Firmy skrývají, že se zbavují lidí hromadně

Praha - Firmy v Česku propuštějí, nezaměstnanost strmě roste. Společnosti ovšem rozdávají zaměstnancům výpovědi postupně po desítkách, nikoliv hromadně, píše to v pondělním vydání Právo.

Přidejte svůj názor

Ilustrační fotografie

Důvodem takového klouzavého systému zbavování se zaměstnanců je zabránit tomu, aby počet jednorázově vyhozených nespadl do kategorie hromadného propouštění. Když se totiž firma zbavuje lidí po kapkách, nemusí jednat s odbory a nemusí ani informovat úřady práce.

Hromadným propouštěním se myslí nejméně 10 procent zaměstnanců, u většiny firem se za dolní hranici považuje propouštění 30 lidí najednou. Podle odborového svazu Kovo v Olomouci některé firmy zneužívají i podpory v nezaměstnanosti. "Zaměstnanci pod tlakem podepíší dohodu o skončení pracovního poměru s tím, že souhlasí s odložením vyplácení odstupného. Zaregistrují se pak na úřadu práce a mají nárok na podporu. S původním zaměstnavatelem uzavřou dohodu o pracovní činnosti a legálně si mohou vydělat až čtyři tisíce korun," popsal právu Zdeněk Pazdera z Kovo.

Témata: nezaměstnanost
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko chce hostit sídlo EBA, nabízí mu budovu blízko centra Prahy

22.07.2017 11:18 Praha - Česká republika má vhodnou budovu v blízkosti centra Prahy, ve které by mohl bezprostředně…

Státní dluh v pololetí stoupl, na každého Čecha připadá 169 tisíc

21.07.2017 15:22 Praha - Státní dluh se v prvním pololetí zvýšil o zhruba 175 miliard korun na 1,789 bilionu Kč. Za…

Unipetrol v pololetí zdvojnásobil čistý zisk, PKN Orlen se překvapivě…

21.07.2017 09:03 Aktualizováno Praha - Petrochemický holding Unipetrol v pololetí zdvojnásobil čistý zisk na 6,399 miliardy korun…

EU zakázala silné vysavače. Od září je nekoupíte

20.07.2017 21:55 Aktualizováno Praha - V předchozích letech to byly ledničky, myčky nádobí, ale i kultovní pomazánkové máslo.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama