ČEPS vadí návrh rozdělení německo-rakouské zóny, výtky má i ministerstvo

Praha - Provozovatel energetické přenosové soustavy ČEPS nesouhlasí s formou rozdělení německé a rakouské obchodní zóny s elektřinou, kterou minulý týden navrhli tamní regulátoři. Výtky proti návrhu má také české ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Vyplývá to ze stanovisek ČEPS a MPO, která má ČTK k dispozici.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Energetika

Jednotná německo-rakouská obchodní zóna trvá 15 let. České obchodníky s elektřinou může znevýhodňovat tím, že upřednostňuje německé či rakouské účastníky trhu, kteří mají volnost ve výši svého obchodování. Podle ČEPS tato situace nejen nerespektuje přenosové schopnosti sítí uvnitř obou států, ale ani síťová omezení v okolních zemích včetně Česka.

ČR proto usiluje o to, aby byla německo-rakouská obchodní zóna rozdělena. V návrhu, který ČEPS kritizuje, však oba státy od 1. října 2018 pouze stanovují limit pro dlouhodobé kapacity mezi sebou na 4900 megawattů (MW). Například instalovaný výkon největší české jaderné elektrárny v Temelíně je asi 2000 MW.

Podle ČEPS navrhovaná hodnota žádným způsobem nezohledňuje dopady na ostatní země a limit byl stanoven bez koordinace se sousedními státy. Společnost uvedla, že provozovatelé přenosových soustav Česka (ČEPS), Maďarska (MAVIR), Polska (PSE), Slovenska (SEPS) a Rumunska (TRANSELECTRICA) jsou vývojem překvapeny.

"Pro českou přenosovou soustavu to nepředstavuje významnou změnu. Navíc hrozí, že deklarované dočasné řešení se změní v řešení trvalé," uvedl Zbyněk Boldiš, člen představenstva ČEPS zodpovědný za energetický obchod a dispečerské řízení.

Výtky k návrhu má i MPO. Mluvčí resortu František Kotrba uvedl, že MPO dohodu německého a rakouského regulátora vnímá jako krok správným směrem, má k ní ale několik výhrad. Ministerstvo podle něj například namítá, že stanovená hodnota neznamená horní limit pro výměny na německo-rakouské hranici. "Neřeší proto problém neplánovaných toků elektřiny, kterým, mimo jiné z důvodu současných neomezených kapacit na německo-rakouském profilu, musí ČR čelit," dodal mluvčí.

Česko dlouhodobě trápí především nevyrovnaná výroba elektřiny v německých větrných parcích. Podobným situacím by měly do budoucna zabránit transformátory v rozvodně Hradec u Kadaně. První dva transformátory zde ČEPS zprovoznil v lednu, druhé dva spustí do konce letošního června. Investiční náklady celého projektu by podle dřívějšího vyjádření ČEPS neměly přesáhnout dvě miliardy korun.

Společnost ČEPS působí v ČR jako výhradní provozovatel přenosové soustavy na základě licence od Energetického regulačního úřadu. Udržuje, obnovuje a provozuje 42 rozvoden s 75 transformátory a vedení o celkové délce přes 5600 kilometrů.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bouříte se proti EU? Můžete dostat až roční trest

21.05.2018 22:25 Aktualizováno Praha - Řada Čechů nesouhlasí s členstvím České republiky v Evropské unii a dává to najevo…

Vzpomínáte na českou hru Dostihy a sázky? Přichází nová edice, zájem je…

21.05.2018 16:07 Aktualizováno Praha - České deskové hry Dostihy a sázky se za více než 30 let existence prodalo 2,5 milionu kusů.…

Češi mají zájem o fotovoltaiku na střechách rodinných domů, bariérou je…

21.05.2018 15:36 Praha - Lidé v Česku mají stále větší zájem o fotovoltaické elektrárny na střechy rodinných domů.…

Kladenská huť Poldi jde koncem června znovu do dražby, cena se nemění

21.05.2018 12:59 Kladno - Zkrachovalá kladenská huť Poldi půjde koncem června znovu do dražby. Vyvolávací cena bude…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama