Převody by mohly být od příštího roku rychlejší, doufají banky

I v roce 2017 trvají převody minimálně do druhého pracovního dne. Proč nemohou být převody instantní, kdy se jich dočkáme a jak je to s platbou kartou, která se vyřídí zdánlivě ihned? Pro server EuroZprávy.cz odpovídali zástupci největších českých bank i Česká národní banka (ČNB)

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Proč trvají převody tak dlouho?

Zatímco převod v rámci jedné banky proběhne interně a prakticky ihned, pokud posíláte peníze do jiné banky, trvá to mnohem déle. „Mezibankovní platby připisujeme následující pracovní den,“ uvedl pro EuroZprávy.cz mluvčí Komerční banky (KB) Michal Teubner. „Tuzemské platby bývají na účtu v jiné bance zpravidla následující pracovní den po odeslání,“ potvrdil pro náš server Zdeněk Kovář z Fio banky. Zároveň však u většiny institucí platí, že pokud je příkaz odeslán ráno či dopoledne, dorazí ještě týž den.

Proč to tak trvá?
„Platby musí projít přes Clearingové centrum České národní banky, pak také vždy záleží, jak rychle reaguje banka příjemce a platbu připíše přímo na účet,“ osvětlil Kovář. Každý převod tak kontroluje ČNB, což je podle mluvčích jednotlivých institucí i důvodem pro pomalé transakce. Jde o národní standard procesování plateb. „Systém je definovaný a stanovený na úrovni ČNB.“ souhlasí ve vyjádření pro EuroZprávy.cz mluvčí Raiffeisen bank Tomáš Zavoral.

Banky zároveň ujišťují, že v tom není žádná snaha něčemu bránit a proces zpomalovat. „Jde o bankovní standard a jaké jsou aktuální technické podmínky, nejde o úmyslné zpomalování,“ ujistil Zavoral. 

Samotná Česká národní banka pouze k době trvání pouze komentovala, že převody fungují v systému CERTIS, o kterém jsou veškeré informace dostupné právě na webu ČNB

Slibované zrychlení

Všechny oslovené banky odkazovaly na plánované zrychlení převodů právě ze strany ČNB. „Tím jak se zrychluje doba, tak se začíná zrychlovat i platební styk. Dříve to byly 2 dny, dnes je to ze dne na den a plánuje se mezibankovní platba okamžitá," uvedl Zavoral. „Takzvané okamžité platby, kdy se peníze z účtu převedou prakticky v reálném čase, bez ohledu na denní dobu, víkend či svátek, jsou momentálně v jednání na úrovni České národní banky, České bankovní asociace a jednotlivých bank,“ řekl pro náš server mluvčí banky MONETA Jakub Švestka.

I podle Zdeňka Kováře z Fio banky se chystá ze strany ČNB zrychlení. Prý je naplánované na příští rok, ale přesné detaily ještě nejsou známy. To ostatně potvrdila i samotná Česká národní banka: „ČNB spolupracuje na přípravě s bankami sdruženými v České bankovní asociaci, vše je v tuto chvíli ve fázi přípravy podoby celého produktu a jeho technické realizace. O zahájení projektu dosud nebylo rozhodnuto, ale předpokládá se, že by měl být nový produkt k dispozici do konce příštího roku,“ přiblížila Denisa Všetičková z odboru komunikace ČNB.

Ale kartou to jde ihned

Přirozená otázka zní, proč se pro bankovní převody musí zavádět nová technologie na jejich zrychlení, když platba kartou funguje prakticky ihned. Ukázalo se, že to tak vlastně není. Platby kartou jsou instantní jen zdánlivě. „Ve skutečnosti obchodník u platby kartou dostane ihned jen "příslib", že mu peníze zákazník zaplatí. Samotný převod peněz z účtu klienta na učet obchodníka také trvá několik pracovních dní. A obchodník za to obvykle platí poplatek ve výši až několika procent z platby,“ objasnil Kovář.

Srovnání úplně odmítl Tomáš Zavoral z Raiffeisen bank: „Platba kartou je okamžitá vzhledem k tomu, že jde o úplně jinou platformu a processing. Zároveň historicky a logicky na platby kartou byly úplně jiné požadavky a nároky,“ řekl Zavoral. 

Vstupte do diskuze (4)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČNB zvýší úrokové sazby až v listopadu, odhadují analytici

24.09.2017 15:50 Praha - Bankovní rada ČNB na středečním zasedání spíše ponechá úrokové sazby beze změny a k jejich…

Tesco musí stáhnout tuny vaflí, na obalu není uveden nebezpečný alergen

22.09.2017 16:41 Brno - Společnost Tesco Stores ČR a.s. musí stáhnout ze všech svých poboček přes 3,4 tuny vaflí, na…

Soud zrušil zajišťovací příkazy celníků vůči firmě FAU

22.09.2017 12:33 Ostrava - Rozhodnutí celníků o zajišťovacích příkazech pro opavskou firmu FAU za zhruba 340 milionů…

Útok na populární CCleaner: Avast pátrá po hackerech, v programu byla …

22.09.2017 11:48 Praha - Virus ukrytý v programu pro ´čištění´ počítačů CCleaner, který od léta patří českému…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama