Česko zažívá ekonomický boom: Růst je nejvyšší za víc než 20 let

Praha - Ekonomika v letošním druhém čtvrtletí podle zpřesněných údajů Českého statistického úřadu rostla o 4,7 procenta. Analytici cenili vysokou spotřebu domácností, investice a rozložení růstu HDP napříč celým hospodářstvím.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Ilustrační fotografie

Česká ekonomika v letošním druhém čtvrtletí rostla o 4,7 procenta. Český statistický úřad (ČSÚ) zpřesnil srpnový odhad, kdy uváděl růst o 4,5 procenta. Proti předchozímu čtvrtletí hrubý domácí produkt vzrostl o 2,5 procenta, což je také lepší údaj než 2,3 procenta v prvním odhadu a nejlepší číslo za víc než 20 let.

"Tahounem domácí poptávky byly překvapivě investice, které po delším útlumu meziročně vyskočily o 7,7 procenta," upozornila ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová. Spotřeba domácností stoupla o rekordních 4,4 procenta, což byl nejsilnější výsledek od počátku roku 2007. "Útraty domácností jsou opřeny o silný trh práce. Nezaměstnanosti se spotřebitelé nebojí a očekávají další růst mezd," vysvětlila.

"Růst HDP skončil výrazně nad původním tržním očekáváním (3,0 procenta) i odhadem České národní banky (3,5 procenta)," řekl ČTK analytik ING Bank Jakub Seidler. Růst táhla zejména obnovená investiční aktivita a příznivá spotřeba domácností. Celkově je však podle něj růst rozložen rovnoměrně a přispívá k němu jak domácí, tak zahraniční poptávka. "Díky nad očekávání silnému růstu v druhém čtvrtletí se bude růst ekonomiky letos pohybovat nad čtyřmi procenty," dodal.

"Ekonomice se daří. Je vidět pozitivní vliv nízkých úrokových sazeb. Struktura ekonomiky a strategická poloha země napomohla rychlejšímu zotavení z krize a dnes patříme mezi světové premianty, co se týká nejenom ekonomického růstu," upozornil analytik společnosti Chytrý Honza František Bostl. Konec intervencí ČNB a mírné zvýšení sazeb se také podle něj zatím neprojevilo negativně.

V roce 2017 očekává analytik Raiffeisenbank František Táborský tempo meziročního růstu české ekonomiky přes procenta. Na druhou stranu nepředpokládá překonání rekordního růstu z roku 2015, kdy ekonomika rostla meziročně o 6,6 procenta. Vedle růstu domácí a zahraniční poptávky po českých produktech by se podle něj mělo zrychlit čerpání peněz z fondů Evropské unie, které podpoří investiční aktivitu ve veřejném a později i v soukromém sektoru.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kellnerova PPF koupí bulharskou televizi Nova

19.02.2018 10:13 Praha - Investiční skupina PPF se dohodla se švédskou Modern Times Group (MTG), že od ní koupí 95…

Objem veřejných zakázek v ČR loni vzrostl o 54 procent, celková suma je…

18.02.2018 14:23 Praha - Veřejní investoři v Česku loni zadali firmám 27.204 zakázek za 351,1 miliardy korun.…

České firmy čekají růst mezd o 3,26 procenta. Podnikatele brzdí náklady na…

18.02.2018 12:03 Praha - Tuzemské firmy očekávaly v posledním čtvrtletí 2017 pro letošní rok růst průměrných mezd o…

Turisté z Číny se hrnou na jih Čech, lákadlem jsou především dva zámky

18.02.2018 11:16 Český Krumlov - Jižní Čechy stále víc přitahují asijské turisty. Na první místo v návštěvnosti…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama