Včelpo má pozastavenou činnost: Med nesmí vykupovat, zpracovávat, ani distribuovat

Praha - Veterináři zamítli odvolání společnosti Včelpo proti pozastavení její obchodní činnosti. Firmu vlastní Český svaz včelařů. Kvůli přítomnosti antibiotik v medu dostal už podnik a prodejci jeho medu v minulosti milionové pokuty.

Přidejte svůj názor

Med, ilustrační fotografie

Nyní se čeká na další správní řízení o pokutě, která může dosáhnout až deseti milionů korun.

"Společnost v současnosti nesmí med vykupovat, zpracovávat, ani distribuovat. Proti rozhodnutí není odvolání. Schválení je pozastaveno na dobu 60 dnů, ve které má odvolatel možnost provést nápravu závadového stavu. V opačném případě bude zahájeno správní řízení ve věci odejmutí schválení," sdělil zástupce tiskového mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer

Včelpo podle předchozích informací od veterinářů nedokázalo doložit informace o původu surovin k již vyrobeným medům, a nesplnilo kvalitativní požadavky u některých medů.

Předsedkyně svazu Jarmila Machová dříve ČTK sdělila, že za nedohledatelnost medu může policie, která kvůli šetření případu, jak se v minulosti do prodávaného medu dostala antibiotika, která se v ČR nesmí používat, dokumenty vzala. "Mezitím, co se řešilo odvoláním, jsme dostali zpátky od policie dokumenty, které nám zabavili minulý rok, takže můžeme dostupnost prokazovat," řekla dnes ČTK.

Medy, u kterých veterináři našli chyby, jsou přesunuté do skladů mimo Včelpo a zapečetěné, dodala. "S tím byli veternáři spokojení. Myslím, že si to přišli i prohlédnout," sdělila Machová. Medy, které podle veterinářů nesplnily kvalitativní požadavky, se podle ní dají použít v potravinářství nebo do medoviny. Podnik chce v následujících dnech požádat o opětovné povolení prodeje.

Jak již dříve informovala Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) na svém webu, v medu byly například látky, které vznikají při vyšších teplotách při zpracování medu, enzymy v medu nebyly dostatečně aktivní, což je ukazatelem starého medu. SZPI dříve uložila prodejcům medu od výrobce Včelpo loni pokutu 5,9 milionu korun. V medu našla rezidua antibiotik. Včelpo dostalo dříve i pokutu 1,2 milionu korun od veterinářů.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Česku přibylo lidí, jejichž domácnosti vycházejí s příjmy

16.03.2018 12:31 Praha - Hodnocení hospodaření vlastní domácnosti se v Česku od roku 2016 opět zlepšilo a podíl lidí…

Platební bilance Česka byla ve 4.čtvrtletí ve schodku 682 milionů

16.03.2018 10:55 Praha - Běžný účet platební bilance, který je souhrnem všech ekonomických transakcí české ekonomiky…

ČNB nechala rezervu na ochranu úvěrového trhu na 1,25 procenta

16.03.2018 10:17 Praha - Česká národní banka ponechala rezervu na ochranu úvěrového trhu, tzv. sazbu proticyklické…

Nový jaderný blok si zaplatí ČEZ? Babišova představa je fikcí, spustil…

15.03.2018 14:52 Aktualizováno Praha - Vladimír Dlouhý zkritizoval premiéra v demisi Andreje Babiše (ANO). Představa o tom, že si…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama