OECD letos čeká růst české ekonomiky, příští rok to má být horší. Nová prognóza

Praha - Česká ekonomika podle nové prognózy OECD letos poroste o 2,9 procenta a příští rok její růst zpomalí na 2,6 procenta. Loni domácí ekonomika rostla o 2,4 procenta. Ministerstvo financí ve svých nejnovějších odhadech očekává, že ekonomika letos i příští rok stoupne o 2,5 procenta.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Ministerstvo financí

Hlavním faktorem ekonomického růstu by měla být domácí poptávka. "Pozitivní hodnocení nesouvisí jen s vývojem světové ekonomiky, ale vyplývá i z ekonomických reforem současné vlády. Jsem rád, že OECD oceňuje úspěchy české ekonomiky, které jsou výsledkem realizace jejích doporučení. Z pohledu vyspělého světa jsme úspěšná země," uvedl náměstek ministra zahraničních věcí Martin Tlapa.

OECD dnes rovněž zlepšila výhled růstu celé světové ekonomiky pro letošní rok na 3,5 procenta z březnové předpovědi 3,3 procenta, což by znamenalo nejsilnější tempo od roku 2011. Loni globální růst činil tři procenta. Růst ve státech OECD by měl lehce přesáhnout dvě procenta, zatímco v zemích mimo OECD by hospodářský růst mohl zrychlit až k pěti procentům.

Ve srovnání s prognózou OECD počítá ministerstvo letos s pomalejším růstem spotřeby domácností, a to při obdobném poklesu míry úspor a téměř shodné predikci inflace a vývoje na trhu práce. OECD odhaduje, že inflace v ČR by se letos měla zvýšit nad dvě procenta a situace na trhu práce by se díky růstu ekonomiky měla dále zlepšovat.

Česká národní banka v květnové prognóze počítá stejně jako OECD s růstem ekonomiky o 2,9 procenta. Pro příští rok ČNB počítá s růstem o 2,8 procenta.

V příštím roce čeká OECD další mírné zrychlení globálního růstu na 3,6 procenta. Organizace pro letošní i příští rok zhoršila odhady pro Spojené státy, zlepšila je zato pro eurozónu v čele s Německem. Slabší výkon největší světové ekonomiky vyrovná podle OECD i oživení světového obchodu s pomocí zvýšené obchodní aktivity v Asii.

I přes nejlepší výkon za šest let je však tempo globálního růstu stále zřetelně pod úrovní minulého desetiletí, tedy z let před finanční krizí 2008-09. "Všechno je relativní. Nerad bych, kdybychom oslavovali to, že přecházíme od velmi špatného výkonu k průměrnému," citovala agentura Reuters generálního tajemníka OECD Ángela Gurríu.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Česku přibylo lidí, jejichž domácnosti vycházejí s příjmy

16.03.2018 12:31 Praha - Hodnocení hospodaření vlastní domácnosti se v Česku od roku 2016 opět zlepšilo a podíl lidí…

Platební bilance Česka byla ve 4.čtvrtletí ve schodku 682 milionů

16.03.2018 10:55 Praha - Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky…

ČNB nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu na 1,25 procenta

16.03.2018 10:17 Praha - Česká národní banka ponechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické…

Nový jaderný blok si zaplatí ČEZ? Babišova představa je fikcí, spustil…

15.03.2018 14:52 Aktualizováno Praha - Vladimír Dlouhý zkritizoval premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO). Představa o tom, že si…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama