Veterináři kontrolovali vejce a kuřecí dovezené do ČR, fipronil nenalezli

Praha - Vejce a vaječné výrobky kontaminované fipronilem se objevily v téměř dvou desítkách zemí Evropské unie. Veterináři v ČR dosud vyšetřili 36 vzorků kuřecího masa a vajec na nebezpečný insekticid, v žádném se neprokázal.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Kuřecí prsní řízky, ilustrační fotografie

Veterináři prošetřili vzorky kuřecího masa z Německa, Nizozemska, Polska a Slovenska a vejce z Polska a Španělska. "Jde o poměrně náročnou analýzu. Délka jednoho vyšetření při stávajícím počtu vzorků činí zhruba pět dní," vysvětlil zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer.

Kontaminovaná vejce se podle Evropské komise objevila v celkem 17 zemích. Kvůli problému se v září sejdou ministři zodpovědní za zdraví a bezpečnosti potravin.

Německá média mluví o tom, že fipronil zřejmě někdo přimíchal do běžného čistícího prostředku. Kvůli insekticidu byly z obchodů v Německu, Belgii a Nizozemsku staženy miliony vajec.

Fipronil je látka, která bývá součástí přípravků proti blechám, vším a klíšťatům. Nesmí se však podávat zvířatům, jejichž maso konzumují lidé. Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje preparát za mírně toxický, jelikož jeho vysoké dávky vedou k pocitu nevolnosti a závratí.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Statisíce lidí mohou být bez obchodů s potravinami. Chystají se velké změny

22.11.2017 21:55 Aktualizováno Praha - Stovkám ztrátových prodejen sítě COOP hrozí uzavření. To by ale vedlo k výraznému zhoršení…

Mediální obchod roku? Čína i Penta chtějí koupit TV Nova

22.11.2017 15:28 Aktualizováno Praha - Čínská energetická a investiční skupina CEFC a česko-slovenská finanční skupina Penta…

Británie se prohne. Vyčlení na brexit tři miliardy liber

22.11.2017 15:15 Londýn - Britská vláda v nadcházejících dvou letech vyčlení mimo již vynaložené prostředky tři…

Česko mělo loni nejnižší nezaměstnanost v EU

22.11.2017 11:10 Praha - Česká republika měla loni v rámci EU nejnižší míru nezaměstnanosti, a to čtyři procenta.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama