ČEPS vadí návrh rozdělení německo-rakouské zóny, výtky má i ministerstvo

Praha - Provozovatel energetické přenosové soustavy ČEPS nesouhlasí s formou rozdělení německé a rakouské obchodní zóny s elektřinou, kterou minulý týden navrhli tamní regulátoři. Výtky proti návrhu má také české ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Vyplývá to ze stanovisek ČEPS a MPO, která má ČTK k dispozici.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Energetika

Jednotná německo-rakouská obchodní zóna trvá 15 let. České obchodníky s elektřinou může znevýhodňovat tím, že upřednostňuje německé či rakouské účastníky trhu, kteří mají volnost ve výši svého obchodování. Podle ČEPS tato situace nejen nerespektuje přenosové schopnosti sítí uvnitř obou států, ale ani síťová omezení v okolních zemích včetně Česka.

ČR proto usiluje o to, aby byla německo-rakouská obchodní zóna rozdělena. V návrhu, který ČEPS kritizuje, však oba státy od 1. října 2018 pouze stanovují limit pro dlouhodobé kapacity mezi sebou na 4900 megawattů (MW). Například instalovaný výkon největší české jaderné elektrárny v Temelíně je asi 2000 MW.

Podle ČEPS navrhovaná hodnota žádným způsobem nezohledňuje dopady na ostatní země a limit byl stanoven bez koordinace se sousedními státy. Společnost uvedla, že provozovatelé přenosových soustav Česka (ČEPS), Maďarska (MAVIR), Polska (PSE), Slovenska (SEPS) a Rumunska (TRANSELECTRICA) jsou vývojem překvapeny.

"Pro českou přenosovou soustavu to nepředstavuje významnou změnu. Navíc hrozí, že deklarované dočasné řešení se změní v řešení trvalé," uvedl Zbyněk Boldiš, člen představenstva ČEPS zodpovědný za energetický obchod a dispečerské řízení.

Výtky k návrhu má i MPO. Mluvčí resortu František Kotrba uvedl, že MPO dohodu německého a rakouského regulátora vnímá jako krok správným směrem, má k ní ale několik výhrad. Ministerstvo podle něj například namítá, že stanovená hodnota neznamená horní limit pro výměny na německo-rakouské hranici. "Neřeší proto problém neplánovaných toků elektřiny, kterým, mimo jiné z důvodu současných neomezených kapacit na německo-rakouském profilu, musí ČR čelit," dodal mluvčí.

Česko dlouhodobě trápí především nevyrovnaná výroba elektřiny v německých větrných parcích. Podobným situacím by měly do budoucna zabránit transformátory v rozvodně Hradec u Kadaně. První dva transformátory zde ČEPS zprovoznil v lednu, druhé dva spustí do konce letošního června. Investiční náklady celého projektu by podle dřívějšího vyjádření ČEPS neměly přesáhnout dvě miliardy korun.

Společnost ČEPS působí v ČR jako výhradní provozovatel přenosové soustavy na základě licence od Energetického regulačního úřadu. Udržuje, obnovuje a provozuje 42 rozvoden s 75 transformátory a vedení o celkové délce přes 5600 kilometrů.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Minimální mzda je v ČR pod průměrem v regionu. Vládu čeká bouřlivé zasedání

20.08.2017 20:44 Aktualizováno Praha - Vláda se chystá v pondělí rozhodnout o zvýšení minimální mzdy. Ministerstvo práce navrhuje…

Roboti nastupují. Průmysl 4.0 je v Česku nejrychlejší v autoprůmyslu a…

20.08.2017 15:46 Praha - Čtvrtá průmyslová revoluce probíhá už i v Česku. Robotizace a automatizace nejrychleji…

Veterináři kontrolovali vejce a kuřecí dovezené do ČR, fipronil nenalezli

20.08.2017 12:39 Praha - Vejce a vaječné výrobky kontaminované fipronilem se objevily v téměř dvou desítkách zemí…

Důchody a peníze: Opravdu jim senioři rozumí?

19.08.2017 22:00 Aktualizováno Moderní technologie prostupují do všech sfér lidského života. Jinak tomu není ani ve světě financí.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama