Přijetí eura v ČR rozděluje politickou scénu. Ve Sněmovně se bouřlivě debatovalo

Praha - Parlamentní strany dnes debatovaly s Hospodářskou komorou ČR o přijetí eura. Proti společné měně je jednoznačně ODS. ČSSD chce, aby Česko rychle vstoupilo do mechanismu směnných kurzů ERM II, který je předstupněm pro zavedení jednotné evropské měny. Proti rychlému zavádění eura se vymezilo hnutí ANO. Euro chtějí zavést i KDU-ČSL, STAN a TOP 09.

Přidejte svůj názor 23 komentářů

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie

Hospodářská komora dnes zveřejnila výsledky průzkumu mezi svými členy, v němž 56 procent dotázaných firem nepovažuje otázku přijetí eura za natolik aktuální, aby se jí nová vláda zabývala zkraje svého funkčního období.

"V programu chceme slíbit, že když bude sociální demokracie v další vládě, uděláme vše pro vstup do systému směnných kurzů," řekl ekonomický expert ČSSD Michal Pícl. Podle něj to neznamená, že by se zároveň pevně stanovil termín zavedení eura v Česku nebo směnný kurz, v němž by se koruna za euro měnila. Ukáže to ale evropským partnerům, že Praha má zájem v budoucnu společnou měnu přijmout.

Ekonomický poradce KDU-ČSL Ivan Pilip řekl, že nová vláda by měla rychle stanovit přímo termín zavedení eura. Učinit by to podle něj měla už krátce po svém vytvoření a zároveň začít podnikat kroky pro přijetí společné měny. "Bylo by korektní, aby si to vláda naplánovala a dokázala to ve svém volebním období zvládnout," řekl.

Příznivci zavedení eura argumentovali zejména politickými důvody. "Vnímáme projekt eura jako politický, který nás vede do civilizovaného západního světa. Jsme ve střední Evropě a jednoznačně se ukázalo, že platí, že čím víc tu je západních hodnot, tím méně je tady vlivů východních," řekl Marian Klásek z TOP 09.

Věslav Michalík (STAN) dodal, že euro by pro Česko bylo výhodné vzhledem k navázání české ekonomiky na Německo, které evropskou měnu užívá.

Naopak poslanec ODS Jan Skopeček připomněl, že společnou měnu užívají tak rozdílné země jako Německo a Řecko, které mají dlouhodobě odlišnou míru inflace i jiný hospodářská vývoj.

"Sdílení měny s odlišnými strukturami ekonomik je možné, jen když to členy stojí nemalé peníze," řekl Skopeček s tím, že zavedení eura by pro Česko znamenalo velké náklady, výrazně vyšší než úspory, jichž by exportní firmy dosáhly odstraněním kurzového rizika.

"Za naše hnutí říkám, že není kam pospíchat. Pokud by se eurozóna reformovala, jsme připraveni o tom debatovat, ale teď mluvit o zavedení eura je podle mě nesmyslné," řekl šéf hnutí ANO Andrej Babiš.

Vstupte do diskuze (23)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Senát zamítl přístup správců daně k širšímu okruhu údajů

25.04.2018 16:30 Praha - Senát dnes zamítl předlohu, podle níž by banky, spořitelní a úvěrová družstva nebo platební…

Domácnost může ročně ušetřit přes 40 tisíc. Jak na to?

25.04.2018 16:11 Praha - Tuzemské domácnosti by hypoteticky mohly ušetřit až 190 miliard korun ročně, pokud by…

PPF dokončila nákup plzeňské Škody Transportation

25.04.2018 15:49 Aktualizováno Praha - Skupina PPF dokončila nákup 100 procent akcií strojírenské skupiny Škoda Transportation…

Snižování emisí vozidel? Česko ostře kritizuje návrh Bruselu

25.04.2018 15:35 Praha - Senát chce mírnější cíle pro snížení emisí oxidu uhličitého pro nové osobní automobily a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama