Trh práce v ČR se mění: Zkrácené úvazky nabízí stále víc firem, zájem je enormní

Praha - Částečné úvazky mohou pomoci řešit nedostatek pracovníků a podporují růst produktivity práce. Jak ukázala studie auditorské firmy BDO, počet zaměstnavatelů, kteří lidem umožňují trávit v práci méně času, v Česku roste.

Přidejte svůj názor

firmy

Zkrácené úvazky vyhovují mladým lidem a zároveň vytvářejí pracovní místa pro ženy na mateřské dovolené, čerstvé absolventy, seniory i lidi s handicapem. Podle společnosti Monster Career na nabídky částečných úvazků reaguje o 30 až 40 procent více uchazečů než na nabídky práce na plný úvazek. 

Zkrácené úvazky nyní nabízí každá téměř druhá větší firma. Před pár lety bylo Česko přitom ohledně počtu nabízených zkrácených úvazků nejhorší v Evropě. Podle Českého statistického úřadu pracuje na částečný úvazek 5,5 procenta zaměstnanců.

"Česko potřebuje to, co uskutečnily před pár lety v USA, tedy daňové zvýhodnění. Ve Spojených státech tehdy vzniklo přes 11 milionů pracovních míst, drtivá většina z toho byly pozice na dobu určitou nebo částečné úvazky," uvedl partner BDO Radovan Hauk.

"Velká část Čechů, kterým se nepodaří najít vyhovující částečný úvazek, nachází přivýdělek na portálech, které zprostředkovávají spojení s lidmi a firmami hledající občasnou výpomoc. Jen za posledních šest měsíců začalo výpomoc nabízet přes 1100 lidí. Očekáváme, že do konce roku to bude více než trojnásobek," upozornil ředitel portálu pracovních příležitostí Robeeto Stanislav Koukal.

"Nedostatek pracovníků ochotných pracovat na plný úvazek je nutné řešit zvýšenou nabídkou částečných úvazků. Velká část podniků to už pochopila. Nejvíce zkrácených úvazků nabízí sektor IT, marketingu a účetnictví," uvedl Hauk.

Velká část českých zaměstnavatelů ale bere částečné úvazky jako nutné zlo. Poloviční úvazek totiž pro firmu v žádném případě neznamená poloviční výdaje. "Stát by v tomto ohledu mohl pomoct tím, že by pro zaměstnance s částečnými úvazky zavedl snížené odvody sociálního a zdravotního pojištění," podotkl Hauk.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČNB zvýší úrokové sazby až v listopadu, odhadují analytici

24.09.2017 15:50 Praha - Bankovní rada ČNB na středečním zasedání spíše ponechá úrokové sazby beze změny a k jejich…

Tesco musí stáhnout tuny vaflí, na obalu není uveden nebezpečný alergen

22.09.2017 16:41 Brno - Společnost Tesco Stores ČR a.s. musí stáhnout ze všech svých poboček přes 3,4 tuny vaflí, na…

Soud zrušil zajišťovací příkazy celníků vůči firmě FAU

22.09.2017 12:33 Ostrava - Rozhodnutí celníků o zajišťovacích příkazech pro opavskou firmu FAU za zhruba 340 milionů…

Útok na populární CCleaner: Avast pátrá po hackerech, v programu byla …

22.09.2017 11:48 Praha - Virus ukrytý v programu pro ´čištění´ počítačů CCleaner, který od léta patří českému…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama