Veterináři kontrolovali vejce a kuřecí dovezené do ČR, fipronil nenalezli

Praha - Vejce a vaječné výrobky kontaminované fipronilem se objevily v téměř dvou desítkách zemí Evropské unie. Veterináři v ČR dosud vyšetřili 36 vzorků kuřecího masa a vajec na nebezpečný insekticid, v žádném se neprokázal.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Kuřecí prsní řízky, ilustrační fotografie

Veterináři prošetřili vzorky kuřecího masa z Německa, Nizozemska, Polska a Slovenska a vejce z Polska a Španělska. "Jde o poměrně náročnou analýzu. Délka jednoho vyšetření při stávajícím počtu vzorků činí zhruba pět dní," vysvětlil zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer.

Kontaminovaná vejce se podle Evropské komise objevila v celkem 17 zemích. Kvůli problému se v září sejdou ministři zodpovědní za zdraví a bezpečnosti potravin.

Německá média mluví o tom, že fipronil zřejmě někdo přimíchal do běžného čistícího prostředku. Kvůli insekticidu byly z obchodů v Německu, Belgii a Nizozemsku staženy miliony vajec.

Fipronil je látka, která bývá součástí přípravků proti blechám, vším a klíšťatům. Nesmí se však podávat zvířatům, jejichž maso konzumují lidé. Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje preparát za mírně toxický, jelikož jeho vysoké dávky vedou k pocitu nevolnosti a závratí.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Plivnutí do tváře, bachratá nula. Odbory smetly nabídku Škody na růst mezd

21.02.2018 20:30 Aktualizováno Mladá Boleslav - Odboráři automobilky Škoda Auto dnes označili nabídku Škody Auto na zvýšení mezd…

Ekonomická úroveň ČR atakuje země eurozóny. MF opět zlepšilo prognózu

21.02.2018 15:20 Praha - Loni bylo Česko na 84 procentech zemí eurozóny. Ministerstvo financí (MF) v aktuální…

Československý fenomén, který odvál čas. Jak se pracovalo za socialismu?

21.02.2018 15:14 Chodit do práce je napsanou povinností každého člověka. Ačkoliv se mění mzdy, pracovní doba nebo…

Lidl zvyšuje nástupní mzdu pokladních na 28 tisíc. To je víc, než berou…

21.02.2018 14:33 Aktualizováno Praha - Lidl v ČR zvýší od března nástupní mzdu pokladních a prodavaček o pětinu na 28.000 Kč, v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama