ČR je velmocí ve výrobě ubytoven pro uprchlíky, v Německu se po nich jen zaprášilo

Jeseník - Firma Touax loni díky boomu staveb provizorních ubytoven pro uprchlíky vyrobila rekordních 6200 standardizovaných modulů. Zhruba 90 procent jich vyvezla. Zájem měla nejen velká německá města, ale také menší obce, kam německá vláda běžence rozděluje.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Uprchlíci, ilustrační foto

Polovinu loňské výroby Touaxu tvořily moduly, ze kterých se v Německu stavěly ubytovny pro migranty. Na moduly určené pro kanceláře, obchody, školy, školky či zázemí stavenišť připadlo zbývajících 50 procent výroby.

"Vrchol poptávky po ubytování pro uprchlíky byl na konci roku 2015 před příchodem zimy. Poptávka pak dle našeho očekávání skončila v závěru prvního pololetí loňského roku," uvedl Jan Petr z Touaxu.

Zatímco loni tvořily moduly pro ubytovnu polovinu produkce společnosti Touax, tak letos jejich podíl klesl na nulu. "Na druhou stranu letos v Německu výrazně vzrostla potřeba nových modulových školek a škol," podotkl Petr. Odhadl, že letošní produkce společnosti Touax se tak vrátí zpět na úroveň roku 2015, kdy obnášela přibližně 4000 modulů.

V Česku se před uprchlickou krizí ročně vyrobilo kolem 25.000 modulů. Loni se celková produkce tuzemských závodů podle odhadu společnosti Touax zvýšila na přibližně 30.000 modulů.

Česko je v produkci modulů evropskou velmocí. Na Jesenicku moduly kromě společnosti Touax vyrábí například Česko-slezská výrobní společnost. Touax, který je dceřinou firmou stejnojmenné francouzské společnosti, v Česku působí od roku 1991 a patří mezi největší tuzemské výrobce modulových staveb. Hlavními konkurenty jsou Containex, Algeco, Koma nebo Fagus. Sídlo firmy Touax je v Praze, výrobní závod je v Supíkovicích. Druhou továrnu má v Maroku, ta se specializuje výhradně na africký trh.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Statisíce lidí mohou být bez obchodů s potravinami. Chystají se velké změny

22.11.2017 21:55 Aktualizováno Praha - Stovkám ztrátových prodejen sítě COOP hrozí uzavření. To by ale vedlo k výraznému zhoršení…

Mediální obchod roku? Čína i Penta chtějí koupit TV Nova

22.11.2017 15:28 Aktualizováno Praha - Čínská energetická a investiční skupina CEFC a česko-slovenská finanční skupina Penta…

Británie se prohne. Vyčlení na brexit tři miliardy liber

22.11.2017 15:15 Londýn - Britská vláda v nadcházejících dvou letech vyčlení mimo již vynaložené prostředky tři…

Česko mělo loni nejnižší nezaměstnanost v EU

22.11.2017 11:10 Praha - Česká republika měla loni v rámci EU nejnižší míru nezaměstnanosti, a to čtyři procenta.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama