Včelpo má pozastavenou činnost: Med nesmí vykupovat, zpracovávat, ani distribuovat

Praha - Veterináři zamítli odvolání společnosti Včelpo proti pozastavení její obchodní činnosti. Firmu vlastní Český svaz včelařů. Kvůli přítomnosti antibiotik v medu dostal už podnik a prodejci jeho medu v minulosti milionové pokuty.

Přidejte svůj názor

Med, ilustrační fotografie

Nyní se čeká na další správní řízení o pokutě, která může dosáhnout až deseti milionů korun.

"Společnost v současnosti nesmí med vykupovat, zpracovávat, ani distribuovat. Proti rozhodnutí není odvolání. Schválení je pozastaveno na dobu 60 dnů, ve které má odvolatel možnost provést nápravu závadového stavu. V opačném případě bude zahájeno správní řízení ve věci odejmutí schválení," sdělil zástupce tiskového mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer

Včelpo podle předchozích informací od veterinářů nedokázalo doložit informace o původu surovin k již vyrobeným medům, a nesplnilo kvalitativní požadavky u některých medů.

Předsedkyně svazu Jarmila Machová dříve ČTK sdělila, že za nedohledatelnost medu může policie, která kvůli šetření případu, jak se v minulosti do prodávaného medu dostala antibiotika, která se v ČR nesmí používat, dokumenty vzala. "Mezitím, co se řešilo odvoláním, jsme dostali zpátky od policie dokumenty, které nám zabavili minulý rok, takže můžeme dostupnost prokazovat," řekla dnes ČTK.

Medy, u kterých veterináři našli chyby, jsou přesunuté do skladů mimo Včelpo a zapečetěné, dodala. "S tím byli veternáři spokojení. Myslím, že si to přišli i prohlédnout," sdělila Machová. Medy, které podle veterinářů nesplnily kvalitativní požadavky, se podle ní dají použít v potravinářství nebo do medoviny. Podnik chce v následujících dnech požádat o opětovné povolení prodeje.

Jak již dříve informovala Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) na svém webu, v medu byly například látky, které vznikají při vyšších teplotách při zpracování medu, enzymy v medu nebyly dostatečně aktivní, což je ukazatelem starého medu. SZPI dříve uložila prodejcům medu od výrobce Včelpo loni pokutu 5,9 milionu korun. V medu našla rezidua antibiotik. Včelpo dostalo dříve i pokutu 1,2 milionu korun od veterinářů.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zvyšování minimální mzdy nedává smysl. Prodavačky budou nahrazeny…

18.10.2017 15:53 Aktualizováno ROZHOVOR - Politické strany před volbami slibují hory doly. Řada těchto slibů se týká ekonomických…

Po másle jsou na řadě vejce. Jejich cena prudce vzroste, upozorňují…

18.10.2017 15:52 Praha - Jedno vejce nyní podle Českého statistického úřadu stojí 3,60. Na začátku roku bylo o…

Zaměstnanci jsou posedlí textováním a sociálními sítěmi. V práci na mobilu…

18.10.2017 14:19 Praha - Ze zaměstnanců se stávají neurotici s nutkavou potřebou kontrolovat svůj mobil. Svůj…

Vánoční výprodeje se blíží. Jak se nenechat napálit u slevových akcí?

18.10.2017 11:56 Vánoce jsou za dveřmi a nepotrvá dlouho, než začnou prodejci nabízet výhodné zboží v akci. Nakolik…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama