Liglass zatím odstoupení od smlouvy nedostal, nevylučuje arbitráž

Železný Brod (Jablonecko) - Česká společnost Liglass Trading CZ (LTD CZ) sídlící u Železného Brodu nedostala zatím od kyrgyzské vlády žádné oficiální oznámení o odstoupení od smlouvy na výstavbu kaskády vodních elektráren. Podle tiskového prohlášení firmy je ve hře i mezinárodní arbitráž.

Přidejte svůj názor

Kyrgyzstán, ilustrační foto

Kyrgyzský premiér Sapar Isakov v pondělí podle tamních médií ohlásil, že vláda smlouvu s firmou vypoví, protože Liglass nedodržel podmínky dohody a nepřevedl sumu 37 milionů dolarů (asi 807 milionů Kč) na vyplacení původního ruského investora.

O zamýšleném jednostranném odstoupení od smlouvy se firma dozvěděla z médií. "Liglass Trading CZ dnešního dne odešle vládě Kyrgyzské republiky dopis o nezbytnosti zahájení jednání v souladu s článkem 7 Investiční dohody," uvedl v prohlášení generální ředitel české společnosti Michael Smelík. Pokud jednání nebudou úspěšná, dává podle něj dohoda stranám další tři měsíce na urovnání sporu.

Kyrgyzská agentura Knews dnes s odvoláním na vládní zdroje uvedla, že "o mezinárodní arbitráži nemůže být řeč," protože smlouva s firmou Liglass Trading takový způsob řešení sporů nepředpokládá. "Všechny soudní spory mají probíhat v souladu s kyrgyzskými zákony, takže je budou soudit soudy místní jurisdikce," napsala agentura s odvoláním na informace kyrgyzského Státního výboru pro průmysl, energetiku a využití nerostných surovin.

Podle zpravodajského serveru Vesti.kg zatím "nebyla otázka zrušení smlouvy s Čechy vyřešena". Server to dnes uvedl s odvoláním na šéfa státního energetického výboru Ulanbeka Ryskulova. "Vláda ještě nic nezrušila, protože posledním termínem je dnešní den. Ani příkaz ke zrušení kontraktu ještě není hotov," řekl Ryskulov.

Firma LTD CZ převzala letos v červenci projekt budování dvou velkých a deseti menších elektráren narynské kaskády po ruské firmě RusGidro, s níž Kyrgyzstán smlouvu loni vypověděl, údajně pro její platební neschopnost. V kontraktu s kyrgyzskou vládou se česká společnost zavázala, že jako nový účastník smlouvy zaplatí částku 37 milionů dolarů, což je hodnota dosavadních prací na narynské kaskádě, které ruská firma provedla. Od začátku se přitom objevovaly pochybnosti, zda bude česká firma schopna tak náročnou zakázku financovat.

Podle vicepremiéra Dujšenbeka Zilalijeva česká firma zaslala vládě dopis s žádostí o odklad splátky 37 milionů dolarů, kterou měla v těchto dnech uhradit. Vláda smlouvu vypoví, protože odklad není možný, řekl vicepremiér. Zilalijev na schůzi vlády smlouvu s českou firmou podle serveru 24.kg obhajoval s tím, že za Liglass Trading se zaručilo české ministerstvo průmyslu a obchodu, které "tuto společnost oficiálně podpořilo a zaručilo se za ni". Podle kyrgyzského a českého tisku se za českou firmu dříve přimlouval i Vratislav Mynář, kancléř českého prezidenta Miloše Zemana.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ÚOHS potírá kartely: Loni uložil pokuty 383 milionů, nejvíc platily České…

24.04.2018 13:42 Aktualizováno Praha - Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) loni uložil za kartely a zneužití dominantního…

Prodej ArcelorMittal? Odbory už ohlásily termín, vedení firmy o ničem neví

24.04.2018 11:16 Ostrava - Hutní podnik ArcelorMittal Ostrava (AMO), který chce světová ocelářská skupina…

Důvěra v českou ekonomiku vzrostla na 100,1 bodu

24.04.2018 10:49 Aktualizováno Praha - Důvěra v českou ekonomiku po březnovém poklesu v dubnu vzrostla o 0,4 bodu na hodnotu 100,1…

Privátní značky supermarketů? Čechům příliš nevoní, ukazuje průzkum

24.04.2018 10:42 Praha - Třetina lidí nedůvěřuje zboží, které obchodní řetězce prodávají pod privátní značkou.…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama