01.2018 16:01 Fronty na maso a na banány dnes znějí především mladším generacím místy humorně. Přesto před…

Co se děje, když na svatbě místo "ano" zazní "ne"?

22.01.2018 19:47 Aktualizováno "Táži se vás, pane ženichu, zda vstupujete dobrovolně do manželství se zde přítomnou slečnou,…

Binec v účetnictví: Ministerstvo pro místní rozvoj udělalo chyby v řádu…

22.01.2018 17:02 Aktualizováno Praha - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) prověřil údaje závěrečného účtu, vedení účetnictví a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama