Trh práce v ČR se mění: Zkrácené úvazky nabízí stále víc firem, zájem je enormní

Praha - Částečné úvazky mohou pomoci řešit nedostatek pracovníků a podporují růst produktivity práce. Jak ukázala studie auditorské firmy BDO, počet zaměstnavatelů, kteří lidem umožňují trávit v práci méně času, v Česku roste.

Přidejte svůj názor

firmy

Zkrácené úvazky vyhovují mladým lidem a zároveň vytvářejí pracovní místa pro ženy na mateřské dovolené, čerstvé absolventy, seniory i lidi s handicapem. Podle společnosti Monster Career na nabídky částečných úvazků reaguje o 30 až 40 procent více uchazečů než na nabídky práce na plný úvazek. 

Zkrácené úvazky nyní nabízí každá téměř druhá větší firma. Před pár lety bylo Česko přitom ohledně počtu nabízených zkrácených úvazků nejhorší v Evropě. Podle Českého statistického úřadu pracuje na částečný úvazek 5,5 procenta zaměstnanců.

"Česko potřebuje to, co uskutečnily před pár lety v USA, tedy daňové zvýhodnění. Ve Spojených státech tehdy vzniklo přes 11 milionů pracovních míst, drtivá většina z toho byly pozice na dobu určitou nebo částečné úvazky," uvedl partner BDO Radovan Hauk.

"Velká část Čechů, kterým se nepodaří najít vyhovující částečný úvazek, nachází přivýdělek na portálech, které zprostředkovávají spojení s lidmi a firmami hledající občasnou výpomoc. Jen za posledních šest měsíců začalo výpomoc nabízet přes 1100 lidí. Očekáváme, že do konce roku to bude více než trojnásobek," upozornil ředitel portálu pracovních příležitostí Robeeto Stanislav Koukal.

"Nedostatek pracovníků ochotných pracovat na plný úvazek je nutné řešit zvýšenou nabídkou částečných úvazků. Velká část podniků to už pochopila. Nejvíce zkrácených úvazků nabízí sektor IT, marketingu a účetnictví," uvedl Hauk.

Velká část českých zaměstnavatelů ale bere částečné úvazky jako nutné zlo. Poloviční úvazek totiž pro firmu v žádném případě neznamená poloviční výdaje. "Stát by v tomto ohledu mohl pomoct tím, že by pro zaměstnance s částečnými úvazky zavedl snížené odvody sociálního a zdravotního pojištění," podotkl Hauk.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Plivnutí do tváře, bachratá nula. Odbory smetly nabídku Škody na růst mezd

21.02.2018 20:30 Aktualizováno Mladá Boleslav - Odboráři automobilky Škoda Auto dnes označili nabídku Škody Auto na zvýšení mezd…

Ekonomická úroveň ČR atakuje země eurozóny. MF opět zlepšilo prognózu

21.02.2018 15:20 Praha - Loni bylo Česko na 84 procentech zemí eurozóny. Ministerstvo financí (MF) v aktuální…

Československý fenomén, který odvál čas. Jak se pracovalo za socialismu?

21.02.2018 15:14 Chodit do práce je napsanou povinností každého člověka. Ačkoliv se mění mzdy, pracovní doba nebo…

Lidl zvyšuje nástupní mzdu pokladních na 28 tisíc. To je víc, než berou…

21.02.2018 14:33 Aktualizováno Praha - Lidl v ČR zvýší od března nástupní mzdu pokladních a prodavaček o pětinu na 28.000 Kč, v…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama