Odboráři Škody Auto chtějí dvouciferný růst mezd, může dojít i na stávku

Mladá Boleslav - Odboráři Škody Auto budou při nadcházejícím kolektivním vyjednávání požadovat dvouciferný růst mezd. Průměrná hrubá dělnická mzda ve Škodě letos se všemi bonusy v některých tarifních třídách dosahuje 40.000 korun.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Odboráři mají v rukou například koncem roku končící dohody o flexikontech, tedy směnách navíc a o organizaci práce do sedmnácti a osmnácti směn týdně, kdy zaměstnanci chodí navíc ještě na páteční noční směnu a na sobotní ranní směnu. V případě osmnáctisměnného modelu se pracuje také v sobotu odpoledne. Na konci března pak končí platnost všech dohod o časovém organizování práce.

Předseda podnikové rady Škoda Auto Jaroslav Povšík týdeníku Škodovácký odborář řekl, že by odboráři mzdový tarif rádi zvedli o vyšší dvouciferné číslo. "Deset to nebude, to je málo, to bychom se všichni styděli. Musí to být více," řekl Povšík.

Končící dohody o modelech práce navíc hrají do karet odborářům, podle Povšíka by po skončení platnosti dohod vznikl obrovský chaos, "že by to firmu na určitý moment zastavilo a výroba by se musela vrátit na nižší hodnoty," uvedl. Firma by naopak podle něj nejraději zapojila "agresivní" modely, aby mohla vyrábět co nejvíce. "To ale nepřipustíme. Máme zdravý rozum a srdce a nenecháme ničit rodinné vazby a zdraví zaměstnanců," řekl Povšík.

Odboráři podle něj chtějí dosáhnout růstu mezd nad úroveň slovenského Volkswagenu, kde se v červnu konala šestidenní stávka. Odboráři se zaměstnavatelem se nakonec dohodly na nové kolektivní smlouvě včetně zvyšování platů pracovníků celkově zhruba o 14 procent během půldruhého roku.

Odboráři jsou podle Povšíka připraveni využít k vyjednávání všechny prostředky, a to včetně stávky. "Nyní ale máme výhodu v podobě trumfů v rámci spolurozhodování a pracovních modelů, kde legitimně není nutné stávkovat a firma přesto má problém, který musí řešit a snažit se dohodnout," uvedl Povšík pro týdeník. Kromě mzdy chtějí odboráři dosáhnout také výrazného zvýšení fixního bonusu, který je vyplácen dvakrát ročně.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Senát zamítl přístup správců daně k širšímu okruhu údajů

25.04.2018 16:30 Praha - Senát dnes zamítl předlohu, podle níž by banky, spořitelní a úvěrová družstva nebo platební…

Domácnost může ročně ušetřit přes 40 tisíc. Jak na to?

25.04.2018 16:11 Praha - Tuzemské domácnosti by hypoteticky mohly ušetřit až 190 miliard korun ročně, pokud by…

PPF dokončila nákup plzeňské Škody Transportation

25.04.2018 15:49 Aktualizováno Praha - Skupina PPF dokončila nákup 100 procent akcií strojírenské skupiny Škoda Transportation…

Snižování emisí vozidel? Česko ostře kritizuje návrh Bruselu

25.04.2018 15:35 Praha - Senát chce mírnější cíle pro snížení emisí oxidu uhličitého pro nové osobní automobily a…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama