Důvěra v ekonomiku ČR vzrostla, podnikatelé jsou optimističtí

Praha - Celková důvěra v domácí ekonomiku se v červenci mírně zvýšila. Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu), vyjádřený v bazickém indexu, oproti červnu vzrostl o 0,6 bodu na hodnotu 97,7. Indikátor důvěry podnikatelů se meziměsíčně mírně zvýšil o 0,9 bodu na hodnotu 96,1. Indikátor důvěry spotřebitelů se mírně snížil o 0,5 bodu na hodnotu 105,7. Ve srovnání s červencem 2016 jsou souhrnný indikátor důvěry, indikátor důvěry podnikatelů a indikátor důvěry spotřebitelů vyšší. Uvedl to dnes Český statistický úřad (ČSÚ).

Přidejte svůj názor

Placení, tržby, ilustrační foto

Růst důvěry podnikatelů v odvětví průmyslu pokračoval i v červenci. Indikátor důvěry se zvýšil o 1,9 bodu na hodnotu 96,2. Současná celková ekonomická situace se z pohledu průmyslových podniků nezměnila. Podnikatelé zhodnotili současnou celkovou i zahraniční poptávku o něco hůře než v červnu. Stav zásob hotových výrobků se podle aktuálního konjunkturálního průzkumu mírně snížil. Hlavní bariérou růstu produkce je stále nedostatečná poptávka, uvádí ji téměř 36 % respondentů.

Přibližně 32 % vykazujících jednotek však znepokojuje nedostatek zejména kvalifikovaných zaměstnanců, přesto se podnikatelé v průmyslu budou v příštích třech měsících snažit navýšit stávající počet zaměstnanců ve svých firmách. 

Podle ekonoma skupiny Roklen Michala Šoltése je nedostatek zaměstnanců v průmyslu větším problémem, než byl ve druhém čtvrtletí. "Nedostatek zaměstnanců se tak přiblížil nedostatečné poptávce, stále největší bariéře růstu průmyslu. Je pravděpodobné, že v příštím čtvrtletí bude nedostatek zaměstnanců atakovat pozici nejzásadnější bariéry," uvedl Šoltés.

Pravidelný čtvrtletní průzkum ve zpracovatelském průmyslu v červenci ukázal, že se využití výrobních kapacit podniků v mezičtvrtletním srovnání mírně zvýšilo a dosáhlo 84,2 %. Podnikatelé odhadují zajištění práce zakázkami na 8 měsíců, což je stejně jako v předchozím čtvrtletí.

V odvětví stavebnictví se důvěra podnikatelů meziměsíčně snížila. Indikátor důvěry poklesl o 3,6 bodu na hodnotu 78,1. V příštích třech měsících podnikatelé ve stavebnictví očekávají snížení tempa růstu stavební činnosti a také úrovně zaměstnanosti.

Důvěra podnikatelů v odvětví obchodu se v červenci mírně zvýšila. Indikátor důvěry vzrostl o 0,3 bodu na hodnotu 100,4. Z výsledků aktuálního konjunkturálního průzkumu vyplývá, že  obchodní podniky zhodnotily svou současnou ekonomickou situaci o něco lépe než minulý měsíc. Ukazatel stavu zásob zboží na skladech se meziměsíčně téměř nezměnil. Očekávání vývoje ekonomické situace podnikatelů v obchodě jsou pro období příštích tří měsíců přibližně stejná, avšak pro období příštích šesti měsíců jsou vyšší. Oproti červenci 2016 je důvěra podnikatelů v obchodě vyšší.

Ve vybraných odvětvích služeb (vč. bankovního sektoru) se důvěra podnikatelů meziměsíčně mírně zvýšila. Indikátor důvěry vzrostl o 0,4 bodu na hodnotu 97,4. Podniky ve službách zhodnotily svou současnou ekonomickou situaci přibližně stejně jako v červnu. Hodnocení červencové poptávky po službách se sice zvýšilo, ale ukazatel očekávané poptávky pro období příštích tří měsíců se téměř nezměnil. Podnikatelé v sektoru služeb očekávají pro období příštích tří měsíců mírně zlepšení vývoje ekonomické situace jejich podniků, pro období příštích šesti měsíců jsou ale jejich očekávání stejná. V porovnání s minulým rokem je indikátor důvěry ve vybraných odvětvích služeb vyšší.

Důvěra spotřebitelů v ekonomiku se v červenci meziměsíčně mírně snížila. Indikátor důvěry poklesl o 0,5 bodu na hodnotu 105,7. Z  aktuálního šetření mezi spotřebiteli vyplynulo, že se pro období příštích dvanácti měsíců mírně zvýšily jejich obavy ze zhoršení celkové ekonomické situace. Pohled spotřebitelů na vývoj vlastní finanční situace se téměř nezměnil. Úmysl spořit se také téměř nezměnil. 

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nákupní horečka před Vánoci: Co je letos trhákem pod stromeček?

10.12.2017 22:06 Aktualizováno Praha - Druhý adventní víkend znamenal pro obchodníky růst prodejů oproti prvnímu o desítky procent…

Kaprům v Česku odzvonilo? Vánoční tradicí se stávají vinné klobásy

10.12.2017 18:15 Aktualizováno Praha - Přes veškerou snahu se státu nedaří přimět Čechy, aby více jedli ryby. Loňských 5,1 kg na…

Pošta je zahlcená. Počet balíků před Vánoci stoupl o 120 procent

10.12.2017 12:52 Praha - Množství přepravených balíků doručovatelskými firmami se v prosinci proti běžnému období…

Jak by kandidáti na Hrad přistupovali k ČNB? Zde jsou jejich odpovědi

10.12.2017 11:52 Praha - Prezident republiky dle ústavy jmenuje a případně odvolává guvernéra ČNB, viceguvernéry i…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama