ČR je velmocí ve výrobě ubytoven pro uprchlíky, v Německu se po nich jen zaprášilo

Jeseník - Firma Touax loni díky boomu staveb provizorních ubytoven pro uprchlíky vyrobila rekordních 6200 standardizovaných modulů. Zhruba 90 procent jich vyvezla. Zájem měla nejen velká německá města, ale také menší obce, kam německá vláda běžence rozděluje.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Uprchlíci, ilustrační foto

Polovinu loňské výroby Touaxu tvořily moduly, ze kterých se v Německu stavěly ubytovny pro migranty. Na moduly určené pro kanceláře, obchody, školy, školky či zázemí stavenišť připadlo zbývajících 50 procent výroby.

"Vrchol poptávky po ubytování pro uprchlíky byl na konci roku 2015 před příchodem zimy. Poptávka pak dle našeho očekávání skončila v závěru prvního pololetí loňského roku," uvedl Jan Petr z Touaxu.

Zatímco loni tvořily moduly pro ubytovnu polovinu produkce společnosti Touax, tak letos jejich podíl klesl na nulu. "Na druhou stranu letos v Německu výrazně vzrostla potřeba nových modulových školek a škol," podotkl Petr. Odhadl, že letošní produkce společnosti Touax se tak vrátí zpět na úroveň roku 2015, kdy obnášela přibližně 4000 modulů.

V Česku se před uprchlickou krizí ročně vyrobilo kolem 25.000 modulů. Loni se celková produkce tuzemských závodů podle odhadu společnosti Touax zvýšila na přibližně 30.000 modulů.

Česko je v produkci modulů evropskou velmocí. Na Jesenicku moduly kromě společnosti Touax vyrábí například Česko-slezská výrobní společnost. Touax, který je dceřinou firmou stejnojmenné francouzské společnosti, v Česku působí od roku 1991 a patří mezi největší tuzemské výrobce modulových staveb. Hlavními konkurenty jsou Containex, Algeco, Koma nebo Fagus. Sídlo firmy Touax je v Praze, výrobní závod je v Supíkovicích. Druhou továrnu má v Maroku, ta se specializuje výhradně na africký trh.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČNB zvýší úrokové sazby až v listopadu, odhadují analytici

24.09.2017 15:50 Praha - Bankovní rada ČNB na středečním zasedání spíše ponechá úrokové sazby beze změny a k jejich…

Tesco musí stáhnout tuny vaflí, na obalu není uveden nebezpečný alergen

22.09.2017 16:41 Brno - Společnost Tesco Stores ČR a.s. musí stáhnout ze všech svých poboček přes 3,4 tuny vaflí, na…

Soud zrušil zajišťovací příkazy celníků vůči firmě FAU

22.09.2017 12:33 Ostrava - Rozhodnutí celníků o zajišťovacích příkazech pro opavskou firmu FAU za zhruba 340 milionů…

Útok na populární CCleaner: Avast pátrá po hackerech, v programu byla …

22.09.2017 11:48 Praha - Virus ukrytý v programu pro ´čištění´ počítačů CCleaner, který od léta patří českému…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama