Počet podnikatelů v Česku letos klesl o 10 tisíc. Může za to EET?

Praha - Z evidence České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) vyplývá, že počet podnikatelů v Česku klesl v letošním 1. čtvrtletí o 10.000 na 971.000. Loni počet podnikatelů naopak stoupl o 5000.

Přidejte svůj názor

Firmy, ilustrační foto

V žádném jiném státě EU nemají živnostníci na ekonomiku země takový vliv jako v Česku. Firmy, které zaměstnávají jednoho až devět lidí, se na celkovém počtu podniků v ČR podílejí více než 95 procenty a jsou největším zaměstnavatelem.

"Pokles za první čtvrtletí mohlo způsobit rušení živností kvůli elektronické evidenci tržeb, jak si podnikatelé zakládali společnosti s ručením omezeným za korunu základního kapitálu," sdělil prezident Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček.

Čtvrtletní pohled není podle něj úplně vypovídající, podstatná jsou čísla celoroční. Za poslední dva roky to nevypadá špatně, od roku 2014 počet OSVČ každoročně roste o 5000 až 8000 živnostníků, podotkl.

"Podstatná je struktura nových podnikatelů," uvedl Havlíček. Dvojnásobně roste počet žen v tzv. malém podnikání, což koresponduje s tím, že více podnikatelů začíná v režimu vedlejší činnosti, nikoli hlavní. U některých zaměstnavatelů se tím pouze vytváří pružnější pracovní vztah a například ženy práci kvůli pracovnímu režimu odvádí na živnostenský list, dodal.

Povinnost platit zálohy na důchodové pojištění mělo koncem roku 664.000 OSVČ, o 13.000 méně než v roce 2016. Pojistné na nemocenské pojištění si platilo 87.000 osob. Účast na nemocenském pojištění je u OSVČ dobrovolná.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Plzeňskou Škodu Transportation koupí Kellnerova skupina PPF

24.11.2017 20:35 Praha - Strojírenskou skupinu Škoda Transportation koupí investiční skupina PPF nejbohatšího Čecha…

Lajkomat zvyšuje dosah příspěvků na facebooku a navíc platí jeho uživatelům

24.11.2017 18:05 Od října je k dispozici nová aplikace, která může změnit způsob propagace na Facebooku. Zatímco…

E.ON příští rok zdraží elektřinu. Zafixujte si ceny, radí dodavatelé

24.11.2017 14:56 Praha - Celková cena elektřiny u společnosti E.ON příští rok stoupne zhruba o čtyři procenta v…

Důvěra v ekonomiku ČR klesla. Podnikatelé mají víc obav než spotřebitelé

24.11.2017 10:54 Aktualizováno Praha - Celková důvěra v domácí ekonomiku se v listopadu mírně snížila, oznámil dnes Český…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama