Ekonom: Cynická bezvýznamná země plná Zemanů a Klausů, nebo gentleman století, o tom budou volby

NÁZOR - Známý ekonom Tomáš Sedláček považuje letošní parlamentní volby za klíčové pro budoucnost a směřování České republiky. Podle něj hrozí, že se staneme bezvýznamným národem, který bude "definitivně mimo". Uvítal by spíše, abychom se začali chovat jako spojenec v rámci evropských zemí.

Přidejte svůj názor 240 komentářů

Česká republika

Význam říjnových sněmovních voleb je podle ekonoma Tomáše Sedláčka tak velký, jako bychom spojily několik předchozích voleb dohromady. Právě proto se podivuje, že nikdo nebije na poplach a nemobilizuje. 

"Tak to udělám já. Jsou to volby, které rozhodnou o tom, zda tato země bude patřit mezi rychlou Evropu, nebo zůstane mimo, v jakési nové zemi nikoho. To v těchto volbách se rozhodne, zda se již natrvalo staneme cynickou, nikam nepatřící zemí reptajících Klausů a Zemanů, nebo zda se nám podaří probrat se, zapnout šílené tempo a pokusit se začít v rámci Evropy chovat jako spojenec a gentleman 21. století, ne jako diverzant a grobián," míní Sedláček

Ústředním tématem voleb je tak podle něj zahraničně-politické směřování naší země a role, jakou v Evropě a v Evropské unii budeme hrát. V článku pro Hospodářské noviny uvádí, že nastane den, kdy se nás zbytek Unie zeptá, zda s ní chceme dál hrát fotbal

"Jestli ne, nikdo vás nenutí − jen nám tady u všeho nekruťte hlavou a prosím, jděte si v klidu hrát něco jiného, s někým jiným. Dvojrychlostní Evropa je zdvořilejší a diplomatičtější způsob, jak říci to samé. Z klubu nikoho nevyhodíte, založíte si nový," nabízí možnou odpověď zbytku Evropy.  

Problémem Česka prý je skutečnost, že odmítá přijetí eura, nechce se podílet na odhlasovaných postupech, příkladem budiž uprchlické kvóty. Sedláček si myslí, že národ, "jenž si volí politiky, kteří papouškování Moskvy považují za svobodu projevu" a který považuje demokraticky odhlasovanou politiku Unie za diktát, nemá ve více se integrující Evropě co dělat. Sedláček i přesto doufá v "zázrak". 

"Tento národ se probudí ze svého ospalého zívání směrem do světa a začne na sobě a svém obrazu makat. To by se zde ale muselo zformovat nějaké silné hnutí politické mysli, které nás vrátí mentálně zpět do Evropy a časem možná do jejího popředí," píše ekonom. 

Na současné postavení Česka má podle něho klíčový vliv jednání politiků a prezidenta země. "Nezapomeňte, že nás cizina vnímá v lepším případě skrze činy a slova naší vlády a v horším případě skrze slova (a činy) našich prezidentů, které jsme si zvolili. Co od nich slyšel zbytek Evropy? Nadávky, urážky, nadřazenost, neochotu spolupracovat. Po tolika letech členství stále nebereme EU jako projekt, který máme stavět. Ale jako spolek, který je pěkně nanic, ale sype. Nezapomínejte, že nám image už roky nevytváří Havel, ale Klaus a Zeman," vysvětluje. 

Sedláček vnímá volby jako klíčové pro to, zda se do Evropy plně zapojíme, nebo zda zůstaneme mimo. Šanci pro větší zapojení do Unie spatřuje v případě Slovenka, Slovinka a Pobaltí. U ostatních zemí východní Evropy, včetně Česka, doufá v radikální změnu politického směru, ale i myšlení a mentality národa. 

Vstupte do diskuze (240)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zahraniční dluh Česka ke konci loňska vzrostl

23.03.2018 10:56 Praha - Zahraniční dluh Česka ke konci loňska činil 4,372 bilionu korun. Meziročně vzrostl téměř o…

Rozdělení ČEZ kvůli výstavbě jádra? Je to hloupost, tvrdí ministr Hüner

23.03.2018 08:33 Praha - Podle ministra průmyslu v demisi Tomáše Hünera (za ANO) je rozdělení společnosti ČEZ kvůli…

Novou ředitelkou CzechInvestu bude Silvana Jirotková

22.03.2018 16:40 Praha - Novou generální ředitelkou státní agentury CzechInvest se k pondělí 26. března stane…

V Kauflandu zkolabovaly pokladny, desítky obchodů byly několik hodin…

22.03.2018 13:21 Aktualizováno Praha - Obchodní řetězec Kaufland se dnes několik hodin potýkal s výpadkem pokladního systému. Po…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama