Zavedení eura je potřeba dobře načasovat, shodují se strany

Praha - Hlavní politické strany, které kandidují do Evropského parlamentu, se shodují v problematice zavedení eura. Nyní je podle nich potřeba soustředit se na finanční krizi a vyhodnotit, kdy bude vstup do eurozóny nejvýhodnější.

Přidejte svůj názor

Zavedení eura je potřeba dobře načasovat, shodují se strany - anotační foto

Posunutí přijetí eura avizoval například stínový ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD) a předseda ČSSD Jiří Paroubek. Podle nich je za současné situace možno přijmout euro nejdříve v roce 2014. Exministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL) k tomu Mediafaxu sdělil, že se ČSSD tímto připravuje na zvyšování deficitu veřejných financí. "ČSSD posouvá hranici přijetí eura, protože se v případě zvolení připravuje na hrubé porušování fiskální disciplíny, která povede k totální maďarizaci státní ekonomiky," sdělil Kalousek

Otázku zavedení eura ve svých předvolebních kampaních řeší také kandidáti KDU-ČSL, kteří se vyslovují pro to, aby se zavedení eura zbytečně neprotahovalo. "Jednoznačně mám k zavedení eura pozitivní vztah. Momentálně nám sice slabé euro víceméně pomáhá, ale z koncepčního a dlouhodobého hlediska přináší euro pro českou ekonomiku více jistoty a stability," domnívá se lidovecký kandidát a současný europoslanec Jan Březina (KDU-ČSL).

Rovněž ODS se o zavedení eura ve svém programu krátce zmiňuje. Její kandidáti přitom nejsou v otázce přijetí eura jednotní. Zatímco v programu strana se zavedením eura počítá, kandidát Hynek Fajmon razí v tomto směru vlastní kampaň pod heslem Držme se koruny! "Česká koruna funguje dobře. Je to velmi kvalitní měna, která slouží českému hospodářství, firmám i občanům dobře a umožňuje nám pružně reagovat na situaci na světovém trhu," uvádí na svém blogu nejhlasitější odpůrce zavedení eura Hynek Fajmon (ODS).

Komunističtí kandidáti se zavedení eura nebrání, nicméně upozorňují, že bude potřeba důkladné analýzy, jaké dopady bude mít zavedení eura na jednotlivé sociální skupiny občanů. "Hovořit o zavedení eura v době finanční krize je problematické. Záleží na konkrétních dopadech, které by tento krok měl na obyvatele. Samozřejmě by bylo nutno negativní dopady kompenzovat," uvedl europoslanec Jiří Maštálka (KSČM).

Podle poslance Ondřeje Lišky Strana zelených taktéž podporuje zavedení eura. Upozorňuje, že tento krok má dvě dimenze, a to odbornou a politickou. "Z hlediska politického Strana zelených jednoznačně podporuje, aby se v Česku rozvíjela debata o zavedení eura a uměle se kvůli finanční krizi neoddalovala. Kdyby Česko bylo už nyní součástí eurozóny, mohlo dopady finanční krize snášet lépe," uvedl Liška. Podle něj je však nyní potřeba dobře vyhodnotit, kdy bude do eurozóny nejvýhodnější vstoupit.

Europoslankyně za koalici Suverenita zdůrazňuje, že je nyní dobře, že zavedení eura není vzhledem k finanční krizi a plánovanému deficitu státního rozpočtu na pořadu dne. "Rozhodně nejsme proti zavedení eura. Tento krok musí být ovšem velmi dobře načasován tak, aby nepoškodil ani české firmy, ani občany," sdělila Bobošíková Mediafaxu.

Předseda Dělnické strany Tomáš Vandas se domnívá, že zavedení eura v České republice není žádoucí. "Jsme toho názoru, že společná měna přináší spíše nevýhody. To se obzvlášť ukazuje nyní v době globální finální krize," řekl Vandas. Odkazuje přitom na Francii nebo Německo, které podle něj používáním eura nemají nástroje, jak efektivně na krizi reagovat.

Témata: EUR | Eurovolby
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

DISKUZE: Zavedení eura je potřeba dobře načasovat, shodují se strany

Vstupte do diskuze

Doporučujeme

Křetínský koupil slovenského výrobce kotlů SES - anotační foto

Křetínský koupil slovenského výrobce kotlů SES

30.03.2017 19:20 Praha - Společnost EP Industries miliardáře Daniela Křetínského získala většinový podíl ve…

Soud musí projednat žalobu Mironetu na stát o 626 milionů - anotační foto

Soud musí projednat žalobu Mironetu na stát o 626 milionů

30.03.2017 19:07 Praha - Žalobu firmy Mironet na stát kvůli odškodnění 626 milionů korun za policejní zátah z roku…

Intervence budou pokračovat, rozhodla ČNB. Analytici jsou jako na trní - anotační foto

Intervence budou pokračovat, rozhodla ČNB. Analytici jsou jako na trní

30.03.2017 17:50 Aktualizováno Praha - Bankovní rada ČNB na svém dnešním jednání rozhodla ponechat úrokové sazby na stávající…

Ekonomickou situaci hodnotí ze zemí Visegrádu nejlépe Češi - anotační foto

Ekonomickou situaci hodnotí ze zemí Visegrádu nejlépe Češi

30.03.2017 16:55 Praha - V lednu 2017 Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) zjišťovalo, jak občané hodnotí…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama