Česko zažívá ekonomický boom: Růst je nejvyšší za víc než 20 let

Praha - Ekonomika v letošním druhém čtvrtletí podle zpřesněných údajů Českého statistického úřadu rostla o 4,7 procenta. Analytici cenili vysokou spotřebu domácností, investice a rozložení růstu HDP napříč celým hospodářstvím.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Ilustrační fotografie

Česká ekonomika v letošním druhém čtvrtletí rostla o 4,7 procenta. Český statistický úřad (ČSÚ) zpřesnil srpnový odhad, kdy uváděl růst o 4,5 procenta. Proti předchozímu čtvrtletí hrubý domácí produkt vzrostl o 2,5 procenta, což je také lepší údaj než 2,3 procenta v prvním odhadu a nejlepší číslo za víc než 20 let.

"Tahounem domácí poptávky byly překvapivě investice, které po delším útlumu meziročně vyskočily o 7,7 procenta," upozornila ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová. Spotřeba domácností stoupla o rekordních 4,4 procenta, což byl nejsilnější výsledek od počátku roku 2007. "Útraty domácností jsou opřeny o silný trh práce. Nezaměstnanosti se spotřebitelé nebojí a očekávají další růst mezd," vysvětlila.

"Růst HDP skončil výrazně nad původním tržním očekáváním (3,0 procenta) i odhadem České národní banky (3,5 procenta)," řekl ČTK analytik ING Bank Jakub Seidler. Růst táhla zejména obnovená investiční aktivita a příznivá spotřeba domácností. Celkově je však podle něj růst rozložen rovnoměrně a přispívá k němu jak domácí, tak zahraniční poptávka. "Díky nad očekávání silnému růstu v druhém čtvrtletí se bude růst ekonomiky letos pohybovat nad čtyřmi procenty," dodal.

"Ekonomice se daří. Je vidět pozitivní vliv nízkých úrokových sazeb. Struktura ekonomiky a strategická poloha země napomohla rychlejšímu zotavení z krize a dnes patříme mezi světové premianty, co se týká nejenom ekonomického růstu," upozornil analytik společnosti Chytrý Honza František Bostl. Konec intervencí ČNB a mírné zvýšení sazeb se také podle něj zatím neprojevilo negativně.

V roce 2017 očekává analytik Raiffeisenbank František Táborský tempo meziročního růstu české ekonomiky přes procenta. Na druhou stranu nepředpokládá překonání rekordního růstu z roku 2015, kdy ekonomika rostla meziročně o 6,6 procenta. Vedle růstu domácí a zahraniční poptávky po českých produktech by se podle něj mělo zrychlit čerpání peněz z fondů Evropské unie, které podpoří investiční aktivitu ve veřejném a později i v soukromém sektoru.

Vstupte do diskuze (7)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Plzeňskou Škodu Transportation koupí Kellnerova skupina PPF

24.11.2017 20:35 Praha - Strojírenskou skupinu Škoda Transportation koupí investiční skupina PPF nejbohatšího Čecha…

Lajkomat zvyšuje dosah příspěvků na facebooku a navíc platí jeho uživatelům

24.11.2017 18:05 Od října je k dispozici nová aplikace, která může změnit způsob propagace na Facebooku. Zatímco…

E.ON příští rok zdraží elektřinu. Zafixujte si ceny, radí dodavatelé

24.11.2017 14:56 Praha - Celková cena elektřiny u společnosti E.ON příští rok stoupne zhruba o čtyři procenta v…

Důvěra v ekonomiku ČR klesla. Podnikatelé mají víc obav než spotřebitelé

24.11.2017 10:54 Aktualizováno Praha - Celková důvěra v domácí ekonomiku se v listopadu mírně snížila, oznámil dnes Český…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama